Obecny czas: Wto Sty 28, 2020 10:05 pm

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 
nowa podstawa programowa z przyrody 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Lip 06, 2006 12:00 am
Post nowa podstawa programowa z przyrody
Od września roku w klasach IV będzie obowiązywała nowa podstawa programowa. Zapoznałam się z nią, jak również z treściami zawartymi w podręcznikach i zeszytach ćwiczeń do przyrody różnych wydawnictw dostępnych na rynku. Mam problem z prawidłową interpretacją podstawy programowej. Aby przybliżyć moje jasności posłużę się kilkoma przykładami, które są przytoczeniem podstawy programowej.

1.„{Uczeń} podaje przykłady przyrządów ułatwiających obserwację przyrody
(lupa, mikroskop, lornetka), opisuje ich zastosowanie, posługuje się
nimi podczas prowadzonych obserwacji.”

Moje pytania:
- Są wymienione trzy przykłady przyrządów ułatwiających obserwację przyrody, zatem na ocenę bardzo dobrą ( nie celującą) nie mogę wymagać od ucznia znajomości innych przyrządów np. lunety, teleskopu?
- Z przytoczonego fragmentu podstawy programowej wynika, że uczeń ma posługiwać się mikroskopem, czy to oznacza, że ma umieć jego budowę i zastosowanie elementów budowy mikroskopu ( okular, obiektyw itd). Takie treści zawarte są w zeszytach ćwiczeń, planach wynikowych.

2. „ { Uczeń} wyznacza kierunki na widnokręgu za pomocą kompasu, gnomonu.
Nie ma w powyższej treści mowy o wyznaczaniu kierunków świata za pomocą obiektów przyrodniczych, terenowych np. drzew, mchu na kamieniu, mrowiska, anten satelitarnych, Gwiazdy Polarnej.
Zatem umiejętności, które wymieniłam są na ocenę celującą? Ale w podstawie napisane jest również : „Uczeń orientuje się w otaczającej go przestrzeni przyrodniczej i kulturowej”, jest to zapis bardzo ogólny i moim zdaniem mieści się tutaj zagadnienie wyznaczanie kierunków świata za pomocą obiektów terenowych i przyrodniczych. Dwie informacje (podkreśliłam je), które się wykluczają. Zatem jaka jest właściwa interpretacja zapisu?
Jeżeli czegoś nie ma w podstawie programowej ja tego nie mogę wymagać na ocenę bardzo dobrą, a jeżeli wymagam to są to treści wykraczające poza podstawę programową i uczniowi należy się ocena celująca?
Zapoznałam się z treścią podręczników, zeszytów ćwiczeń do przyrody różnych wydawnictw. Znajdują się tam ćwiczenia, które nie mają odzwierciedlenia w podstawie programowej ( np. skala liczbowa, mianowana). Zgodnie z moim stanem wiedzy ( mam nadzieję, że aktualnym), treści zawarte w podręcznikach powinny korelować z podstawą programową ( która jest nadrzędną w stosunku do programu nauczania), a jednak tak nie jest. Wydawnictwa umieszczają zadania, które wykraczają poza podstawę programową kosztem ilości zadań, które miałyby na celu kształtowanie wiadomości i umiejętności wynikających z podstawy programowej. Ponadto – co utrudnia mi właściwą interpretację podstawy programowej -
treści nie objęte podstawą programową zamieszczane są w planach wynikowych, programach nauczania i propozycjach sprawdzianów. Kłóci się to z zasadą nadrzędności podstawy programowej z programem nauczania.
Stara podstawa programowa treści przedstawiała za pomowca haseł, była łatwiejsza do interpretacji. Teraz po zapoznaniu się z podstawa programową, programem nauczania, planami wynikowymi, treścią zeszytów ćwiczeń, propozycjami prac klasowych kompletnie się pogubiłam.
Spotkałam się z opinią, że że jako nauczyciel mam prawo do napisania aneksu do podstawy programowej. Aneks ten mam przedłożyć dyrekcji przed rozpoczęciem roku szkolnego. Rada Pedagogiczna aneksu nie musi opiniować.
Wydaje mi się to dziwne ( te anektowanie, rozszerzanie podstawy programowej), zatem byłabym wdzięczna za wyjaśnienie również tej kwestii.

Pią Lip 20, 2012 12:37 pm
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1 post ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość