Jesteśmy twórcami nowej dziedziny nauki… – smokologii.
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V
z uwzględnieniem ścieżek międzyprzedmiotowych – edukacja czytelnicza i medialna.
Konspekt lekcji języka polskiego w klasie V
z uwzględnieniem ścieżek międzyprzedmiotowych – edukacja czytelnicza i medialna.
Temat: Jesteśmy twórcami nowej dziedziny nauki… – smokologii.
Cele ogólne:
- rozbudzanie motywacji do czytania i rozwijanie umiejętności odbioru różnych tekstów literackich,
- rozwiązywanie problemów w twórczy sposób poprzez analizowanie i syntetyzowanie zdobytej wiedzy,
- rozwijanie umiejętności przekazywania wiedzy w formie ustnej i pisemnej,
- kształcenie umiejętności opisu postaci, jako formy wypowiedzi,
- podejmowanie indywidualnych i grupowych decyzji,
- odnoszenie zdobytej wiedzy do praktyki;
Cele operacyjne (po zajęciach uczeń):
- posługuje się pojęciami: postać literacka, utwór literacki, opis postaci, bajka, baśń, legenda,
- analizuje przeczytany tekst literacki,
- selekcjonuje informacje potrzebne do sporządzenia notatki z lekcji,
- sporządza notatki o różnych formach,
- wykorzystuje w praktyce zdobyte na zajęciach wiadomości,
- redaguje opis postaci literackiej;
Metody:
- mapa mentalna, giełda pomysłów, pogadanka heurystyczna;
Formy pracy:
- zbiorowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
- tekst opisu smoka z lukami
- fragmenty: J. K. Rowling, Harry Potter i czara ognia, K. Makuszyński, O Smoku Wawelskim;
Przebieg lekcji:
- I. Wprowadzenie.
1. Nauczyciel: Literatura dziecięca obfituje w utwory, które opisują różnego rodzaju potwory. Mają one magiczne właściwości, są brzydkie, straszne, czasem śmieszne. Zastanówcie się przez chwilę i przypomnijcie sobie, czy czytaliście o takich postaciach literackich?
2. Uczniowie zapisują pierwszą część tematu:
Jesteśmy twórcami nowej dziedziny nauki...
3. Uczniowie ustalają, jakie stwory są opisywane w literaturze.
Polecenie dla ucznia: Wymień znane ci stwory, które zostały opisane w literaturze dziecięcej. Ustal ich najbardziej typowe cechy wyglądu lub zachowania.
- II. Część właściwa.
1. Tworzenie mapy mentalnej (zał. 1) wspólnie z uczniami.
2. Omówienie stworzonej przez uczniów mapy. Zwrócenie uwagi na przewagę cech smoka.
Polecenie dla ucznia: Wypisz tytuły utworów, w których występuje smok.
Przykłady:
J. K. Rowling, Harry Potter i czara ognia
K. Makuszyński, O Smoku Wawelskim
C. Janczarski, O Smoku Wawelskim
S. Pagaczewski, Przygody Baltazara Gąbki
T. Kubiak, Bazyliszek i Barbara
3. Giełda pomysłów:
Polecenie dla ucznia: Wymyśl, jak mogłaby się nazywać dziedzina nauki badająca życie smoków.
Przykłady: potworologia, smokowiedza, smokonauka, smokologia;
4. Wybór nazwy i zapisanie jej jako dokończenie tematu lekcji:
Jesteśmy twórcami nowej dziedziny nauki... – smokologii.
5. Czym zajmowałaby się nauka o smokach? – ustalenie szczegółowych kręgów tematycznych:
(w tym zadaniu można posłużyć się planem opisu smoka – podręcznik s.234)
1. Przedstawienie postaci.
2. Wygląd zewnętrzny.
3. Cechy charakteru, usposobienie.
4. Zainteresowania, hobby.
Polecenie dla ucznia: Jakie informacje należałoby podać przy opisie smoka? Wypełnij lewą rubrykę tabeli.
a) Elementy nauki o smokach
Elementy opisu |
Szczegółowe informacje |
- pochodzenie, naturalne warunki życia |
|
- długość życia |
|
- gatunki smoków |
|
- rozmiary, kolorystyka |
|
- wygląd |
|
- typowe zachowania, cechy charakteru |
|
- upodobania, zabawy |
|
- sposób odżywiania |
|
- naturalni wrogowie |
|
- czynniki szkodzące |
|
b) Polecenie dla ucznia: Przeczytaj fragmenty opisujące smoki.
„Harry Potter i czara ognia” „Za ogrodzeniem z grubych bali miotały się, stając dęba, cztery dorosłe, olbrzymie, przerażające smoki. Ryczały, parskały i ziały strumieniami ognia z szeroko rozwartych, groźnych uzębionych paszczy, kołyszących się na... |