Czy warto w dzisiejszych czasach studiować bibliotekoznawstwo?

W dzisiejszych czasach, gdy praktycznie każdy ma dostęp do internetu, dostęp do informacji jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Problem w tym, że jakość informacji dostępnych online bardzo często pozostawia wiele do życzenia, a do tego dochodzą problemy ze zweryfikowaniem ich autentyczności. To wszystko sprawia, że pomimo cyfrowej rewolucji rola bibliotek wciąż jest bardzo istotna. Trzeba jednak mieć na uwadze konieczność stałego dokształcania się w tym zakresie, aby można było sprostać nowoczesnym wyzwaniom zawodowym, jakie stawiane są w obszarze bibliotekoznawstwa.

 1. Co to jest bibliotekoznawstwo?
 2. Studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa
 3. Program studiów podyplomowych
 4. Kto może zapisać się na bibliotekoznawstwo?
 5. Co daje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych?

Nic więc dziwnego, że studia podyplomowe na kierunku bibliotekoznawstwo cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Sprawdź, dlaczego warto zapisać się na ten kierunek, jakie świadectwo ukończenia studiów podyplomowych można uzyskać i czego tak naprawdę nauczą się osoby uczęszczające na wspomniane zajęcia.

Co to jest bibliotekoznawstwo?

Bibliotekoznawstwo obejmuje badania i analizy związane z książkami i bibliotekami. Jest to więc wyjątkowe połączenie nauki o informacji, historii książki, informatyki czy nawet archiwistyki. Chociaż przez wiele lat ta dziedzina kojarzyła się przede wszystkim z publikacjami papierowymi, rozwój technologii oraz to, w jaki sposób społeczeństwo korzysta obecnie z informacji, sprawił, że bibliotekoznawstwo zostało rozszerzone między innymi o digitalizację, prawa autorskie i zarządzanie wiedzą. Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo to w związku z tym idealny wybór nie tylko dla osób, które chcą pracować w bibliotece szkolnej lub miejskiej, ale również w wielu innych instytucjach kultury. 

Studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa

Nowoczesne studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa wyróżniają się tym, że program kształcenia realizowany jest online, co przekłada się na dużą oszczędność czasu i pieniędzy. Kierunek skierowany jest między innymi do nauczycieli, bibliotekarzy oraz osób, które chcą wiedzieć, w jaki sposób można usprawnić procesy związane z zarządzaniem informacjami. Nawet jeżeli ktoś z racji wykonywania zawodu nauczyciela miał już styczność z takimi zagadnieniami, to z pewnością będzie zaskoczony tym, jak wiele nowych elementów pojawiło się w ostatnich latach.

Kurs obejmuje nie tylko podstawy dydaktyki oraz etyki zawodowej, ale zawiera również najważniejszą wiedzę związaną z zaawansowanymi technologiami informacyjnymi.

Program studiów podyplomowych

Jeżeli chodzi o program studiów oferowany przez bibliotekoznawstwo studia podyplomowe, obejmuje on między innymi:

 • podstawy dydaktyki,
 • zajęcia z emisji głosu,
 • omówienie technologii informacyjnych w edukacji,
 • biblioterapię,
 • metodykę pracy nauczyciela bibliotekarza,
 • informacje naukowe,
 • tworzenie serwisów internetowych,
 • edukację medialną.

Jest to więc wyjątkowe tradycji i nowoczesności, które z pewnością zainteresuje wielu studentów. Studia podyplomowe z bibliotekoznawstwa prowadzone w formie online obejmują trzy semestry, a całkowita ilość godzin zajęć wynosi aż 425. Zaliczenie studiów nie wymaga pisania pracy dyplomowej. Zamiast tego niezbędne jest zaliczenie poszczególnych przedmiotów u wykładowców, co jest dużym udogodnieniem dla uczestników zajęć.

Kto może zapisać się na bibliotekoznawstwo?

Dzięki temu, że zajęcia prowadzone są online, dostęp do studiów podyplomowych jest bardzo ułatwiony. Kierunek powstał z myślą o nauczycielach, którzy chcą uzyskać specjalistyczną wiedzę z zakresu bibliotekarstwa. Przyda się również aktywnym zawodowo bibliotekarzom, którzy będą mogli opanować nowoczesne i bardzo przydatne metody pracy z czytelnikami. Jest to również świetny wybór dla wszystkich, którzy chcieliby związać swoją przyszłość z pracą w bibliotece.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że ze względu na to, że są tu studia podyplomowe, jednym z kluczowych warunków zapisania się na kierunek jest ukończenie studiów I stopnia (może to być na przykład licencjat). Z pewnością przyda się biegła obsługa komputera oraz szeroka wiedza ogólna. Jeżeli natomiast ktoś nie ma uprawnień pedagogicznych, to po ukończeniu tych studiów będzie mógł łatwo znaleźć pracę w pozaszkolnych bibliotekach.

Co daje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych?

Jeżeli chodzi o kwalifikacje, jakie można otrzymać po ukończeniu studiów z bibliotekoznawstwa, to jest to ceniona na rynku praca w instytucjach związanych z czytelnictwem. Wszyscy absolwenci otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych zgodnie ze wzorem ministerialnym. Za jego wystawienie odpowiada Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu.

Taki dokument może pomóc między innymi w znalezieniu nowej pracy oraz uzyskaniu podwyżki. Niezależnie jednak od tego, absolwenci zyskają rozległą wiedzę z zakresu historii książek i bibliotek, umiejętność wykorzystania technologii informacyjnych w edukacji oraz poznają nowoczesne techniki pracy umysłowej.