Obecny czas: Pon Cze 14, 2021 10:55 pm

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Czy to błąd? 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Mar 09, 2005 1:00 am
czasem poloniści czepiają się tego, wg mnie do bzdura :D

Czw Cze 28, 2007 5:33 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Lis 21, 2005 1:00 am
Staram się nie zostawiać ( w teczce też, toteż drukowałam niektóre strony po 2 razy) i tego uczę dzieciaki, ale się nie czepiam.

Czw Cze 28, 2007 5:44 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Lip 07, 2003 12:00 am
Zostawianie spójników na końcu linijki wiersza:
a) nie jest zgodne z zasadami pisowni,
b) świadczy, że autor tekstu nie zwraca uwagi na estetykę dokumentu i nie potrafi formatowć tekstu.

I nie jest to bzdura!!!!!!!!!!

Czw Cze 28, 2007 6:03 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Kwi 09, 2005 12:00 am
Miejscowość: kujawsko - pomorskie
Nie jestem polonistką, ani też osobą czepiającą się szczegółów, ale nie znoszę, jak w dokumentach spójniki zostają na końcu wersów. Zwracam na to uwagę pisząc, a także uczulam innych.

Czw Cze 28, 2007 9:17 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Lip 07, 2005 12:00 am
Miejscowość: Wałbrzych
Podzielam zdanie Maciejki. Nigdy nie zostawiam spójników na końcu linijki i tego uczę dzieci już w klasach I-III SP.

Czw Cze 28, 2007 9:45 pm
Profil E-mail YIM
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Lut 19, 2005 1:00 am
Miejscowość: łódzkie
Też nie jestem polonistką ale zawsze staram się przed wydrukowaniem jeszcze sprawdzić czy jakiś spójnik na końcu linijki nie został. Czasami jednak coś przeoczę. Jeśli jest to dokument dość ważny i zauważę po wydrukowaniu, drukuję ponownie. Tę zasadę mocno wpojono mi w liceum a formatowanie jedynie ręczne wtedy było. Teraz jest znacznie łatwiej.

Czw Cze 28, 2007 9:45 pm
Profil E-mail WWW
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Gru 29, 2005 1:00 am
Miejscowość: Mazowsze
Podzielam zdanie większości , ale mnie uczono tak - spółgłoski nie można zostawić na końcu linijki , samogłoska może zostać! Co na to poloniści ?

Czw Cze 28, 2007 9:55 pm
Profil E-mail
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Lut 09, 2005 1:00 am
Miejscowość: Lublin

Pią Cze 29, 2007 10:45 am
Profil E-mail
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Paź 28, 2003 1:00 am
Miejscowość: kolbuszowa
wszystkie pozostające " z i w" , czyli tzw bękarty, albo sieroty mozna zlikwidować stawiając zamiast zwykłej spacji twardą spację, która "przykleja" spójnik do następnego wyrazu
technicznie jest to Ctrl+shift+spacja
łatwiej jest też w trakcie pisania pod koniec wersu wstawić twardą spację. Można też użyć funkcji z menu Worda "znajdź i zamień" na końcu pisania podczas obróbki dokumentu
zamieniamy zwykłe spacje przed "z, w, do, i" na twarde spacje przed i ...sprawa załatwiona,
Jakbyśmy nie formatowali dokumentu to i tak spójniki będą doklejone w nowym wierszu do nastepnego wyrazu

Pią Cze 29, 2007 1:23 pm
Profil E-mail YIM
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Sie 09, 2005 12:00 am
Oczywiście, że jest to błąd. A upowszechnia się z powodu niedostatecznego opanowania zasad formatowania tekstu (również przez polonistki).

Drugim błędem, na który warto zwrócić uwagę jest zostawianie spacji po wyrazie, a przed przecinkiem. Niby nic takiego, ale podczas dalszego formatowania przecinek może wyskoczyć na początku linijki! Niestety widziałam już takie kwiatki w zeszytach dzieci (sic!)

Pią Cze 29, 2007 6:55 pm
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość