Obecny czas: Sob Maj 08, 2021 4:09 pm

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 262 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Następna
bierzmowanie???!!! 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Sie 14, 2008 12:00 am
Post bierzmowanie???!!!
cóz nie wiedziałm gdzie umieścic ten temat.drogie literki piszcie z całej Polski czy u Was tez tak wyglądaja przygotoowania do bierzmowania jak w naszej parafiii.najpierw cały rok nauki potem egzamin. a w tym roku dzieci dostały indeksy i maja wpisywac obecności na drogach krzyzowych, gorzkich zalach, podpisywac spowiedzi co miesiac!!itp..szkoda wymieniac.no , ale moze tak jest teraz wsziedzie???odpowiedzcie

Nie Wrz 07, 2008 2:50 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Lut 19, 2005 1:00 am
Miejscowość: łódzkie
Mniej więcej tak samo. Drobna różnica tylko - u nas nawet przez 3 lata muszą chodzić na nauki. Niby ma być tylko rok, potem okazuje się, że kolejny i tak dalej.
Mój syn zaczął w II gimnazjum. Proboszcz zapewniał, że w czerwcu będzie bierzmowanie. Owszem, było w czerwcu, ale jak był już w szkole ponadgimnazjalnej.
Nasza dzieciaki 7 kilometrów dojechać muszą a spotkania wyznaczane były na 17. Towarzystwo rowerami jeździło. Wracali po ciemku. A uczniowie szkół ponadgimnazjalnych często o 19 ze szkoły wracali i problemy były, że w spotkaniach nie uczestniczą.

Nie Wrz 07, 2008 4:24 pm
Profil E-mail WWW
Awatar użytkownika

no to jestem zaskoczona...myslałam ze ta sprawe reguluja jakies przepisy i wszędzie jest mniej wiecej tak samo....a reszta Polski?

Nie Wrz 07, 2008 7:07 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Paź 08, 2007 12:00 am
Post bierzmowanie
Jestem z lubelskiego , u nas dzieci przygotowują się przez cały rok do tego sakramentu.Dostają w kwietniu ( II gimnazjum) indeksy , muszą wkleić swoje zdjęcie i mieć pieczątkę parafii.Obowiązują ich gorzkie żale, drogi krzyżowe, nabożeństwa majowe, rekolekcje , pierwsze piątki , nowenny , różaniec no i potem są 3 egzaminy .Jeden teoretyczny - co się mówi w niedzielę na mszy , drugi ze znajomości pisma , trzeci pytania z katechizmu.Ja i mój syn mamy to już szczęśliwie za sobą.Jest to duże umęczenie dla nas rodziców i dzieci .Nic dziwnego ,że niektórych bierzmowanych zobaczy się dopiero w kościele na swoim ślubie.

Śro Paź 01, 2008 7:07 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Kwi 07, 2002 12:00 am
Miejscowość: virtualna Polska
powiem to brzydko, mimo iż jestem katolikiem i chodzę do kościoła.

Coś się komuś gdzieś poprzestawiało i to bardzo zdrowo.
Uważam że religia w szkole jest nieporozumieniem, a to co robią nasi księża czy też katecheci czy inne osoby które mają w tym jakiś dziwny interes przechodzi wszelkie pojęcie.

szkoda słów poprostu na ten temat.
Moje dziewczyny miały w poprzednim roku komunię.
Na dzień dzisiejszy po wszelkich przygotowaniach do tego sakramentu muszę używać "czołgu" żeby je zaciągnąć do kościoła.

tak jak kiedyś było że przyjmowali niektórzy sakramenty w skrytości żeby się nie dowiedziało PZPR, tak teraz nie ma bata na to co się dzieje.
Przykro mi, że jako katolik muszę się wstydzić za to co się dzieje .....

po prostu bez komentarza

Kliknij - tak uczę i pracuję

Śro Paź 01, 2008 11:15 pm
Profil E-mail YIM WWW
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Lis 08, 2005 1:00 am
a ja jestem katoliczką i min.: katechetką( uczę też historii) kocham swoją pracę i proszę mi wierzyć nikogo nie zmuszam by przyjął ten jakze ważny sakrament. On ma być odzwierciedleniem naszej dojrzałości chrzescijańskiej a nie zmuszaniem do czegoś. Zależy jak kto interpretuje dane wymagania. Zeby poznać historię swojej ojczyzny nie wystarczy zapoznać się z tym co na lekcji ale także brać udział we wszelkich uroczystościach, wydarzeniach by pielęgnować swój patriotyzm. Tak samo jest z wiarą nie mogę powiedzieć ze wierzę i koniec! Wiem, że mogą i są pewne przegiecia ale ja staram sie być zawsze dla ludzi a szczególnie dla swoich wychowanków autorytetem w tym co robię, by w ten sposób zachęcić ich( a na pewno nie zmuszać) do poznania Boga. Dlaczego póżniej tak trudno kogoś przyciągnąć do Kościóła, pewnie dlatego że w dalszym życiu nie mają oparcia w tych osobach, którym ufali a szczególnie w rodzicach!

Czw Paź 02, 2008 8:11 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Maj 23, 2003 12:00 am
Miejscowość: Poland
U nas jest podobnie. Egzaminy przed I Komunią i bierzmowaniem. My tego nie zmienimy, ale owoc tej pracy zbiorze kościół. To do niczego dobrego nie prowadzi. Nakazy i sprawdzanie , obecności w kościele to nie jest mądry sposób, ale może tylko tyle im pozostało. Pamiętam inny Kościół. Myślę, że Kościół nie potrafi dostosować się do obecnych realiów. Z dzisiejszą młodzieżą przez nakazy i zakazy nic się nie osiągnie. Rozmowa i jeszcze raz rozmowa, a przede wszystkim szacunek. Średniowiecze już dawno się skończyło .... jasne, że najlepiej rządzi się ludźmi głupimi i biednymi. Kościół musi się zreformować, być bardziej otwarty , a przede wszystkim tolerancyjny.
Pracuje w szkole wiejskiej i nic kościół nie robi dla tych dzieci, tylko od nich wymaga w formie nakazów i zakazów. Jest to temat rzeka, można pisać bez końca. Na koniec, napiszę tylko jedno: dzieci też mają oczy i potrafią nimi patrzeć na świat, który je otacza. Potrafią oceniać i co jest najważniejsze, że nie ma w tej ich ocenie „szarości”, tylko coś jest dobre, albo złe. To jest to czego nam dorosłym czasami brakuje, potrafimy zgodzić się na tą „szarość”, one raczej nie!

Czw Paź 02, 2008 10:57 pm
Profil WWW

Dołączenie: Sob Gru 17, 2005 1:00 am
Dodam tylko, że niepokoi mnie fakt, że rodzice potrafią ostro reagować w przypadku nauczycieli innych przedmiotów, a księdza boją się "ruszyć". Z dyrekcją jest podobnie, księża w szkole mają wolną rękę i wykorzystują to.
Moja córka jest w II klasie gimnazjum i już zapowiedziała bunt przeciwko praktykom stosowanym przez księdza w III klasie / zbieranie podpisów na wszelkich możliwych nabożeństwach, wysyłanie do księdza SMS-a z wytłumaczeniem w przypadku nieobecności, klasówki z niedzielnych mszy itd., itp.../.
Księża zachowują się tak, jakby młodzież w III klasie gimnazjum miała tylko bierzmowanie i żadnych innych egzaminów do zdania.
U nas religia jest najbardziej znienawidzonym przedmiotem w szkole.

Pią Paź 03, 2008 1:32 pm
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Maj 23, 2003 12:00 am
Miejscowość: Poland
A najbardziej mnie zabolało stwierdzenie, że nie mają wsparcia dzieci w rodzicach.
A co mam powiedzieć, nie jako nauczyciel, tylko jako matka..., że zachowanie księży po za kościołem jest dobre, że przychodzą do kościoła dla Boga. Jasne, że tak, tylko ksiądz jest osobą publiczną tak samo jak nauczyciel, wójt, burmistrz, czy lekarz(można wymienić jeszcze wiele zawodów) I nie ma znaczenia czy jest w miejscu pracy czy po pracy, powinien dawać przykład swoją postawą.
Jeszcze raz podkreślam, że dzieci są świetnymi obserwatorami i nie trzeba im „prać mózgu”.
Ciekawe co by było, gdyby nauczyciele tak się zachowywali po pracy.
Mam do was pytanie: czy na rady pedagogiczne przychodzą u was księża, bo u nas nie...zawsze mają coś innego do zrobienia.

Pią Paź 03, 2008 1:51 pm
Profil WWW
Awatar użytkownika

widzę ze poruszyłam dobry temat...zgadzam się- dzieci po takiej nazwijmy to nauce...przestana chodzic do kościoła. zastanówmy się za moich czasów rekolekcje odbywały sie po lekcjach i WSZYSCY chodzili a teraz nauczyciele muszą pilnowac aby nie uciekali sprzed koscioła.
u nas ksiądz wymyslij wlasnie -III gim aby dzieci wzięły udział w przynajniej 24 !!!!różancach.po mszy podpisuje kazdemu obecność.idiotyzm!i totalna przesada,biedne dzieci, które maja przed soba egzaminy a tu brak czasu na nauke!!

Pią Paź 03, 2008 7:52 pm
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 262 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: wang oraz 6 gości