Jak zadbać o rozwój dziecka do 5. roku życia?

Jako rodzic na pewno chcesz dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. W odniesieniu do rozwoju młodego człowieka warto mieć na uwadze, że to nie tylko nauka literek i cyferek. U dziecka ważne są także inne aspekty rozwoju – zarówno umysłowego, jak i fizycznego.

Chcesz wspomóc rozwój mowy u dziecka? A może interesują Cię polecane pomoce dydaktyczne dla dzieci, które ułatwiają rozwój w sferze społeczno-emocjonalnej, jak i ruchowej? Zajrzyj na https://raczkujemy.pl/pomoce-dydaktyczne oraz sprawdź krótki poradnik, a na pewno pomożesz swojemu dziecku w prawidłowym rozwoju na co dzień.

3 kluczowe wskazówki odnoszące się do rozwoju dziecka

  1. Pozwól dziecku na samodzielne odkrywanie nowych umiejętności oraz eksplorowanie świata. Dzięki temu maluch będzie w stanie o wiele szybciej rozwijać swoje zdolności myślowe, zmysł wyobraźni, a nawet i motorykę małą i dużą. Pamiętaj o tym, aby nigdy nie zniechęcać dziecka do samodzielnego wykonywania czynności, a w razie niepowodzeń tylko tłumaczyć, w jaki sposób powinno wykonywać określone zadania, np. przenoszenie kubka z wodą.
  2. Staraj się okazywać dziecku maksimum uwagi i miłości. Dziecko, które czuje się kochane i wie, że ma pełne wsparcie ze strony rodzica, będzie o wiele szybciej rozwijać swoje umiejętności. Najlepiej pokazuj dziecku na swoim przykładzie, w jaki sposób może wykonywać poszczególne zadania, a także jak okazywać emocje wobec innych osób.
  3. Nigdy nie krytykuj dziecka. Wszelkiego rodzaju negatywne emocje oraz krytyka nie wpływają pozytywnie na rozwój mowy dziecka ani na żaden inny aspekt rozwoju – także społeczny. Młody człowiek, który jest krytykowany, zamyka się w sobie, przestaje wykazywać chęć do zabawy i nauki, a także oddala się od otaczającego go świata.

Nauka literek i cyferek u dziecka 5-letniego – jakie pomoce i akcesoria warto kupić?

Ogólnodostępne pomoce dydaktyczne dla dzieci to świetna opcja, aby wspomóc malucha w rozwoju swoich umiejętności myślowych, ale także motoryki małej i dużej. Nauka cyferek i literek u dziecka 5-letniego może rozpocząć się od czytania prostych książeczek wspólnie z rodzicem. Ciekawą opcją są także pomoce Marii Montessori, która jest światowej sławy pedagogiem.

Akcesoria do nauki dla dzieci, które umożliwiają szybsze przyswajanie wiedzy z zakresu alfabetu i cyfr to przede wszystkim klocki w kształcie liter, interaktywne książeczki oraz malowanki, które swoim kształtem przypominają cyfry oraz litery. Dzięki temu maluch może przy okazji nauczyć się rozróżniania i nazywania kolorów. Co więcej, wszelkiego rodzaju wierszyki, rymowanki, a nawet piosenki do wspólnego śpiewania to także świetna forma pomocy dziecku w rozwoju jego umiejętności. Jeśli cenisz sobie klasyczne zabawki edukacyjne, możesz kupić liczydła drewniane – te są w 100% bezpieczne dla malucha, a dodatkowo mogą stanowić ciekawą formę zabawy, np. w sklep.

Zapraszamy również do przeczytania innego artykułu: Kolorowe eksperymenty naukowe

Motoryka mała u dziecka w wieku – jak wygląda rozwój ruchowy u 5-latka?

Jeśli Twoje dziecko ma już 5 lat, z pewnością jego umiejętności fizyczne są już dość dobrze rozwinięte. Prawidłowy chwyt u dzieci 5-letnich jest już dobrze opanowany, natomiast koordynacja ruchowa, szybkość poruszania się oraz siła są na dość dobrym poziomie. Nie oznacza to jednak, że można poprzestać na wspieraniu swojej pociechy w dalszym, poprawnym rozwoju.

Jeśli zainwestowałeś już w pomoce dydaktyczne dla dzieci i wiesz, jak wspierać rozwój mowy u dziecka, zadbaj też o jego motorykę małą i dużą. Praktyczne umiejętności chwytania przedmiotów czy nawet poruszania się bez ryzyka upadku przydadzą się w przyszłości. Co ciekawe, według zaleceń WHO dzieci w wieku 5 lat powinny mieć co najmniej  60 minut aktywności fizycznej dziennie. Niesie to spore korzyści w odniesieniu do rozwoju ruchowego.

W przypadku 5-latka warto skoncentrować się na angażowaniu go w takie aktywności, jak gra na instrumentach, pisanie, wycinanie czy nawet wyklejanie oraz prace plastyczne. Staraj się tym samym ograniczać kontakt dziecka z komputerem czy telefonem, gdyż to może prowadzić do przebodźcowania, a nawet spowalniać rozwój – nie tylko umysłowy, ale i ruchowy.

Materiał został przygotowany we współpracy ze sklepem parentingowym Raczkujemy.pl.