Obecny czas: Wto Paź 22, 2019 9:05 pm

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 24 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
muzyka i plastyka w I-III 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Wrz 18, 2006 12:00 am
Post muzyka i plastyka w I-III
Wyczytałam, że
"Muzyka i plastyka zostaną wydzielone z kształcenia integracyjnego i staną się odzielnymi przedmiotami w klasach I-III. W efekcie program zajęć artystycznych dla dzieci w szkole podstawowej obejmie 6 godzin lekcyjnych zajęć twórczych (w tym muzyki i plastyki) w tygodniu.

Kto będzie tego uczył? nauczyciele I-III czy ci, którzy posiadają ku temu kwalifikacje?[/i]

Czw Mar 20, 2008 1:24 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Kwi 12, 2007 12:00 am
dołączam sie do pytania.Choc ciekawa jestem gdzie kolezanka to wyczytała???

Pią Mar 21, 2008 11:19 pm
Awatar użytkownika

http://www.eduinfo.pl/art.php?action=mo ... em=1071201
www.eduinfo.pl, tam podają, że infromacja pochodzi z MEN

Sob Mar 22, 2008 1:58 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Kwi 05, 2005 12:00 am
No jak to kto? specjaliści :) malo to muzykow, plastykow ....? bardzo na to licze, jestem mgr muzyki i mam tez studia z plastyki, a co roku borykam sie z problemem - brakiem godzin, moze wreszcie ktos sie stuknal w glowe i zacznie sie sprzatanie po bledach refomy-wchlonieciu godzin muzyki i plastyki... bo ja po reformie do dzis nie odzyskalam zabranych godzin. Sztuke zlikwidowano, ale siatka godzin zostala... gratuluje pomyslu!!! :) trzymam kciuki zeby nie skonczylo sie tylko na "dobrym pomyśle" ale zeby to wdrozono!!

Sob Mar 22, 2008 4:04 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Kwi 12, 2007 12:00 am
ok.zgadzam sie ze moze i powinien uczyc muzyk i plastyk.ale nauczcyciel nauczania zintegrowanego jest tez do tego swietnie przygotowany(przynajmniej mnie zameczali graniem,spiewaniem i godznami plastyk)przynajmniej na poziomie klasI-III.a przeciez kazdy chce miec swoej 18 godz.wiec co ?niby obetna zintegrowanego i wtedy co?

Śro Mar 26, 2008 10:03 pm
Awatar użytkownika

Mnie w ramach pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej również obowiązywała muzyka i plastyka wraz z metodykami, ale podyplomowo kwalifikacje musiałam sobie zrobi by uczyć tych przedmiotów. Więc jestem w takiej samej sytuacji co nauczyciel I-III. Tyle, że studia mnie kosztowały kilka tysięcy złotych.

Śro Mar 26, 2008 11:30 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Kwi 05, 2005 12:00 am
Magduniu - zgadzam sie ze sa swietnie przygotowani-bo sama mam wiele kolezanek po tym fachu :) ale tak w naszym systemi jest... a czy ktos pytal muzykow i plastykow obcinajac muzyke i plastyke o polowe skad wezma 18 godzin...? uwierz mi w malych szkolach to jest realny problem. Nie doczytalam nigdzie o zabraniu z nauczania, a o zwiekszeniu godzin-i czesciowo ma to wspolfinansowac MKiDN, to chyba w tym wzgledzie podpisali list intencyjny-tak zrozumialam, ale nie wiem czy dobrze :)

Pią Mar 28, 2008 1:00 am
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Lis 23, 2004 1:00 am
Miejscowość: Dolny Śląsk
ok.zgadzam sie ze moze i powinien uczyc muzyk i plastyk.ale nauczcyciel nauczania zintegrowanego jest tez do tego swietnie przygotowany(przynajmniej mnie zameczali graniem,spiewaniem i godznami plastyk)przynajmniej na poziomie klasI-III.a przeciez kazdy chce miec swoej 18 godz.wiec co ?niby obetna zintegrowanego i wtedy co?

Ja natomiast tak całkowicie bym się z tym nie zgodziła. Owszem, muzycy i plastycy maja przygotowanie do nauki swojego przedmiotu ale czy na pewno są dobrze przygotowani do pracy z dziećmi w młodszym wieku szkolnym? Wszak po to szkoli się osobno nauczycieli o specjalności kształcenie zintegrowane czy nauczanie początkowe, bo jest jakaś różnica, choćby w metodyce (tu jest metodyka wczesnoszkolna), jak i w możliwościach rozwojowych dziecka i w jego rozwoju psychicznym.

Idąc dalej tym tokiem, że można w klasach I - III wydzielić muzykę i plastykę i oddać te przedmioty nauczycielom muzyki i plastyki, ktoś za chwilę zabierze nam matematykę (bo nie będzie widział różnicy, a sam się kształcił po to, żeby uczyć matematyki). Również poloniści mogą powiedzieć, że nauczą pierwszaków pisania i czytania, a wuefiści nauczą gier, zabaw i ćwiczeń.
Powiem krótko, praca z dziećmi w klasach I - III jest inna niż w klasach starszych, jest specyficzna i wymaga nie tylko pewnych umiejętności ale również wszechstronności i specyficznych predyspozycji od uczącego tam nauczyciela.

Kilkanaście lat temu miałam konieczną "przyjemność" uczyć muzyki w klasach od 1 do 8. Powiem tak: nie było lekko, bo ze starszymi uczniami pracuje sie zupełnie inaczej, niż z maluchami.

Sob Mar 29, 2008 6:24 pm
Awatar użytkownika

Psychologia rozwojowa dzisiaj jest na każdym kierunku pedagogicznym, więc nie ma się co obawiać...
Z tego co wiem, to w nauczaniu zintegrowanym każdy nauczyciel ma etatowe 18 godzin oraz nadliczbowe godziny, ktore wynikają z siatki godzin.

Nie Mar 30, 2008 2:04 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Lis 23, 2004 1:00 am
Miejscowość: Dolny Śląsk
Czy psychologii dziecka w wieku przedszkolnym i młodszoszkolnym również wszyscy sie uczą? Bardzo wątpię. A już metodyki wczesnoszkolnej na pewno nie.
Twoje informacje są niezbyt pełne. Liczba godzin w poszczególnych klasach od I do III wynosi po 18 godzin, akurat etat. Reszta to religia. Jeśliby oddzielić muzykę i plastykę i dać komuś innemu, to nauczyciel kształcenia zintegrowanego nie dostanie brakujących do etatu godzin w swojej czy innej szkole, bo nie zabiorą komuś dwóch czy trzech godzin zintegrowanych i nie dodadzą. Kształcenie zintegrowane nie na darmo nosi taką nazwę, bo jest specyficzne.
Jeśli ktoś z muzyków czy plastyków chce uczyć w klasach 1- 3 nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skończył podyplomówkę uprawniającą do pracy z młodszymi dziećmi. Moje koleżanki z nauczania zintegrowanego pokończyły podyplomówki o nazwie "sztuka" i mają godziny w starszych klasach.

Nie Mar 30, 2008 4:34 pm
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 24 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości