Scenariusz lekcji otwartej przeprowadzonej w ramach godziny wychowawczej w klasie I liceum
Temat: Agresja – w nas i wokół nas – nie muszę być bezradny!
Cel ogólny – kształtowanie u uczniów postaw zmierzających do eliminowania zachowań agresywnych i propagujących zachowania sprzyjające rozwijaniu pozytywnych relacji koleżeńskich. Wyrabianie umiejętności radzenia sobie z przejawami agresji.
Cele pośrednie- po zajęciach uczniowie będą:
- Dokonywali prób zreflektowania się przed aktami agresji.
- Wskażą zachowania budzące agresję.
- W pewnym stopniu powstrzymają się przed agresją.
Cele szczegółowe- każdy uczeń będzie wiedział i rozumiał, że:
- Agresja jest zachowaniem mającym na celu wyrządzenie szkody lub przykrości.
- Nie jest agresją energiczne zajadłe nawet, skuteczne działanie (np. piłkarzy podczas meczu), którego celem nie jest spowodowanie cierpienia czy krzywdy.
- Brak jest dowodów na to, że agresja ma charakter instynktowny, czyli wrodzony, chociaż nie można tego wykluczyć.
- Kto czyni krzywdę drugiemu, szuka następnie nie prawdziwego uzasadnienia swego okrucieństwa.
- Oglądanie aktów agresji zawsze powoduje jej wzrost u oglądających (przemoc rodzi przemoc).
- Agresję może spowodować każda nieprzyjemna, przykra sytuacja.
Metody: dyskusja, pogadanka, „burza mózgów”.
Formy pracy: praca indywidualna i partnerska.
Środki dydaktyczne: kolorowe kartki, flamastry, gumowa piłeczka.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
- Wejście do klasy, przywitanie się uczniami.
- Sprawdzenie obecności.
- Podanie uczniom tematu lekcji.
- Uświadomienie uczniom celu lekcji.
II. Część główna:
- Nauczyciel prosi uczniów o podanie skojarzeń do słowa „agresja”...