Latem zieleń i słońce zachęcają, żeby jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz. Jednak dzieci coraz częściej wolą poświęcać uwagę ekranom, mediom społecznościowym i grom. Jak zorganizować ciekawe zajęcia dla najmłodszych, zadbać o ich zdrowie i rozwój, wykorzystując naturę?

Wśród naszych darmowych publikacji znajdziesz gotowe scenariusze zajęć z angażującymi kartami pracy, ćwiczenia logopedyczne czy letnie zabawy gramatyczno-ortograficzne. Poza nauką, możesz zatroszczyć się o psychiczny dobrostan dzieci i sięgnąć po publikacje o pozytywnym wykorzystaniu stresu oraz o terapeutycznym działaniu lasu.

Darmowe materiały

Scenariusze zajęć, ćwiczenia i zabawy

dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Scenariusz zajęć

Zielona żabka

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich

W scenariuszu zajęć „Zielona żabka” znajdziesz atrakcyjne ćwiczenia, połączone z elementami choreoterapii, które zachwycą każdego 3-latka. Twórcy zadbali, by połączyć to, co najważniejsze dla każdego przedszkolaka, czyli: pracę plastyczną , zajęcia fizyczne oraz zabawy w kole. Zajęcia zaczynają się od przywitania, dzięki czemu grupie łatwiej jest się zintegrować.

Niebanalne i zajmujące ćwiczenia pomogą dzieciom oswoić się z aktywnym słuchaniem i odpowiadaniem na pytania dotyczące treści, udoskonalą umiejętność orientacji i koncentracji na ćwiczeniu, pomogą poznać środowisko żab, a także sprawią, że maluch śmiało wkroczy w świat wyrażania emocji za pomocą tańca.

Scenariusz jest fragmentem książki „Choreoterapia jako metoda kształtująca rozwój przedszkolaka” open_in_new, w której znajdziesz jeszcze więcej inspiracji.


Scenariusz zajęć

Uwaga skupiona na oddechu

Scenariusze zajęć dla dzieci 5-6 letnich

O tym, jak ważny jest prawidłowy oddech, mówi się coraz częściej. I to zarówno w kontekście zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Niestety intensywny tryb życia, stres, a także problemy laryngologiczne mogą sprawić, że od najmłodszych lat będziemy źle oddychać, a co za tym idzie, odczuwać później konsekwencje.

Dlatego proponujemy atrakcyjny scenariusz zajęć dla dzieci w wieku 5-6 lat, który pomaga skupić uwagę na oddechu! Dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym, połączonym z rozmaitymi metodami dydaktycznymi oraz zabawami, takimi jak praca plastyczna oraz zagadki, dziecko nauczy się w spokoju obserwować i korygować swój oddech.

Scenariusz jest fragmentem książki „Mindfulness – trening uważności sposobem na spokojne i zrelaksowane dziecko” open_in_new, w której można znaleźć jeszcze więcej pomysłów na ćwiczenie oddechu i uważności u dzieci.


Ćwiczenia logopedyczne

Rakiety i planety

Ćwiczenia logopedyczne do zajęć grupowych w przedszkolu

Merkury, Wenus, Ziemia, Mars… - zagadnienia związane z kosmosem intrygują ludzi od lat. Także tych najmłodszych! Jak donoszą nauczyciele, dzieci z pasją słuchają i odkrywają świat, który istnieje daleko, gdzie wzrok nie sięga. A może kiedyś nasze pociechy tam polecą i odkryją to, co jeszcze nieznane? Zainteresujmy je tematem, nawet podczas zajęć teoretycznie niezwiązanych z planetami.

Proponowane ćwiczenia służą rozwojowi mowy dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki nim przedszkolaki mają okazję nauczyć się dopasowywania sylab, ćwiczą celowe ruchy języka, a także przygotowują aparat artykulacyjny do wymowy głoski [r]. Dzięki atrakcyjnym zajęciom z łatwością zwrócisz uwagę dzieci.

Więcej pomysłów znajdziesz w książce „Ćwiczenia logopedyczne do zajęć grupowych w przedszkolu” open_in_new, z której pochodzą przedstawione zadania.


Fragment książki

Terapia Lasem

Na czym polega i jakie są jej rodzaje?

W czasach, gdy miasta stają się coraz większe, a terenów zurbanizowanych przybywa, poza zachłyśnięciem się korzyściami, jakie daje mieszkanie w miejscu pełnym ludzi, obserwuje się coraz więcej wad. Miasto jest głośne, wybija nas z naturalnego rytmu. Szczególnie dzieci mieszkające w mieście często są niedostymulowane i cierpią na choroby cywilizacyjne.

Czy las jest lekiem? Tak! Działa na tyle mocno, że coraz więcej mówi się o terapii lasem. W naszej publikacji dowiesz się, jakie benefity może przynieść terapia lasem i dlaczego zamiast kolejnej wycieczki z grupą do kina, powinniśmy skierować swoje kroki w miejsce pełne drzew, traw oraz małych i dużych, dziko biegających zwierząt?

Proponowana publikacja jest fragmentem książki „Terapia lasem” open_in_new, w której znajdziesz mnóstwo innych propozycji zajęć z dziećmi, związanych z przebywaniem w lesie.


Scenariusze zajęć

Kolorowe lato

Letnie zabawy i ćwiczenia gramatyczno-ortograficzne. Scenariusze zajęć wyrównawczych dla dzieci w młodszym wieku szkolnym

Lato i wakacje to pora wypoczynku. Zarówno dorośli, jak i dzieci, relaksują się i przygotowują powoli umysł do kolejnych wyzwań. Zanim jednak wejdziemy w wakacyjną porę, skorzystajmy z okazji, by nadrobić zaległości i opanować wiadomości, które nabywaliśmy w minionym roku.

Nasze karty pracy „Kolorowe lato – letnie zabawy i ćwiczenia gramatyczno-ortograficzne” to niezawodna i profesjonalna pozycja dla każdego nauczyciela, a także dla rodziców. W kartach pracy znajdziesz ciekawe ćwiczenia z zakresu edukacji polonistycznej, które dzieci wykonają chętnie, również w wakacyjne deszczowe dni.

Wartościowe zadania pomogą dzieciom uświadomić sobie swoje dobre i trudniejsze strony, a także utrwalić zdobyte w ciągu roku umiejętności, jak czytanie ze zrozumieniem, stopniowanie przymiotników, dzielenie wyrazów na sylaby i uzupełnianie tekstu.

Scenariusz jest fragmentem książki „Pakiet pomysłów na wiosenne zajęcia z dziećmi” open_in_new.


Poradnik dla nauczycieli

Wykorzystaj energię stresu do samorozwoju

Autor: Redakcja

Stres kojarzy nam się z destrukcją, wypaleniem, czasem wręcz napadami lęku. Jest jednoznacznie utożsamiany z niszczącym oraz nieprzyjemnym dystresem. Tymczasem stres potrafi nam pomóc! Może, a wręcz powinien być przydatny. Wystarczy umiejętnie posłużyć się fazą przystosowania i nauczyć się skutecznie radzić ze stresorem. Warto wykorzystać siłę stresu i nadać jej przeciwny zwrot.

Nie jesteśmy w stanie uniknąć stresu w naszym życiu i byłoby to wręcz niekorzystne dla naszego organizmu! Ta publikacja podpowie Ci, co możesz zrobić, by poradzić sobie z trudnościami, jakie niesie ze sobą stres, a następnie przekuć go w drogę do realizacji swoich zadań oraz budowania w sobie zapału, odporności i odwagi.

Publikacja „Wykorzystaj energię stresu do samorozwoju” jest fragmentem książki „Jak osiągnąć dobrostan w życiu zawodowym i prywatnym” .

Patronat: