Obecny czas: Nie Cze 20, 2021 12:27 am

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 29 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Przekazywanie informacji o uczniu 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Sty 14, 2007 1:00 am
Post Przekazywanie informacji o uczniu
Czy są jakieś regulacje prawne dot. przekazywania informacji o uczniach osobom nie będącym rodzicami,jak również prawnymi opiekunami?
Niedawno zgłosiła się do mnie pani-wychowawca świetlicy socjo-terapeutycznej,do której uczęszcza mój wychowanek-uczeń klasy
młodszej.Chciała uzyskac informacje na temat jego frekwencji oraz postępów
dydaktycznych .Jako,że zbliża się półrocze,najchętniej w postaci opisowej
karty półrocznej.Na moje pytanie odnośnie celowości takiego działania,padła odpowiedź,że w celu zapewnienia lepszej.skuteczniejszej pomocy dziecku
na tych zajęciach.Czy mogę takiej osobie udzielic takich informacji?
Ponieważ mamy się wkrótce spotkac,proszę was o pilną odpowiedź!

Pon Sty 07, 2008 7:46 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Sie 22, 2005 12:00 am
Możesz poprosić o wyjaśnienie prawne dyrektora ( nie podważając dobrych intencji tej pani). Oczywiście kartę z ocena opisową mogłaby uzyskać od jego rodziców . Pytanie tylko co to za rodzina, która wymaga wsparcia świetlicy socjoterapeutycznej. Jeżeli jej działania pomogłyby realnie dziecku to może nie ma o co kruszyć kopi, robisz to w jego interesie. Jeżeli natomiast ma zadziornych rodziców to mogą poczuc się urażeni że coś robi się za ich plecami. U mnie w szkole z powodu wyjazdów obojga rodziców za granicę wymagamy poświadczeń notarialnych o opiece prawnej nad dzieckiem.

Pon Sty 07, 2008 8:00 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Maj 03, 2006 12:00 am
U mnie w szkole z powodu wyjazdów obojga rodziców za granicę wymagamy poświadczeń notarialnych o opiece prawnej nad dzieckiem.

Rozumiem, że się machnęłaś i nie chodzi o przekazanie opieki prawnej, lecz o pełnomocnictwo do załatwiania spraw w szkole. Nie rozumiem jednak, na jakiej podstawie prawnej żądacie pełnomocnictwa poświadczonego notarialnie.

Pon Sty 07, 2008 11:22 pm
Awatar użytkownika

Post Re: Przekazywanie informacji o uczniu
igerna napisał(a):
Na moje pytanie odnośnie celowości takiego działania,padła odpowiedź,że w celu zapewnienia lepszej.skuteczniejszej pomocy dziecku
na tych zajęciach.Czy mogę takiej osobie udzielić takich informacji?

Ja bym udzielił.

Pon Sty 07, 2008 11:23 pm
Awatar użytkownika

No jezeli trzeba np. podpisać zgodę dotyczącą sprawdzianu po klasie szóstej itp. Oczywiście taki dokument ( oświadczenie w którym jest podane kto podczas wyjazdu podejmuje decyzje dotyczące nauki i zdrowia dziecka) prawny opiekun pokazuje tylko np. pedagogowi lub wychowawcy.

Wto Sty 08, 2008 12:55 pm
Awatar użytkownika

Podstawę prawną podała nam pani pedagog. Jutro się skonsultuję z nią.

Wto Sty 08, 2008 12:57 pm
Awatar użytkownika

Post Re: Przekazywanie informacji o uczniu
mrau napisał(a):
igerna napisał(a):
Na moje pytanie odnośnie celowości takiego działania,padła odpowiedź,że w celu zapewnienia lepszej.skuteczniejszej pomocy dziecku
na tych zajęciach.Czy mogę takiej osobie udzielić takich informacji?

Ja bym udzielił.

Ja też nie miałabym nic przeciw temu...ale,czy mam do tego prawo.Po prostu
chcę byc w porządku wobec ucznia,jego rodziców,szkoły,a także wobec siebie.

Wto Sty 08, 2008 2:52 pm
Awatar użytkownika

Jethro Tull,a może ty mógłbyś również wypowiedziec się na ten temat.Proszę.

Wto Sty 08, 2008 2:57 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Maj 10, 2006 12:00 am
sprawa nie jest tak prosta jak sie wydaje. Gdyby chodziło o sąd, kuratora, który zwraca się o przesłanie opinii czy zasięga ją bezpośrednio w szkole sprawa jest jasna bo przepisy na to pozwalają a nawet obligują kuratora sądowego do zasięgania takich informacji w stosunku do uczniów wobec których taki sądowy nadzór kuratorski został zastosowany.

W przypadku pracownika świetlicy socjoterapeutycznej sprawa nie jest już tak oczywista ponieważ szkoła nie jest upoważniona (jeśli rodzice się na to nie zgodzili) do udzielania takich informacji o danym uczniu. Przepisy oświatowe również ujmują częściowo komu informacji można udzielić. I tak przepisy § 5 i 11 ust. 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 83, poz. 562 z późn. zm.) wyraźnie wskazują, że informacji dotyczących ocen można/należy udzielić uczniom oraz rodzicom lub prawnym opiekunom. I to samo można odnieść do pozostałych sfer funkcjonowania ucznia w szkole i zasięgania o nich informacji. Uważam, że prawo do tego mają wyłącznie rodzice lub prawni opiekunowe. Co zresztą wynika z art. 98 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.), który określa, że rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską aż do pełnoletności.

Byłbym bardzo ostrożny w udzielaniu jakichkolwiek informacji na temat ucznia osobie trzeciej, która nie jest do tego upoważniona nawet jeśli działa w dobrej wierze. Skoro taki uczeń uczęszcza na zajęcia w świetlicy socjoterapeutycznej to rodzice zapewne wiedzą o tym i nie stanowi chyba problemu by wspólnie ze świetlicą szkoła zapytała rodziców czy wyrażają zgodę na to by pracownicy obu tych placówek wymieniali odpowiednie informacje na temat swojego wychowanka. Wtedy sprawa będzie czysta jak rodzice się na to zgodzą.

Wystarczy odnieść to do własnego dziecka i pomyśleć czy jako rodzice życzylibyśmy sobie by np. jakiś klub sportowy w którym nasze dziecko się udziela pytał szkołę o wyniki nauczania, jak się dziecko sprawuje bez naszej zgody. Osobiście miałbym uwagi to tego dlaczego mnie o to nie zapytano.

Ja nie udzielam żadnych informacji na temat moich uczniów innym osobom niz rodzice lub prawni opiekunowie, sądowi lub osobom, którym sąd przyznał prawo do zasięgania takich informacji. Łatwo tu się narazić na oskarżenie ze strony rodziców np. o naruszenie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).
A są juz sytuacje gdy na zebrania zgłasza się dziadek czy babcia a później rodzice mają pretensje (może i dziwne ale względem prawa tak jest), że szkoła udzieliła informacji osobom trzecim.

Nie udzieliłbym takich informacji pracownikowi świetlicy socjoterapeutycznej bez wiedzy i zgody rodziców lub prawnych opiekunów a najlepiej jak wyrazili by ją na piśmie.

Wto Sty 08, 2008 7:21 pm
Awatar użytkownika

Wiem to wszystko, o czym pisze JT, mimo to informacji pracownicy świetlicy socjoterapeutycznej bym udzielił. Dla dobra dziecka.

Dobrze jest, jeżeli szkoła i taka świetlica współdziałają z sobą, bo ich prawne cele są zbieżne.

Może nie przekazałbym pani dokładnych danych ucznia, w sensie wykazu ocen szkolnych (dane osobowe sensu stricto), ale wyraziłbym swoją opinię co do funkcjonowania dziecka w szkole (w tym ogólnie na temat ocen, jakie otrzymuje), opinię odnośnie trudności w nauce, jakie dziecko napotyka, opinię w sprawie możliwych zakresów współdziałania między nauczycielami a pracownikami świetlicy. Zdecydowanie zdeklarowałbym ciągłą współpracę w zakresie informowania o wymaganiach nauczycieli, zadawanych pracach domowych, o możliwych do wspólnego osiągania celach dydaktycznych i wychowawczych.

Wto Sty 08, 2008 10:16 pm
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 29 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 6 gości