Na czym polega arteterapia w pracy z dziećmi?

Rozbudzanie wyobraźni i kreatywność dzieci leży u podstaw całej edukacji. Nauczyciele i rodzice dokładają wszelkich starań, aby zajęcia i lekcje wpływały pobudzająco na uczniów, ale jednocześnie przysparzały im radości i świetnej zabawy. Arteterapia w pracy z dziećmi może spełnić wszystkie te elementy, wystarczy poznać jej wyjątkowy charakter i wprowadzić do zajęciowego harmonogramu.

23 stycznia 2023
Dlaczego zabawy ruchowe dla dzieci są tak ważne?

Zabawy ruchowe dla dzieci mają niezwykle korzystny wpływ na ich rozwój. Dlaczego? I jak umiejętnie je zorganizować? Ile czasu dziennie przeznaczyć na zabawy ruchowe? Zwróćmy uwagę na te kilka najważniejszych aspektów. 

 

29 grudnia 2022
Jak powinna wyglądać lekcja wychowawcza? Scenariusze zajęć

Lekcja wychowawcza to wspaniała sposobność, aby w swobodniejszej atmosferze poznać uczniów, zrozumieć ich potrzeby i poruszyć tematy, które nurtują młode umysły. Ale jak sprawić, aby przebiegłą sprawnie, konstruktywnie, a nie stała się pretekstem do braku dyscypliny i niesfornego rozluźnienia? 

 

20 grudnia 2022
Czym jest lateralizacja u dzieci?

Czym jest lateralizacja u dzieci? To w uproszeniu dominacja jednej półkuli mózgowej nad drugą. Z czym się to wiąże i jakie wyróżniamy rodzaje lateralizacji? Oprócz odpowiedzi na te pytania, podpowiemy również, jak doprowadzić do „współpracy” obu półkul i zapobiec ich ciągłej „walce” o dominację.

13 grudnia 2022
Jak budować pewność siebie u dziecka?

Budowanie pewności siebie u dziecka jest niezwykle ważnym elementem kształtującym jego charakter, osobowość i podejście do rozwiązywania problemów. To wiara we własne możliwości sprawi, że odważnie będzie wkraczać w dorosłość i pokonywać trudności, które staną na jego drodze. Ale jak budować pewność siebie u dziecka, aby pomóc mu zachować odpowiednią równowagę i nie doprowadzić do pojawienia się „przesadnego samozachwytu”?

5 grudnia 2022
Rola zabawy w edukacji przedszkolnej

Zabawa towarzyszy człowiekowi od początku jego rozwoju, jednak wraz z wiekiem jej rola często jest bagatelizowana. Czy niesłusznie? Czy wraz z wiekiem zabawy nie powinny zastąpić powaga, dojrzałość i odpowiedzialność? Jedno nie wyklucza drugiego, a ponadto rola zabawy w edukacji przedszkolnej udowadnia, że od jej formy i intensywności zależne są niejednokrotnie wybory i sukcesy zawodowo-prywatne.

24 listopada 2022
Jak powinna wyglądać praca z uczniem z zespołem Aspergera?

Nauczyciele mają możliwość kształtować dorastające społeczeństwo, rozwijać jego pasje i wpływać na światopogląd, który przyczyni się do powstania wykształconych, zadowolonych z życia i prawidłowo funkcjonujących obywateli. Powinni jednak uwzględnić, że każda jednostka jest inna i należy do niej dostosować formy kształcenia. Szczególnie praca z uczniem z Zespołem Aspergera wymaga dodatkowego wkładu i pracy nauczycielskiej, aby uczeń mógł stać się zintegrowanym społecznie dorosłym.

17 listopada 2022
Czym jest choreoterapia i jak możesz ją wprowadzić na zajęcia?

Taniec od wieków umożliwia wyrażanie własnych uczuć, emocji, ekspresji, a także niesamowitej sztuki. Nic więc dziwnego, że choreoterapia stosowana wśród najmłodszych zyskuje tak wiele pozytywnych opinii i zwolenników. Ale na czym dokładnie się skupia i w jaki sposób powinna być realizowana? 

 

10 listopada 2022
Czym objawia się nadwrażliwość emocjonalna u dzieci?

Zła ocena w szkole czy docinki kolegów są naturalnymi czynnikami, które wywołują u dziecka smutek czy przygnębienie. Jednak dzieci nadwrażliwe emocjonalnie mogą nie tylko odczuwać smutek, lecz także mieć trudności z poradzeniem sobie z przytłaczającymi, negatywnymi uczuciami. Nadwrażliwość emocjonalna u dzieci wymaga szczególnego podejścia pedagogiczno-wychowawczego, które pomoże dziecku radzić sobie w trudnych sytuacjach i sprawi, że będzie bardziej odporne psychicznie.

3 listopada 2022
Na czym polega trening uważności z dziećmi?

Mindfulness czy trening uważności to ostatnimi czasy coraz popularniejsze określenia psychoedukacyjne, jednak nie każdy wie, co dokładnie się z nimi wiąże. W niniejszym artykule odkryjemy założenia tej “tajemniczej terminologii” i wskażemy korzyści, jakie płyną z treningu uważności z dziećmi.  

 

27 października 2022
W jaki sposób urozmaicić zajęcia wykorzystując różne formy relaksacji?

Nadmiar obowiązków, oczekiwania środowiskowe, edukacyjne i dorastanie sprawiają, że dzieci czują wszechobecny stres i napięcie. Wpływają one niekorzystnie na fizyczny stan zdrowia, a także strefę psychiczno-emocjonalną, co znacząco odbije się na całym życiu dziecka. Z tego powodu warto zdejmować z ich barków nadmiar bagażu codzienności i podczas zajęć wykorzystywać skuteczne formy relaksacji. Jak zrobić to w praktyce? 

 

20 października 2022
Jak rozpoznać dysortografię u dziecka?

Niepewna linia, popełnianie błędów ortograficznych i niepoprawny zapis słów to jedne z objawów dysortografii. Warto jednak pamiętać, że takie problemy mogą występować również u dzieci, które nie zmagają się z opisanym zaburzeniem, a błędy wynikają z początkowej drogi edukacyjnej. Jak rozpoznać dysortografię u ucznia i pomóc mu ją pokonać? Jakie symptomy powinny zaniepokoić nauczyciela i w którym momencie? Odpowiedzi na te pytania stanowią kluczową rolę dla całego procesu edukacyjnego dziecka. 

 

13 października 2022