Scenariusz 1
Temat: „Cztery pory roku”
Cele ogólne
• usprawnianie zaburzonych dysfunkcji,
• poszerzanie zasobu doświadczeń sensorycznych i poznawczych
Cele szczegółowe
Uczeń:
• normalizuje napięcie mięśniowe,
• pobudza czucie głębokie, angażując całe ciało,
• mobilizuje obręcz barkową i biodrową,
• zwiększa zakres ruchu,
• stymuluje układ proprioceptywny, przedsionkowy i dotykowy,
• doskonali sprawność manualną,
• poprawia ruchomość kończyny górnej w obrębie stawu łokciowego
i nadgarstkowego,
• doskonali ruchy precyzyjne w stawach śródręcza i palców,
• doskonali koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową,
• kształtuje poczucie rytmu,
• rozwija umiejętności naśladowcze,
• wydłuża koncentrację uwagi,
• doskonali spostrzegawczość,
• rozwija kreatywność,
• doskonali umiejętności grafomotoryczne,
• ćwiczy koordynację całego ciała,
• łagodzi napięcie emocjonalne
Metody i techniki pracy
• elementy praktycznego działania,
• elementy terapii ręki,
• elementy zabawy,
• pokaz,
• metoda słowna,
• elementy muzykoterapii,
• elementy plastykoterapii
Pomoce dydaktyczne
• lustra,
• kolorowe wstążki – po dwie na osobę,
• koce,
• torba z różnymi nakryciami głowy: czapki, kapelusze, wianki, chustki, korony itp.,
• kastaniety, kredki, pisaki,
• załącznik nr 1,
• załącznik nr 2,
• karta pracy nr 1
Czas trwania • 2 × 45 minut
Rozdział 1
Scenariusz 1
Temat: „Cztery pory roku”
Adresaci
Zajęcia przeznaczone są dla osób przejawiających trudności w zakresie sprawności motorycznej, manipulacji i koordynacji z klas I–III szkoły podstawowej. Bardzo ważna jest kolejność wprowadzania zadań i ćwiczeń, dlatego zaproponowane przeze mnie zajęcia przygotowane są według określonego schematu. Jest to niezwykle ważne w pracy z dziećmi z głębszą niepełnosprawnością ruchową. Zajęcia należy dobierać do możliwości psychofizycznych uczestników. Aby uatrakcyjnić ćwiczenia/zadania,
starałam się ubrać je w jakąś opowieść lub zamienić w zabawę, aby nie były zbyt monotonne. Jest to ważne w przypadku dzieci w młodszym wieku szkolnym.
Liczba uczniów podczas zajęć: 6.
Forma pracy
grupowa,
indywidualna.
Przebieg zajęć
1. Powitanie
Prowadzący wita uczniów miłym słowem i gestem. Następuje powitanie ruchem. Każdy uczestnik wykonuje wymyślony przez siebie sposób powitania.
2. Wprowadzenie do zajęć
Prowadzący nauczyciel nawiązuje kontakt z uczniami, stwarza atmosferę wzajemnego zaufania oraz zapoznaje uczniów z tematem, kolejnością ćwiczeń i zadań.
3. Zajęcia właściwe
Z Seria ćwiczeń pobudzających czucie głębokie
Seria rozmachowa – rozgrzewka
Motylem jestem
Prowadzący nauczyciel „zabiera dzieci na łąkę”. Mówi, że jest piękna wiosna. Przyroda budzi się do życia, kwiaty zakwitają, a owady budzą się ze snu. Prosi, aby dzieci wyobraziły sobie, że są na zielonej łące, świeci słoneczko, a na drzewach w swoich kokonach śpią gąsienice motyli. Wkrótce zamienią się w poczwarki, a z poczwarki – w piękne motyle. Prowadzący inicjuje zabawę/ćwiczenie, dzieci dobierają się w pary i jedno dziecko zawija w koc drugie. Ręce uniesione do góry. Zadaniem dziecka jest rozwinąć się, turlając. Czynność powtarzamy kilka razy, po czym następuje zamiana ról. Prowadzący mówi dzieciom, że będą teraz takimi poczwarkami w kokonach i ich zadaniem będzie uwolnić się z tego kokonu i stać się motylem.
Jeśli jest możliwość, wskazana sala z lustrami. Prowadzący informuje uczniów, że będą teraz nauczycielami i opiekunami motyli. Na początek będą uczyć je latać. Siad skrzyżny. Dzieci mają przypięte klamerkami do ubrania na wysokości ramion motylki – motylki należy wyciąć z karty pracy nr 1. Siedząc przed lustrem, dziecko porusza barkami, unosząc motylki w górę i w dół. Naprzemiennie, potem jednocześnie. Następnie do przodu i do tyłu. Dziecko obserwuje unoszenie się i ruch motyli na swoich ramionach. Ostatnim elementem ćwiczenia jest wykonywanie ruchów krążenia ramion. Kończyny górne pozostają umieszczone wzdłuż ciała. Wstajemy.
Następnie dzieci otrzymują do każdej dłoni kolorową wstążkę. W pozycji stojącej będą zataczały kręgi najpierw w obrębie ruchów nadgarstków, potem dodając ruchy łokci, a następnie ruch całej strona 8 Rozdział 1 Scenariusz 1 Temat: „Cztery pory roku”
ręki – pracuje ramię i bark. Prowadzący informuje dzieci, że najpierw będą naśladować delikatne ruchy skrzydełek motyli, zataczając malutkie kółka w szybkim tempie (praca nadgarstka), następnie większe koła wolniejszym tempem (dochodzi praca łokcia) oraz ogromne koła, kiedy nasze motyle nauczyły się latać (praca ramion i barku).
Seria manualna
Wskaż, co widzisz
Prowadzący prosi, aby dzieci w pozycji stojącej lub siedzącej wskazywały części ciała – na twarzy oraz na całym ciele. Prowadzący pokazuje hasła za pomocą przygotowanych karteczek (załącznik nr 1, 2). Wskazywanie może odbywać się poprzez ruchy symetryczne, a następnie poprzez ruchy z przekraczaniem linii środkowej ciała.
Przymierzanki-przebieranki
Prowadzący kładzie na środku klasy torbę z nakryciami głowy. Informuje uczestników, że są porami roku i każdy z nich ma wybrać takie nakrycie głowy, jaką porę roku wskaże/wypowie prowadzący.
Na hasło „lato” uczestnicy wyszukują nakrycia głowy pasujące do tej pory roku itd. Każdy przegląda się przed lustrem, spaceruje, można w czasie letniej pory roku wymieniać się nakryciami głowy, przymierzać nakrycie głowy wybrane przez kolegę, koleżankę. I kolejna pora roku.
Seria ruchów precyzyjnych
Letnie muzykowanie
Prowadzący zaprasza uczniów do stolików. Rozdaje dzieciom kastaniety. Zadaniem uczniów
jest założyć instrument na dominującą rękę i zagrać najpierw równy, prosty rytm, a następnie rytm
ze zmiennym tempem. Następuje zmiana ręki i te same ćwiczenia.
Letnie gotowanie
Uczniowie siedzą twarzą do nauczyciela przy stolikach. Przebieg zabawy:
Słuchanie i nauka wierszyka:
Mieszam i szatkuję,
Mieszam, mieszam rosołek,
I pietruszkę szatkuję.
Oh, jak pachnie rosołek,
Każdy chyba to czuje.
Następnie uczniowie wykonują każdą ręką osobno czynności towarzyszące rymowance:
– mieszanie rosołu, czyli wykonywanie okrężnych ruchów przedramieniem,
– szatkowanie pietruszki, czyli stukanie krawędzią otwartej wyprostowanej dłoni w stół,
– jednoczesne wykonywanie obydwu czynności – mieszania i szatkowania,
– połączenie recytowania rymowanki z jednoczesnym mieszaniem i szatkowaniem.
4. Zakończenie zajęć
Relaksacja. Uczniowie kolorują motyle, które mieli przypięte do ramion (w tle spokojna, cicha muzyka). Dorysowują im na skrzydłach wymyślone przez siebie różne wzory. Motyle możemy przypiąć szpilkami na tablicy korkowej.
5. Podziękowanie za udział w zajęciach i ewaluacja