Jak wygląda terapia logopedyczna gammacyzmu?

Wady wymowy nie są rzadkim zjawiskiem, jednak coraz częściej ogromny nacisk kładzie się na terapię logopedyczną we wczesnym dzieciństwie, dzięki czemu wada może zostać zniwelowana. Jak wygląda terapia logopedyczna gammacyzmu i kiedy dokładnie należy ją rozpocząć?

 

11 września 2022
Raz nauka zdalna, a raz stacjonarna

Obecna sytuacja epidemiologicza wymusiła szereg zmian w przeróżnych obszarach naszego życia. Jej skutki bezpośrednio dotknęły dzieci i młodzież zmuszając uczniów do pozostania w domach i do kształcenia zdalnego.  W początkowej fazie u większości z nich wzbudziło to ekscytację, a u młodszych dzieci także radość z możliwości przebywania z rodzicami. Ale sytuacja się przedłużyła… i obecnie, jak wynika z badań, około 50 % uczniów czuje się psychicznie gorzej niż przed przystąpieniem do nauczania zdalnego.

6 września 2022
Potrzebny psychiatra

Myśli samobójcze, okaleczanie się, utrata wagi, ale także ciągłe przygnębienie, apatia, brak odczuwania przyjemności, odizolowanie się od rówieśników i rezygnacja z hobby to sygnały, że młody człowiek potrzebuje konsultacji z psychiatrą dziecięcym.

6 września 2022
Pokolenie iGen

Pokolenie iGEN, czyli samotni w wirtualnym tłumie

Gdy młodzi ludzie urodzeni u progu 2000 roku stawali się nastolatkami, na rynku pojawiły się iPhony. Powszechny dostęp do internetu odmienił to pokolenie. Dziś jego przedstawiciele świetnie radzą sobie w wirtualnym świecie, ale w kontaktach międzyludzkich „na żywo” niestety znacznie gorzej. Są bardziej tolerancyjni, ale mniej zbuntowani, mniej szczęśliwi i częściej czują się osamotnieni.

6 września 2022
Nastolatek za mleczną szybą

W pewnym momencie rodzice zauważają, że ich otwarte dotychczas dziecko nagle się od nich odsuwa. Przestaje opowiadać o swoich sprawach, ucina rozmowy, odmawia wspólnych wyjść do kina lub teatru. Separacja to naturalny etap dorastania, trudny nie tylko dla rodziców nastolatka, ale także dla niego samego.

6 września 2022
Jak budować relacje z nastolatkiem

Rodzicom czasami trudno jest zrozumieć, jak to możliwe, że ich słodka córeczka czy ukochany synek nagle (ta przemian naprawdę następuje skokowo, w krótkim okresie czasu) staje się wycofanym, burczącym coś pod nosem, nadąsanym domownikiem, z którym, pomimo najszczerszych chęci, ciężko czasami wytrzymać. Żeby zrozumieć nastolatka, trzeba mieć świadomość, jak dużej transformacji  w tym czasie ulega mózg  młodego człowieka.  Na świat przecież nie patrzymy oczami- patrzymy mózgiem, ten świat dla nastolatka się zmienia wraz z intensywnymi zmianami zachodzącymi w jego głowie  i  zazwyczaj nie jest to dla niego łatwy proces. Te nagłe, gwałtowne, ale i niezbedne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym powodują chaos w życiu naszych dzieci, co oczywiście pośrednio zaburza też często skrupulatnie wypracowany przez lata rodzinny ład - dotychczasowe zasady, reguły, interwencje przestają spełniać swoją rolę, nie działają. Rodzina musi dostosować się do procesu dorastania dzieci.

6 września 2022
Emocje u dzieci, złość, smutek

Większość dzieci dzieli emocje na te, które są dobre i na te, które są złe. W grupie tych niechlubnych prym wiodą złość i smutek. A takie postrzeganie złości i smutku utrudnia dzieciom radzenie sobie z tymi i tak niełatwymi uczuciami oraz przysparza im dodatkowych cierpień. Niestety, to zazwyczaj rodzice zakorzeniają w swoich pociechach właśnie takie postrzeganie emocji. Dzieje się tak dlatego, że dorośli często sami nie akceptują u siebie niektórych uczuć, nie pozwalają sobie na ich przeżywanie, unikają ich. Co smutne, jest to droga, na której łatwo zabłądzić, a na jej końcu zamiast upragnionej harmonii znajdziemy raczej emocjonalny chaos. Dlatego pierwszą i podstawową zasadą, o której należy pamiętać i którą trzeba przekazywać dzieciom jest to, że wszystkie emocje są dobre i bardzo nam potrzebne. Czym innym są  wewnętrzne przeżycia dziecka, a czym innym jest jego zachowanie. Na to drugie mały człowiek ma wpływ i tutaj duża rola dorosłych, aby skutecznie go tego nauczyć.

6 września 2022
Jak pomóc dziecku leworęcznemu w nauce pisania?

Kiedyś leworęczność uznawana była za wadę, którą należało “naprostować”. Przez takie podejście na siłę próbowano nauczyć dzieci leworęczne pisać prawą ręką, co tylko przysparzało kolejnych trudności i problemów. Dziś, dzięki poszerzaniu wiedzy i jej rozpowszechnianiu, takie drastyczne zabiegi na szczęście odchodzą w niepamięć. Niemniej nie zawsze nauczyciel wie, jak pomóc dziecku leworęcznemu w nauce pisania. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze informacje i metody.  

 

26 sierpnia 2022
Jak powinna wyglądać praca z uczniem z zespołem Aspergera?

Nauczyciele mają możliwość kształtować dorastające społeczeństwo, rozwijać jego pasje i wpływać na światopogląd, który przyczyni się do powstania wykształconych, zadowolonych z życia i prawidłowo funkcjonujących obywateli. Powinni jednak uwzględnić, że każda jednostka jest inna i należy do niej dostosować formy kształcenia. Szczególnie praca z uczniem z Zespołem Aspergera wymaga dodatkowego wkładu i pracy nauczycielskiej, aby uczeń mógł stać się zintegrowanym społecznie dorosłym.

25 sierpnia 2022
Uczeń słabowidzący – ćwiczenia, karty pracy i scenariusze zajęć

Jednym z podstawowych zmysłów ułatwiających poznawanie i podziwianie otaczającego nas świata jest wzrok. Niestety nie każdy może się cieszyć dobrym wzrokiem, a w przypadku dzieci może się to wiązać z dużymi trudnościami edukacyjnymi. Uczeń słabowidzący potrzebuje wsparcia, a ćwiczenia dopasowane do jego problemów pomogą przezwyciężyć mu napotykane trudności. Czym jednak powinny się charakteryzować i jak dobrać odpowiedni zestaw zadań do konkretnego ucznia? 

 

18 sierpnia 2022
Jak stworzyć zgraną klasę?

Szacunek, motywacja, akceptacja i wsparcie – to wszystko można znaleźć w dobrze zintegrowanej i współpracującej ze sobą grupie osób. Śmiało można powiedzieć, że takie otoczenie sprzyja osiąganiu sukcesów oraz wzmacnia strukturę emocjonalno-psychiczną jednostki. Dzieci spędzające czas w takim środowisku, są pewniejsze siebie i mają lepszy start w dorosłość. Zatem, jak stworzyć zgraną klasę, która będzie się wspierać i niczym tandem dążyć w jednym kierunku i tempie do edukacyjnych sukcesów?

 

12 sierpnia 2022
Jak nauczyć dziecko mówić "R"?

Głoska r należy do jednej z najtrudniejszych do wymowy i w mowie dziecka najczęściej pojawia się około 5 roku życia. Co jednak zrobić, gdy dziecko po tym czasie dalej zniekształca jej wymowę? I jak nauczyć dziecko mówić r w sposób dla niego przystępny i prosty? Sprawdźmy, co radzą specjaliści logopedzi.

5 sierpnia 2022