Obecny czas: Nie Cze 20, 2021 12:44 am

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
SPOSÓB NA UCZNIA 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Sty 08, 2005 1:00 am
Miejscowość: Lubin
Post SPOSÓB NA UCZNIA
Uczę w gimnazjum. Przez miesiąc czasu nie byłam w pracy z powodu zwolnienia. W tym czasie miał miejsce pewien incydent. Otóż jeden z uczniów z mojej klasy zdobył moje zdjęcie, po czym załozył sobie konto na stronie www.fotka.pl, gdzie podał moje dane i rozmwiał z innymi ludźmi, a w tym również z uczennicami z naszego gimnazjum...
Co mogę zrobić w tej sprawie?
Czy mogę go zastraszyć tym, że zgłoszę to na policję? Jeśli tak, to czy ktoś ma może wzór jakiegoś pisma?
Nie chcęmu odpuścić, bo wtedy to samo mogą zrobić w stosunku do innych nauczycieli.
Dziękuję za pomoc
Kasia

Pią Sty 04, 2008 3:35 pm
Profil E-mail YIM
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Maj 03, 2006 12:00 am
Możesz domagać się publicznych przeprosin i jakiegoś zadośćuczynienia, bo uczeń bezprawnie wykorzystał Twój wizerunek (ochronę wizerunku człowieka wprowadza ustawa Prawo autorskie).

Możesz nałożyć na ucznia kary wychowawcze (na przykład prace społeczne).

Przestępstwa to ja raczej z tego opisu nie widzę, więc na policję raczej nie.

Ewentualnie proces cywilny o naruszenie dóbr osobistych, ale poza nałożeniem na ucznia obowiązku przeprosin wiele się nie spodziewaj w tak błahej sprawie (błahej dla sądu, bo wychowawczo nie jest to błahostka).

Sob Sty 05, 2008 12:41 am
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Sty 08, 2005 1:00 am
Miejscowość: Lubin
No właśnie to w sumie można potraktować jako żart. Ale z drugiej strony nie mogę tego zostawić ot tak sobie, bo inni mogą również zabawić się kosztem moim czy innych nauczycieli. Na policję i tak bym nie poszła. Chodzi mi raczej o zastraszenie... Żeby zobaczył, że nie jest bezkarny. Już wezwałam matkę. On sam też przyszedł do mnie z zapytaniem czy może wybrać sobie jakąś karę...
Dzięki za odpowiedź!
Kasia

Sob Sty 05, 2008 1:06 am
Profil E-mail YIM
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Maj 17, 2003 12:00 am
Miejscowość: Poland
Jakoś mało smieszny ten żart. Podszył sie pod Ciebie= ukradł Twoje dane osobiste i zrobił z tego użytek. A cobyś zrobila gdyby wykorzystał
Twoje dane w banku lub nazamawiał w sklepach internetowych.
Ponadto naraził Cię na śmieszność, podważył autorytet jako nauczyciela.

Sob Sty 05, 2008 4:12 pm
Profil E-mail
Awatar użytkownika

w sumie można potraktować jako żart

Tego nie sugerowałem. Moim zdaniem uczeń powinien ponieść konsekwencje.

Sob Sty 05, 2008 6:43 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Maj 10, 2006 12:00 am
Post Re: SPOSÓB NA UCZNIA
KatarzynaP napisał(a):
.....Otóż jeden z uczniów z mojej klasy zdobył moje zdjęcie, po czym załozył sobie konto na stronie www.fotka.pl, gdzie podał moje dane i rozmwiał z innymi ludźmi, a w tym również z uczennicami z naszego gimnazjum...
Co mogę zrobić w tej sprawie?

Zgłosić natychmiast sprawę dyrektorowi, który może i powinien skorzystać z art. 63 KN
Cytuj:
Art. 63. 1. Nauczyciel, podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.).

2. Organ prowadzący szkołę i dyrektor szkoły są obowiązani z urzędu występować w obronie nauczyciela, gdy ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone.

to co ten uczeń zrobił to przestępstwo.

Sob Sty 05, 2008 8:49 pm
Awatar użytkownika

Sob Sty 05, 2008 10:01 pm
Awatar użytkownika

wykorzystanie danych osobowych, upublicznianie wizerunku bez zgody, podawanie się za kogos inneg, oszustwo... niech sobie prokuratura szuka paragrafu

Sob Sty 05, 2008 10:03 pm
Awatar użytkownika

wykorzystanie danych osobowych, upublicznianie wizerunku bez zgody

JT, z całym szacunkiem, to nie są przestępstwa.

Cytuj:
podawanie się za kogos innego

To nie jest przestępstwo w opisanych okolicznościach.

Cytuj:
oszustwo

Żeby oszustwo było przestępstwem, musi być zamiar osiągnięcia korzyści majątkowej i skutek w postaci niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Tu nie ma ani jednego, ani drugiego.

Art. 286 kk.
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Nie Sty 06, 2008 12:01 am
Awatar użytkownika

niech sobie prokuratura sprawe bada i stwierdza czy to przestepstwo czy nie.. bo wizerunek nauczyciela ucierpiał.. Ty chciałbyś swoją facjate oglądać w necie przez podszywającego sie pod Ciebie kogoś?

Nie Sty 06, 2008 12:07 am
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość