Dziecko z zaburzeniami odżywiania – postępowanie w szkole

Stres, kłopoty i problemy wpływają nie tylko na ogólne samopoczucie człowieka, lecz także na jego sposób odżywiania się. Tak zwane zajadanie stresów czy niechęć do jedzenia z powodu skurczu żołądka to tylko namiastka problemów, jakie mogą nieść za sobą emocjonalne i psychiczne obciążenia. A co zrobić, gdy w klasie pojawia się dziecko z zaburzeniami odżywiania? Przed jakimi wyzwaniami stoi pedagog i jak pomóc uczniowi w codziennej walce o prawidłowy rozwój?

25 maja 2023
Zawód nauczyciel – wykształcenie, misja czy powołanie?

W całym procesie edukacji to zawód nauczyciel odgrywa nadrzędną rolę, budząc skojarzenia z wielkimi ideałami, wartościami i umiejętnościami. Jednak wraz ze zmianą czasów czy rządów, rola nauczyciela także ulega przekształceniom, a także mierzy się z coraz nowymi wyzwaniami. Kim zatem powinien być nowoczesny nauczyciel? Czy to zawód dla wszystkich?

18 maja 2023
Co to jest koncentracja uwagi?

Koncentracja uwagi niezaprzeczalnie jest umiejętnością, bez której proces szkolnictwa i samokształcenia przebiegłby w zupełnie innych warunkach i wiązałby się z mniejszą efektywnością. Niestety nie rodzimy się z umiejętnością koncentracji uwagi ani samoistnie jej nie przejawiamy. Musimy ją wyćwiczyć. W jaki sposób?

11 maja 2023
Dzieci z rodzin dysfunkcyjnych w szkole – jak im pomóc?

Szkoła to nie tylko miejsce, w którym dzieci nabywają wiedzę i przygotowują się do dalszej ścieżki zawodowej. To niejako „drugi dom”, w którym spędzają bardzo dużą część czasu, nabywając doświadczenia społecznego i nawiązując więzi. Jednak dzieci z rodzin dysfunkcyjnych w szkole powinny zostać objęte szczególną opieką pedagogiczną, aby zapewnić im podstawowe potrzeby, które nie są zaspokajane w środowisku domowym i zniwelować powielanie niewłaściwych wzorców natury społeczno-emocjonalnej.

4 maja 2023
Dzieci z FAS – jak pracować z uczniami z alkoholowym zespołem płodowym?

Nieprawidłowe nawyki dorosłych i brak ich troski o swoje zdrowie odbija się na rozwoju dziecka, szczególnie w okresie ciąży. Spożywanie alkoholu przez kobietę w tym czasie, wiąże się z ryzykiem niedorozwoju płodu lub jego zaburzeniami czy chorobami. Dzieci z FAS borykają się z licznymi trudnościami, szczególnie uwidaczniającymi się w procesie edukacji. Jak pomóc im je przezwyciężyć i na co zwrócić uwagę?

27 kwietnia 2023
Czym objawia się dyspraksja u dzieci?

Dyspraksja, czyli inaczej Syndrom Niezdarnego Dziecka, nie jest zjawiskiem rzadkim. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się „niezdarnością” ucznia, który zmaga się z zaburzeniem rozwojowym związanym z trudnościami wykonywaniu zachowań motorycznych. Dyspraksja u dzieci może przyjmować różne oblicza i natężenia, dlatego tak istotna jest wczesna diagnoza i planowana terapia. Jak jednak wygląda nauka szkolna ucznia z dyspraksją i na co w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę?

20 kwietnia 2023
Epilepsja u dzieci – jak pracować z uczniami z tym schorzeniem?

Epilepsja u dzieci stanowi podstawę do wdrożenia indywidualnych rozwiązań w przestrzeni przedszkolnej i szkolnej, a to wiąże się niekiedy z niechęcią przyjęcia ich do placówki. Rodzice wielokrotnie spotykają się z sugestiami, aby dziecko zostało zapisane do szkoły specjalnej, mimo że epilepsja nie wiąże się z zaburzeniami rozwojowymi dziecka. Jak zatem powinna wyglądać współpraca z uczniem chorym na padaczkę i jak stworzyć do tego korzystne warunki?

13 kwietnia 2023
Kształtowanie tożsamości dziecka w wieku przedszkolnym

Poczucie tożsamości jest kluczowe dla całego rozwoju dziecka. Wpływa na jego postrzeganie świata, samoocenę, stabilizację emocjonalną, poziom przejawiania tolerancji, a także podejmowane decyzje życiowe. Kształtowanie tożsamości następuje już na bardzo wczesnym etapie rozwoju w związku z wieloma czynnikami. Jak przebiega opisywany proces i co robić, aby nie dopuścić do jego zaburzenia?

6 kwietnia 2023
Czym jest hipoterapia?

Terapie z udziałem zwierząt ostatnio przechodzą istny renesans, a przestarzałe i stereotypowe myślenie, że służą one głównie osobom z niepełnosprawnościom odchodzi w zapomnienie. Hipoterapia to terapia psychoruchowa z udziałem koni. Kiedy pomaga i kto powinien z niej skorzystać?

28 marca 2023
Jak pobudzić mózg do nauki?

Mózg to ludzki komputer, który ma nieograniczony potencjał. Niestety pomimo starań naukowców, wciąż wykorzystujemy wyłącznie namiastkę jego możliwości, a na dodatek nieodpowiednie przyswajanie wiedzy czy przeładowanie nauką może skutkować jego przeciążeniem i brakiem wydajności. Zatem, jak pobudzić mózg do nauki, aby efektywnie z niego korzystać?

17 marca 2023
Na czym polega dogoterapia?

Dogoterapia często kojarzy się wyłącznie ze wsparciem rehabilitacyjnym osób niepełnosprawnych – fizycznie i umysłowo. Jednak dogoterapia ma znacznie szersze zastosowanie, oblicze i cele. Można ją wykorzystać nie tylko do pracy z pacjentem, lecz także z uczniem. Czego zatem powinniśmy się dowiedzieć o dogoterapii?

6 marca 2023
Czym jest syndrom jedynaka?

Samolubny, egoistyczny i chytry – w ten oto stereotypowy sposób określa się syndrom jedynaka. Błędnie również przypisuje się go osobom, które nie miały rodzeństwa i wychowywały się w pojedynkę. Tymczasem syndrom jedynaka może dotykać osoby z wielodzietnych rodzin, a objawy nie muszą dotyczyć “niechęci” do dzielenia się z innymi. Obalmy zatem mity i poznajmy prawdziwe oblicze tego określenia.

21 lutego 2023