Dziecko z Zespołem Aspergera – wsparcie edukacyjne

Elon Musk, Anthony Hopkins, Daryl Hannah czy Greta Thunberg – co łączy te znane osoby? Wszystkie mają Zespół Aspergera. Oczywiście nie dotyka on tylko osób sławnych, a występuje w każdej grupie społecznej. Co ciekawe liczba dzieci z Zespołem Aspergera stale rośnie, co przekłada się na popularyzację znaczenia tego terminu. Przyjrzyjmy się zatem dokładnie, co powinniśmy o nim wiedzieć.

17 maja 2022
Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Jednym z naturalnych odruchów rodzica trzymającego swoje dziecko w ramionach jest nie tylko jego kołysanie, ale także nucenie i śpiewanie. Działa to wyciszająco na niemowlę oraz pomaga mu zasnąć. Śmiało zatem można powiedzieć, że muzyka wpisana jest w życie człowieka od najwcześniejszego dzieciństwa. Ale jak dokładnie wpływa na poszczególne etapy jego rozwoju i czy od niej zależy jakie cechy będzie przejawiać w dorosłym życiu?

13 maja 2022
Rozwój mowy dziecka – etapy i ćwiczenia wspomagające

Pierwsze słowo dziecka to niezwykle wyczekiwany moment przez rodzica. Gdy jednak ta chwila nie nadchodzi w określonym czasie, albo pojawia się z opóźnieniem, mogą pojawić się wątpliwości czy rozwój mowy dziecka przebiega prawidłowo. Co powinno być jednak faktycznie niepokojące i jak wspomóc rozwój mowy?

12 maja 2022
Zawody przyszłości — jak pomóc dziecku wybrać zawód?

Wielu rodziców już w okresie niemowlęcym dziecka myśli o jego przyszłości, a szczególnie dorosłości – jakim człowiekiem będzie, co będzie lubiło robić i czym się będzie zajmować? Wraz z jego rozwojem pragną stworzyć mu najlepsze warunki dobrego startu, odpowiednio kształcąc i ukierunkowując. Im bliżej do jego samodzielności, tym bliżej do wybrania drogi i kariery zawodowej. Jak zatem pomóc dziecku w odpowiednim wyborze, który będzie rzutował na całe jego życie?

10 maja 2022
Jak wspomóc naukę czytania i pisania? Ćwiczenia i praktyczne metody

Czytanie i pisanie to nie tylko umiejętności przydatne w szkole czy pracy. To możliwość poznawania najpiękniejszych historii, powieści, zdobywanie nieograniczonych pokładów wiedzy i możliwość przelania na papier własnych myśli, czy spostrzeżeń. By jednak móc skorzystać z tego całościowego dobrodziejstwa niezbędne są solidne podstawy, które zdobywa się w okresie wczesnoszkolnym. Jak zatem pomóc dziecku szlifować te istotne umiejętności?

6 maja 2022
Co to jest grafomotoryka? – Ćwiczenia na dobry start

Co kryje się pod słowem grafomotoryka? Najprościej mówiąc, jest to umiejętność pisania i rysowania. Ale wbrew pozorom nie jest to automatyczny i łatwy proces, w którym wystarczy zaopatrzyć dziecko w kredki czy ołówek. Ważne jest naśladownictwo ruchów, koordynacja motoryczna i percepcja wzrokowa, a te dziedziny i ćwiczenia wymagają wsparcia ze strony nauczycieli oraz rodziców.

6 maja 2022
Psychoedukacja dzieci – kilka porad dla rodziców i nauczycieli

Stres to obecnie codzienność każdego człowieka, nawet tego najmniejszego. Nasze dzieci pod wpływem zmian środowiskowych lub dorastania odczuwają różnego rodzaju napięcia, które wpływają bezpośrednio na ich stan emocjonalny. Nie zawsze są jednak w stanie określić, co dokładnie czują, dlaczego i jak sobie poradzić z nagromadzonymi emocjami. Pomocnym rozwiązaniem w tym trzyfilarowym problemie może okazać się psychoedukacja. 

5 maja 2022
Praca z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – wyzwanie dla nauczyciela

Specjalne potrzeby edukacyjne to termin, nad którym dziś pochylamy się z troską, bowiem indywidualizacja kształcenia pokazała, że ma je w zasadzie każdy. I nie oznacza to, że wszyscy borykamy się z problemami związanymi z nauką. Wręcz przeciwnie!

2 maja 2022
Adaptacja dziecka w przedszkolu – praktyczne porady dla rodziców i nauczycieli

Jedną z większych i emocjonujących przygód w życiu dziecka jest pójście do przedszkola. Dlaczego? To „krok do samodzielności”, chwila zmian, wyzwań i nawiązywania kolejnego poziomu relacji społecznych. Nie zawsze jest to łatwe, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, dlatego warto przyjrzeć się pewnym wskazówkom, które pomogą w adaptacji do nowej sytuacji.

28 marca 2022
Emocje dziecka, jak pomóc je regulować?

Dorastanie i rozwój wiąże się z istną huśtawką emocjonalną. Nakładają się na to zmiany hormonalne, czynniki zewnętrzne i naturalne kształtowanie swojej osobowości. Istotne jest jednak, by skutecznie pomóc najmłodszym radzić sobie z burzą emocji, pokazać jak je kontrolować i umiejętnie nazywać.

24 marca 2022
Bezpieczeństwo dzieci w internecie — kilka wskazówek dla rodziców i nauczycieli

Mimo że internet to pomocne narzędzie edukacyjne, rozrywkowe i informacyjne, niesie za sobą wiele zagrożeń, na które w szczególności narażone są dzieci. Jakie niebezpieczeństwa na nie czekają i jak można im zapobiec?

22 marca 2022
Edukacja domowa — od czego zacząć?

Nauczanie domowe staje się coraz powszechniejszą alternatywą dla nauczania tradycyjnego w szkole. Zyskuje wielu zwolenników jak i przeciwników, a w każdej z tych grup, przewijają się słuszne argumenty popierające ich podejście. Przyjrzyjmy się zatem jakie wyzwania niesie za sobą edukacja domowa dla rodziców, nauczycieli i uczniów.

15 marca 2022