Obecny czas: Sob Maj 08, 2021 2:24 pm

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
"Czytać? To łatwe!" czyli literki dla Literek 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Paź 27, 2003 1:00 am
Miejscowość: Ełk
Post "Czytać? To łatwe!" czyli literki dla Literek
Zwracam się do Literek z propozycją wspólnej zabawy i przy okazji rozwoju programu do nauki czytania.
Dzięki Szefowi, który udostępnił miejsce na literce.pl mogłem umieścić stronę poświęconą programowi pod prostą nazwą
www.marrek.literka.pl
Zawarte na niej materiały (program oraz czcionka pisana) przydadzą się zwłaszcza nauczycielom nauczania początkowego, ale i wszystkim małym dzieciom Literkowych mamuś.
Oto moja propozycja w kilku najważniejszych punktach:
1. Program jest dedykowany Literkom - chociaż jest to w pełni funkcjonalna wersja, to dopiero wersja dedykowana imiennie ma pełną wartość (sentymentalną raczej;)).
2. Wspólne prace dotyczą rozwoju bazy danych programu - zdań oraz wyrazów podawanych do czytania sylabami.
3. Literka wybiera sobie literę z zestawu w programie (według kolejności wprowadzania w "Wesołej szkole") i układa zdania - max. 7 wyrazów - zawierające tę literę oraz tylko te wcześniej wprowadzone.
4. Można tworzyć również bazę wyrazów podawanych sylabami (obecna zawiera tylko wyrazy dwusylabowe) - max. 7 sylab w wyrazie.
5. O wyborze litery informujemy się w tym wątku, aby można było się konsultować i ewentualnie łączyć przesyłane dane.
6. Dane te porządkuję ja i umieszczam na stronie do pobrania (wystarczy zastąpić nimi odpowiedni katalog)
7. Skutkiem takiej współpracy jest przekazanie Literce dedykowanej wersji programu (na ekranie powitalnym pojawi się zaproponowana dedykacja, na przykład dla Twojego dziecka).
8. Proszę o uwagi dotyczące przydatności oraz funkcjonowaniu programu, a także efektów treningu z dzieckiem własnym lub uczniami.
8. Właściwie wszystkie konieczne informacje są na stronie
www.marrek.literka.pl oraz w programie i instrukcji,
toteż nie przedłużam już tego postu.
Zapraszam do współpracy - może ona być odpowiedzią na pytanie postawione w głównym temacie - "Dyplomowanie - i co dalej?"
Marek

Pią Paź 14, 2005 12:05 am
Profil YIM WWW
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Maj 22, 2003 12:00 am
Miejscowość: Mazowsze - odkryte przez Xenofonta, jak zeznaje Gałczyński (p. jego "Buffalo Bill")
Ogromnie podoba mi się Twój pomysł, Marku.
Jak tylko pokonam trudności techniczne, włączę się do zabawy, choć uczę starsze klasy, więc będzie to działanie con amore. :lol:

Pią Paź 14, 2005 1:05 pm
Profil E-mail
Kiedys na lekcji informatyki w klasie I liceum (mówiliśmy o VisualBasicu) pokazałem ten program uczniom (też od wewnątrz - kod) i trochę sobie poczytali.
Ale była zabawa przy czasie 0,1 sekundy!!!
Marek

Pią Paź 14, 2005 1:17 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Lis 23, 2004 1:00 am
Miejscowość: Dolny Śląsk
Marku, przeczytałam wszystko jednym tchem i trochę bez zrozumienia, wybacz, to przez ten dzisiajszy dzień.
Ale chyba dzisiaj dostałam najwspanialszy prezent w postaci tego programu (będę rozgryzała go ktok po kroku).
Mam pierwszą klasę, pracuję na Wesołej szkole.
Uczę dziewczynkę, która ma DMP i usprawnianą lewą rączkę, prawą niestety ma niesprawną.
Wczoraj zaczęłam uczyć ją pisania literek za pomocą klawiatury. Widząc ogromny zapał dziecka pomyślałam, że przydałyby się do tej nauki pisane literki.
Wiem, że czasem marzenia sie spełniają, wiec warto marzyć. Ale że tak szybko sie spełniają .... to coś wspaniałego :lol:
Jestem pełna podziwu i wdzięczności, że ktoś myśli o nauczaniu początkowym. Jeśli będę w stanie coś pomóc, poradzic, to bardzo chętnie sie przyłączę, na ile pozwoli mi czas i moje umiejętności.
Bardzo dziekuję Tobie Marku oraz Twojej żonie. Myślę, że znajdziecie wiele wdziecznych duszyczek na Literce.

Pią Paź 14, 2005 5:02 pm
Awatar użytkownika

Takie miłe słowa w tak miłym dniu....Dzięki...
Spokojnie zobaczysz, że program jest bardzo prosty i intuicyjny.
Instrukcja w pliku .pdf (mozna wydrukować) może być bardzo pomocna, a okna O programie i o czytaniu oraz Instrukcja też dużo powiedzą.
Może mało zrozumiałe są zasady pomocy, o którą proszę, ale zobaczysz o co mi chodzi, kiedy używając programu otrzymasz komunikat: Brak danych. Wybierz inną literę. :wink:
Marek
Dzięki jeszcze raz za miłe słowa

Pią Paź 14, 2005 5:12 pm
Profil YIM WWW

Dołączenie: Wto Mar 22, 2005 1:00 am
Świetny pomysł, wypróbuje Twój program z moimi pierwszakami.
:D :D Dzięki!

Nie Paź 30, 2005 9:50 pm
Awatar użytkownika

Proszę o uwagi i współpracę w tworzeniu bazy danych.
Odpowiem na wszelkie zapytania.
Ze statystyk wynika, że już trochę osób zapoznało się z programem. Pobrali też czcionkę, chociaz przy jej stosowaniu spotkac mozna więcej problemów.
Dlatego tym bardziej proszę o pytania.
Marek

Pon Paź 31, 2005 12:28 pm
Profil YIM WWW
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Maj 22, 2003 12:00 am
Miejscowość: Mazowsze - odkryte przez Xenofonta, jak zeznaje Gałczyński (p. jego "Buffalo Bill")
Marku, przyznaję się bez bicia, ze to ja pobrałam czcionkę i próbowałam majstrować w zdaniach przy literce "k" - na razie ot, tak testowo.
Niestety, cierpię na chroniczny brak dostępu do komutera, więc nie mogę rozwinąć skrzydeł, mówiąc górnolotnie - a mówiąc prawdziwiej - mam zbyt mało umiejętności, by coś zrobić w moim komputerowym czasie.
Ale "nic to" - jak mawiał pan W. - "jeszcze się spróbujemy! - jak groził Paryżowi inny mój ulubieniec. :lol:
A więc: na razie! :D

Pon Paź 31, 2005 5:54 pm
Profil E-mail
Napisać zdania czy też wyrazy podawane sylabami można w każdym edytorze (np. w Wordzie). Wtedy tylko będę musiał zamienić to na tekst (jakieś 10 sekund pracy ;)). jedynie trzeba pamiętać o odpowiednim zestawie używanych liter.
Można też ograniczyć się do napisania jakichkolwiek zdań czy wyrazów sylabami - wtedy trzeba umiescić je w opcji Wszystkie.
Wyrazy (zdania) mogą maksymalnie zawierać 8 przedzielonych spacjami sylab (wyrazów).
Faktycznie - używanie czcionki pisanej jest utrudnione, choć poprzyswojeniu uwag ze strony da się ją skutecznie zastosować ;)
Marek

Pon Paź 31, 2005 6:37 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lip 23, 2004 12:00 am
Miejscowość: Warszawa
Zabij...nie wiem jak to działa...Proszę do mnie pisać WIELKIMI LITERAMI :wink: A też chciałabym się dołączyć do programu...choć mam zerówkę :P

Pon Lis 07, 2005 7:43 am
Profil E-mail YIM WWW
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość