Porady eksperta

W odpowiedzi na pytanie o liczbę godzin na realizację podstawy programowej w OP otrzymałam odpowiedź, że „realizacja podstawy programowej odbywa się bezpłatnie w czasie nie krótszym, niż 5 godzin dziennie.
Religia w przedszkolu jest nieobowiązkowa. Jeśli rodzice wyrażą zgodę na uczestnictwo ich dzieci w zajęciach religii, to dyrektor musi takie zajęcia zorganizować. Może to zrobić w ramach 25 godzinnego (5 godzin dziennie) tygodnia pracy dziecka.”

Rozumiem z tego, że religia jest dodatkową godziną, nieobowiązkową, ale jednocześnie ma być realizowana w 25-godzinnym wymiarze tygodniowym. 

Co w takim razie z nauczycielem wychowawcą w tym czasie, kiedy odbywa się religia. Czy tak jak w przedszkolu np. w czasie rytmiki jest obecny na zajęciach i ma odpłatną godzinę, czy też ma „okienko” w planie? Jednak w tym drugim przypadku nie realizuje on przecież podstawy programowej, czyli„ucieka” ta jedna godzina z rozkładu zajęć. Jest to dla mnie nadal nie jasne. Bardzo proszę o wyjaśnienie.

W art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty ( Dz.U.04.256.2572 z późn....

Dostęp do pełnej treści odpowiedzi tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !