konspekt lekcji dla klasy 6. dot. obchodów Dni Kupały ( do programu «Między nami»).
Konspekt lekcji języka polskiego, kl. VI A
Temat: Magiczne dni w roku.
Cele:
Uczeń:
- określa czas i miejsce akcji
-wie, jakie są przyczyny i konsekwencje nieobchodzenia świąt
-wie, jakie korzyści ludzie czerpią ze wspólnego świętowania
- redaguje zaproszenie i list
Metody:
- praca z tekstem
- opowiadanie
Formy pracy:
- praca zbiorowa
- praca w grupach
Środki dydaktyczne:
- podręcznik
- arkusze szarego papieru, flamastry
- słownik „ Mitów i tradycji kultury”
- książki pt. „ Polskie tradycje doroczne: Wielkanoc, Noc Kupały, Dożynki”( autor: R. Hryń- Kuśmierek), „ Kosmologia dawnych Słowian”( A. Kowalik).
- ilustracje wydrukowane z Internetu ukazujące współczesne obchody święta Kupały
- płyta z podkładem dźwiękowym „ Muzyka Świata”
Tok lekcji:
- 1. Część wstępna:
- Powitanie uczniów, sprawdzenie obecności, kontrola pracy domowej
- Podanie i wyjaśnienie celów lekcji i zapisanie tematu.
- 2. Część główna:
- Uczniowie czytają po cichu tekst „ Dzień Kupały”, podkreślają niezrozumiałe wyrazy
( przeczytajcie tekst „ Dzień Kupały” i podkreślcie niezrozumiałe wyrazy).
- Nauczyciel wyjaśnia wraz z uczniami niezrozumiałe wyrazy.
- Nauczyciel pyta uczniów czego dowiedzieli się z tekstu, jakie są przyczyny i konsekwencje obchodzenia święta lub też nieobchodzenia, jakie korzyści czerpią ludzie ze wspólnego świętowania); uczniowie odpowiadają na pytania .
- Podział uczniów na pięć grup i przydzielenie im zadań:
Grupa I:
Napiszcie notatkę o pogańskim bogu Kupale
1. Znajdźcie w tekście fragmenty dotyczące bożka.
a. Zgromadźcie informacje o tym:
-kto i gdzie go czcił
- jak go sobie...