Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !

Seksizm w języku

Data dodania: 2013-02-13 19:11:17

Jest to scenariusz lekcji wychowawczej poświęconej seksistowski uwagom mężczyzn w kierunku kobiet. Lekcja jest przeznaczona dla klasy drugiej/trzeciej liceum ogólnokształcącego i pokazuje dziewczynom, jakie konotacje mają niektóre komentarze mężczyzn. Chłopcom takie zajęcia uświadamiaja błędy w warstwie językowej, jakie popełniaja komunikując się z dziweczętami. Lekcja, która daje licealistom wiele do myślenia.

Temat: „Ja o tobie mężczyźni mówią, tak cię widzą.”

Scenariusz ten jest efektem moich prywatnych doświadczeń związanych z międzypłciową komunikacją interpersonalną w środowisku nauczycielskim, które jakkolwiek sfeminizowane nie jest wolne od dyskursu seksistowskiego. Zajęcia takie odpowiednio zaadaptowane mogą być przeprowadzone w klasach licealnych.

Zadanie 1

Poproś uczestników/uczestniczki o zdefiniowania reakcji, odczuć z perspektywy odbiorcy i nadawcy komunikatu językowego stworzonego w następującej sytuacji: Wyobraź sobie, że jesteś nauczycielką (o imieniu Małgorzata). W pokoju nauczycielskim, siedząc wśród w większości kobiet i nielicznych mężczyzn opowiadasz o prezentacji multimedialnej stworzonej na potrzeby zebrania z rodzicami. Jeden z nauczycieli komentuje twoją wypowiedź mówiąc: Gosiaczku, kochanie, ty naprawdę zrobiłaś te prezentację? No, nie żartuj sobie. Chyba ci się nudzi w domu. Czy to przez te gadki o równości płci?

Zadanie 2

Co taki komentarz mówi nam o jego twórcy? Jaki ma stosunek do „Gosiaczka”? Co myśli o jej możliwościach intelektualnych? Gdzie dopatruje się źródła jej oryginalnego (niestereotypowego) podejścia do wywiadówek z rodzicami? Czy wyraża aprobatę dla jej działania? Jak na taki komentarz ma zareagować „Gosiaczek”? Co się stanie jeśli zrewanżuje się odpowiedzią o podobnej warstwie językowej? Wiesz, Jureczku, przygotowanie prezentacji nie jest takie trudne jak ci się wydaje. Też byś ją potrafił zrobić, gdybyś nie oglądał tyle meczów piłki nożnej po powrocie z pracy do domu?

Zadanie 3

Przedstaw hipotezę Sapira – Whorfa. Jest to teoria lingwistyczna, która powstała około 1930 roku, postulująca, że używany język wpływa w mniejszym lub większym stopniu na sposób myślenia. Hipoteza ta, inaczej nazywana jest hipotezą relatywizmu językowego. Główna nazwa wywodzi się od jej twórców- Edwarda Sapira i Benjamina Lee Whorfa. Edward Sapir wierzył, że leksyka, styl narracji i reguły gramatyczne języka zmuszają nas do postrzegania świat i myślenia o nim w pewien konkretny sposób. Whorf twierdził, że świat to bogactwo wrażeń, które kreowane są przez nasz umysł, a raczej system językowy, jaki wykorzystujemy w komunikacji. Według Sapira i Whorfa nie ma obiektywnej rzeczywistości. Każdy z nas postrzega otaczający go świat przez pryzmat społeczności, w której żyje. Język tworzy społeczeństwo, definiuje też relacje między kobietami a mężczyznami, wpływa na ich myślenie i reagowanie. Zatem struktura języka (parole) determinuje naszą wizję świata, i w konsekwencji umieszcza kobiety w określonych pozycjach, rolach społecznych. Jeśli dołożymy do tej teorii feministyczne przekonanie o patriarchalnym świecie, w którym rzekomo uniwersalny język świata jest językiem męskim, okazuje się, że język komunikacji obecny we współczesnej Polsce jest istotnym narzędziem utrwalającym stereo typizację układu sił między kobietami i mężczyznami. Język jest przejawem seksizmu.

Zadanie 4

Zapoznaj uczestników i uczestniczki z pojęciem seksizmu oraz przedstaw jego 4 przejawy w warstwie językowej. • seksizm: • 4 wymiary seksizmu językowego:

  1. ignorowanie kobiet i ich doświadczenia,
  2. definiowanie kobiety w relacji do mężczyzny, często jako osoby podrzędnej,
  3. prezentowanie kobiet w sposób...

Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !