
Porady eksperta - Inne
Kategorie pytań
Lista pytań - Inne
Przebywam na urlopie macierzyńskim. Otrzymałam propozycję pracy w innym zakładzie pracy na umowę-zlecenie w wymiarze 3/20. Czy mogę skorzystać z tej propozycji, jednocześnie nie tracąc świadczeń przysługujących mi z tytułu urodzenia dziecka? Czy narażam się w jakiś sposób pierwszemu pracodawcy i czy muszę tego pracodawcę poinformować o podjęciu innej pracy w okresie urlopu macierzyńskiego(jeśli taka możliwość istnieje), a następnie wypoczynkowego, który przysługuje mi po urlopie macierzyńskim.
Jestem właścicielem przedszkola niepublicznego (nie mam wykształcenia pedagogicznego). Chcę zatrudnić na stanowisko dyrektora ds. pedagogicznych osobę, która jest nauczycielem dyplomowanym i posiada tytuł magistra filozofii, ukończyła kurs kwalifikacyjny dla oświatowej kadry kierowniczej, kursy nadające kwalifikacje egzaminatora maturalnego z historii i wiedzy o społeczeństwie i kurs egzaminatora gimnazjalnego w części humanistycznej. Ukończony kurs dla oświatowej kadry kierowniczej, jak rozumiem, daje możliwość zatrudnienia na wspomnianym stanowisku, ale pozostałe kwalifikacje nie mają nic wspólnego z wychowaniem przedszkolnym. Jeżeli może być zatrudniona na w/w stanowisku to czy może być jednocześnie opiekunem stażu? Zatrudnione w chwili obecnej nauczycielki to stażystki (awans na kontraktowego) i takie, które są w trakcie awansu na n-la mianowanego. Wiem, że opiekun stażu powinien przeprowadzać zajęcia dla stażystek.
Jakie zajęcia w szkole podstawowej może prowadzić nauczyciel po edukacji wczesnoszkolnej z informatyką (licencjat) i pedagogika ogólna (studia magisterskie)?
Jakie zajęcia może prowadzić nauczyciel po studiach licencjackich: Pedagogika wczesnoszkolna z informatyką oraz po studiach magisterskich: pedagogika ogólna?
Od 5 września tamtego roku do 12 marca tego roku byłam na zwolnieniu lekaskim z powodu zagrożenonej ciąży, a od 12.03.2012 r jestem na macierzyńskim. Macierzyński kończy mi się 29 lipca (20 tyg) i przysługuje mi jeszcze 4 tyg dodatkowego macierzyńskiego oraz 8 tyg odbioru urlopu wypoczynkowego więc wracałabym do pracy 22 pażdziernika. Mam takie pytanie, czy mogłabym iśc na urlop na podratowanie zdrowia (po ciąży mam problemy ze stawami kolanowymi) na 8 miesięcy? Jestem nauczycielem mianowanym, przepracowałam już wymagane 7 lat i mam umowę na czas nieokreślony. I chciałam jescze zapytać o wynagrodzenie jakie mi przysługuje, czy to jest stawka za etat czy taka jaką mam obecnie będą na macierzyńskim.
Chciałabym się dowiedzieć czy istnieje przepis mówiący, iż nauczyciel nie ma prawa wystawić uczniowi kl.IV technikum końcowej oceny rocznej — ndst jeśli ten uczeń na pierwszy semestr otrzymał ocenę dopuszczającą. Czy nauczyciel musi również brać pod uwagę wyniki ucznia z poprzednich lat?
Co zrobić w przypadku, gdy podczas rozmowy nauczyciela z dyrektorem w cztery oczy, dyrektor nie ma żadnych zastrzeżeń lub ich nie komunikuje? A po kilkunastu dniach nauczyciel ten przez przypadek słyszy bardzo krytyczną, wręcz miażdżącą opinię dyrektora na swój temat, dotyczącą wykonanego wcześniej zadania, którą dyrektor przekazywał wicedyrektorowi w obecności sekretarki i księgowej.
Czy dyrektor, na forum rady pedagogicznej lub pokoju nauczycielskiego, ma prawo skrytykować lub udzielić reprymendy konkretnemu, czyli znanemu z imienia i nazwiska nauczycielowi? Sytuacja taka ma miejsce w obecności tego nauczyciela lub za jego plecami. Są obecni wtedy inni nauczyciele lub osoby pracujące w sekretariacie.
5 grudnia 2011 r. złożyłam wniosek o dokonanie oceny mojej pracy na ręce dyrektora szkoły, w tym czasie dyrektora gimnazjum. 1 stycznia szkoła została włączona do zespołu szkół i dyrektor stał się dyrektorem zespołu szkół. 29 lutego dyrektor przestał być dyrektorem, a jego obowiązki przejęła zastępca. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam oceny pracy. Zastepca mówi, że nic o moim podaniu nie wiedziała, choć było wręczane przy niej. Poza tym mówi, że powinnam je złożyć ponownie w styczniu do «dyrektora zespołu», a następnie w marcu do niej. Wydaje mi się, że skoro istnieje szkoła to ktoś powinien kontynuować podjęte zobowiązania, bo przecież w takim wypadku długo mogłabym oczekiwać na ocenę, a potrzebna mi jest na maj, do konkursu na dyrektora szkoły. Czy powinnam się zgłosić do organu nadzoru?
Moje pytanie dotyczy Rady Pedagogicznej. Czy dyrektor może nie dopuścić nauczyciela do głosu na RP. I czy w porządku obrad RP może nie być punktu: wolne wnioski, pytania. Proszę o stosowne przepisy oraz paragraf, ktory pozwoli bronić się przed takimi praktykami.
Jestem nauczycielem mianowanym. Moje stanowisko pracy będzie zlikwidowane, w mojej dotychczasowej szkole nie ma dla mnie pracy. Mam 56 lat, a więc właśnie weszłam w okres ochronny. Nie nabyłam prawa do wcześniejszej emerytury, chociaż na dzień 31.12.2008 miałam przepracowane 30 lat w tym 21 «przy tablicy» (zwolnienia lekarskie w sumie 380 dni w tym 8,5 mies. leczenie onkologiczne). Dyrekcja oczekuje mojej rezygnacji z pracy i przejścia na świadczenie kompensacyjne bez prawa do 6mies. odprawy związanej z likwidacją stanowiska pracy.
Czy mam jakieś inne wyjście? Czy mogę zrzec się praw związanych z okresem ochronnym? Czy nieistotne jest to, że na zwolnieniu lekarskim byłam także w czasie wakacji, ferii, przerw świątecznych i nie odbierałam później urlopu?Jestem nauczycielem mianowanym z 12 letnim stażem, od tego roku szkolnego pracuję jako wychowawca na świetlicy szkolnej, od 19 lat choruję na cukrzyce typu 1 i mam orzeczenie lekarskie o niepełnosprawnosci w stopniu umiarkowanym. Czy w związku z tą niepełnosprawnością moge zwrócic się do swojego dyrektora o zmniejszenie mi pensum lub zwolnienie z realizacji godzin karcianych, czy są w tym temacie jakies regulacje prawne, jesli tak to proszrę o podpowiedź w jaki sposób załatwić tę sprawę .
Moje drugie pytanie dotyczy dofinansowania ze srodków szkolnych opłat za czesne w związku z podnoszeniem kwalifikacji zgodnie z potrzebami szkoły? Mój dyrektor ustnie wyraził zgodę na dofinansowanie czesnego, ale nie chce pokrywać kosztów delegacji, czy jest to zgodne z prawem i jaka jest droga postepowania w celu uzyskania dofinansowania ?
Jak długo nauczyciel kontraktowy może dostawać umowę na czas określony skoro od 4 lat zajmuje to samo stanowisko pracy i ciągle jest zatrudniany na okres roku szkolnego. Po jakim czasie dyrektor jest zobowiązany do wystawienia umowy na czas nieokreślony?
Jestem nauczycielem kontraktowym kończącym w tym roku awans na nauczyciela mianowanego. Moje pytanie do Państwa dotyczy mojej umowy o pracę. Od 4 lat mam podpisywane umowy na czas określony na okres roku szkolnego (4 umowy, pełny etat i to samo stanowisko pracy) i nie wiem jak długo dyrektor ma prawo podpisywać mi takie umowy. Czy w takim wypadku obowiązuje mnie karta nauczyciela, wg której dyrektor ze wzgledu na organizację nauczania ma prawo podpisywać takie umowy przez bliżej nieokreślony czas, czy też kodeks pracy który mówi, że 3 umowa jest ta podpisaną na czas nieokreślony.
Moje pytanie dotyczy ZFŚS. Czy pracownicy zatrudnieni na niepełnym etacie powinni dostawać zapomogę świąteczną propoecjonalnie do swojego wymiaru zatrudnienie. Ustawa mówi, że nie ale jest to różnie uznawane w każdej placówce. Czy wsyscy pracownicy powinni otrzymać zapomogę świąteczną jedynie ze względu na wysokość dochodów na członka rodziny?