«Wesele» Stanisława Wyspiańskiego jako zwierciadło relacji między chłopami a inteligencją — konspekt lekcji dla klasy II liceum
25 maj 2012
Ocena: brak

Jest to druga lekcja z cyklu godzin poświęconych na omówienie «Wesela» Stanisława Wyspiańskiego. Na pierwszej lekcji uczniowie zapoznali się z genezą dramatu, okolicznościami powstania utworu, a także bohaterami, w których dostrzegli postaci autentyczne. Do ich przedstawienia i krótkiej charakterystyki wykorzystali fragmenty «Plotki o Weselu» T. Boya – Żeleńskiego. Uczniowie mają świadomość, że dramat S. Wyspiańskiego ma płaszczyznę realistyczną i symboliczną, obejrzeli także fragmenty «Wesela» w reżyserii Andrzeja Wajdy. Przeczytali na lekcję I (realistyczny) akt dramatu i na tej właśnie płaszczyźnie pozostaje na lekcji jego interpretacja. Uczniowie przygotowali też na lekcję rekwizyty np. skrzynię wiejską, wycinanki ludowe, dzbanki, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, obrazki świętych itp. i przygotowali kącik z bronowickiej chaty, w którym przy stole usiadło dwoje uczniów przebranych w stroje krakowskie — Pan Młody i Panna Młoda. Przygotowujemy też obraz «Wernyhora» Jana Matejki, który przy pomocy projektora będzie wyświetlany na ekranie. Lekcja trwa jedną jednostkę — 45 minut, wymaga dynamicznego prowadzenia.

Czytaj dalej
Obraz społeczeństwa polskiego ukazany w III części Dziadów Adama Mickiewicza
13 czerwiec 2011
Ocena: brak

Scenariusz lekcji języka polskiego

Czytaj dalej
„Poezja jest jak pomnik” - analizujemy wiersz Horacego pt. „Exegi monumentum...”
13 czerwiec 2011
Ocena: brak

Scenariusz lekcji języka polskiego

Czytaj dalej
Związki frazeologiczne w naszym języku.
13 maj 2011
Ocena: 5

Konspekt przeznaczony jest dla uczniów klasy drugiej zasadniczej szkoły zawodowej. Lekcja poprzedzona powinna być zajęciami na temat frazeologizmów, ich rodzajów, źródeł, znaczenia. Ma na celu weryfikację znajomości związków frazeologicznych metodą gry dydaktycznej. Jest to atrakcyjna forma pracy dla ucznia, gdyż łączy zabawę z nauką i pozwala mu zaangażować się w lekcję. Dodatkową motywacją jest możliwość uzyskania pozytywnej oceny.

Czytaj dalej
Konspekt lekcji z języka polskiego
06 styczeń 2011
Ocena: brak

Konspekt lekcji z języka polskiego dla I klasy liceum ogólnokształcącego

Czytaj dalej