Mindfulness czy trening uważności to ostatnimi czasy coraz popularniejsze określenia psychoedukacyjne, jednak nie każdy wie, co dokładnie się z nimi wiąże. W niniejszym artykule odkryjemy założenia tej “tajemniczej terminologii” i wskażemy korzyści, jakie płyną z treningu uważności z dziećmi.
Mimo wielu okoliczności i czynników, to emocje definitywnie decydują o Twym losie – powiedzenie jednego z poetów kryje w sobie niebezpieczną prawdę. Pomimo korzystnych cech charakteru, samozaparcia, warunków zewnętrznych i dążenia do celu, wystarczy jedna iskra czy sytuacja, która sprawi, że emocje przejmują nad nami kontrolę. W rezultacie możemy podjąć złą decyzję czy zmienić dotychczas ustalone i przemyślane plany. Trening uważność ma za zadanie nauczyć nas kontrolować emocje i nie dopuścić do odwrotnego scenariusza. Szczególnie korzystne efekty przynosi wśród najmłodszych grup wiekowych. Dlaczego? Bo dzieci dopiero uczą się rozumieć i rozpoznawać swoje emocje, a kontrola nad nimi jest dla nich szczególnym wyzwaniem. Dorastanie, zmiany hormonalne i wpływ otoczenia sprawiają, że młody umysł jest impulsywny, a negatywne emocje bardzo szybko potrafią przesłonić racjonalny osąd sytuacji.
Mindfulness, czyli trening uważności, to umiejętność skoncentrowania się w trudnych warunkach, wyciszenia się i kontroli emocji. Trening uważności pozwala zignorować otaczający nas chaos i skupić się na chwili obecnej. Dlaczego jest to tak ważne? Bo w naszej codzienności – również dziecięcej – dominuje stres, lęk, niepokój i przeładowanie emocjonalne. Liczne bodźce, obowiązki czy wymagania sprawiają, że od najmłodszych lat „biegniemy przez życie”, niekoniecznie w satysfakcjonujący sposób. Jako nauczyciele i opiekunowie powinniśmy ułatwić drogę życiową kolejnym pokoleniom, a mindfulness może być ku temu doskonałą sposobnością. Co mogą zyskać dzieci dzięki treningowi uważności?
Wielu osobom trening uważności kojarzy się z medytacją lub bezruchem, ale warto podkreślić, że mindfulness jest dostosowane do potrzeb i wieku dziecka. Najmłodsi nie usiedzą w bezruchu i nie skupią się na oddychaniu, gdy rozpiera ich energia i chęć poznawania świata. Szczególnie utrudnione to jest wśród uczniów nadpobudliwych ruchowo, a przecież trening uważności dedykowany jest również dla nich. Ponadto niektórzy rodzice nie chcieliby, aby ich pociecha zapoznawała się ze światem medytacji, który kojarzy się głównie z technikami wschodu i tamtejszą kulturą czy zwyczajami. To żaden problem, bo trening uważności ma wiele odsłon i nie obejmuje stereotypowego schematu „oddychaj i zajrzyj w głąb siebie”. Mindfulness to umiejętne wykorzystywanie wiedzy, psychologii i metod relaksacyjnych, które połączone ze sobą tworzą skuteczny scenariusz dopasowany do potrzeb jednostki.
A jak wprowadzić praktycznie ćwiczenia mindfulness do zajęć lekcyjnych? Nie jest to trudne z odpowiednią pomocą dydaktyczną. Karty uważności. Mindfulness w praktyce bardzo łatwo mogą zagościć w Twojej nauczycielskiej rzeczywistości. Składają się z 36 ćwiczeń, które są krótkie, treściwie i proste do wykonania. Ich piękno polega na tym, że przyniosą korzyść zarówno Tobie, jak i Twoim uczniom, którzy potrzebują szczególnego wsparcia emocjonalnego. Nie musisz wertować licznych stron grubego opracowania – wystarczy, że przeczytasz krótką treść karty, a następnie zaprezentujesz uczniom, jak wykonać ćwiczenie na dany dzień.
Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę lub wprowadzić jeszcze więcej porad dotyczących mindfulness, które zapewnią Twoim wychowankom „równowagę” emocjonalną, koniecznie zapoznaj się z magazynem Mindfull Kids. Niniejsze artykuły, ćwiczenia i wiadomości są przygotowywane z myślą o najmłodszych oraz o ich rodzicach. Magazyn wspierany jest przez najwybitniejszych specjalistów/pedagogów/psychologów, którzy tworzą atrakcyjne ćwiczenia w formie zabawy – czyli tak, jak najbardziej kochają dzieci. Im wcześniej wspomożesz rozwój dziecka i wskażesz mu możliwości kontroli swoich emocji oraz uczuć, tym lepiej przygotuje się je do pokonywania trudności, które będą napotykać przez całe swoje życie. Dzięki temu “pokolenie depresji i obowiązków” zastąpi “pokolenie satysfakcji i radości”.
Karty uważności - Wydawnictwo Forum Media.
Mindfulness – trening uważności sposobem na spokojne i zrelaksowane dziecko - Wydawnictwo Forum Media.
Zrelaksowany uczeń – mindfulness dla dzieci i młodzieży, Jarosław Chybicki.
Relaksacja dla małych dzieci. Przewodnik dla rodziców i nauczycieli, Aneta Zychma.
Uważność – czyli o tym, jak być tu i teraz, Julia Piotrowska.
Zabawa w uważnosć. Mindfulness i medytacja dla dzieci, młodzieży i rodzin, Susan Kaiser Greenland.
Trening uważności w pracy z dziećmi i młodzieżą, Wydawnictwo Forum Media.