Historia Dnia Matki - dlaczego świętujemy Dzień Mamy?

Dzień Matki, obchodzony w Polsce 26 maja, to święto z długą i piękną tradycją. Jego współczesna forma wywodzi się co prawda z XIX wieku, ale historycy dopatrują się korzeni święta w starożytności.

Skąd wywodzi się Dzień Matki?

W starożytnych Rzymie i Grecji obchodzono święta na część matek-bogiń. Były one symbolami płodności i urodzaju. W Rzymie reprezentantką tej idei była Kybele, a w Grecji - Reja. W czasie uroczystości składano dary i ofiary, ucztowano i w ten sposób próbowano zyskać przychylność bogiń, a także wyrazić im szacunek. 

Wiele wieków później, w XVII wieku w Anglii, pojawiła się tradycja "matczynej niedzieli". Była ona obchodzona w każdą czwartą niedzielą postu. W ten dzień dzieci odwiedzały swoje mamy, wręczając im drobne upominki i kwiaty.

Z kolei w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych dwie kobiety - Julia Ward Howe i Ann Maria Reeves Jarvis zaczęły starać się o ustanowienie Dnia Matki. Co ciekawe, obie panie działały niezależnie od siebie. W 1858 roku Jarvis udało się zorganizować Dni Matczynej Pracy, których zadaniem było zwrócenie uwagi społeczeństwa na pracę, jaką matki wykonują. Z kolei Howe, pacyfistka i poetka, w 1872 roku zorganizowała Dzień Matek dla Pokoju, którego celem było promowanie pokoju i pojednania zwaśnionych stronnictw po krwawej wojnie secesyjnej.

Do Polski święto trafiło w 1914 roku i wtedy po raz pierwszy jego obchody były ustanowione na 26 maja. W kolejnych latach data ta się zmieniała, ale po zakończeniu II wojny światowej powrócono do pierwotnej daty, która zaznaczona jest w kalendarzach do dzisiaj. 

Dzień Matki obecnie jest okazją do wyrażenia wdzięczności i szacunku dla wszystkich mam. W tym dniu świętujemy ich cierpliwość, bezwarunkową miłość dawaną dzieciom i ciężką pracę, jaka wiąże się z opieką i wychowywaniem nowych pokoleń. 

Jaki prezent dla mamy z okazji Dnia Matki?

Dzień Matki to święto, które przypomina nam, jak wielką rolę w naszym życiu odgrywają nasze mamy. Dlatego prezent z okazji tego święta powinien być wyjątkowy. Nie musi to wcale być coś drogiego - najważniejsze jest to, aby wykazać się kreatywnością i poświęcić trochę czasu na jego przygotowanie.

Jednym z takich prezentów może stać się fotoksiążka. Dobór zdjęć do fotoksiążki powinien być oparty według naszego indywidualnego klucza, który mama będzie umiała odcyfrować. Możemy skupić się na jej życiu - od dzieciństwa do współczesności, pokazując, że oprócz tego, że jest mamą, jest przede wszystkim kobietą z różnorodnymi zainteresowaniami i pragnieniami. Możemy skupić się na okresie od naszych urodzin (i naszego rodzeństwa).

Niezależnie od tego, w jaki sposób obchodzimy Dzień Matki - pomysły na prezent zawsze okażą się przydatne. Jeśli nie wykorzystamy ich w tym roku, być może będziemy chcieli zrobić to w roku przyszłym. Albo i wcześniej - w końcu wdzięczność mamie warto wyrażać i bez święta.