Strony statyczne

Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !

Wykorzystanie narzędzi technologicznych do tworzenia własnych materiałów do pracy

Data dodania: 2018-04-04 10:31:24

Co może zrobić nauczyciel, który chce przygotować autorskie pomoce dla swoich uczniów? Coś, co nie wchodzi w skład zestawu dla nauczyciela do danej serii podręczników? W dobie Internetu przygotowanie do zajęć jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jedyną kwestią godną przemyślenia jest to, jak w tej mnogości materiałów do nauczania znaleźć i wybrać takie, które są łatwe w użyciu, posiadają wiele możliwości tworzenia i są bezpłatne?

Narzędzia do pracy z plikami PDF

Jeśli wcześniejsze próby dotyczące tego, jak pracować z takimi plikami nie były owocne, to strony takie jak: I love PDF lub Small PDF sprawią, że to się zmieni. Narzędzia dają wiele możliwości: łączenia, rozdzielania, migrowania, zamieniania kolejności stron plików PDF. Do tego można zamienić plik PDF na Word, JPG, PNG, kompresować PDF, obracać PDF i go odblokowywać. Wystarczy wybrać odpowiedni plik PDF do zmian oraz przenieść go na stronę i już po chwili zapisać nową wersję pliku. Narzędzia są bezpłatne i nie wymagają logowania. Należy zwrócić uwagę na to, że w Small PDF można przekonwertować określoną liczbę plików (2) na godzinę.


Krzyżówki, wykreślanki, bingo i inne

Który z uczniów nie lubi takich rozrywek? Z pomocą strony The Teacher’s Corner stworzy się: karty do wyszukiwania wyrazów, generatory krzyżówek, sudoku, rozsypanki wyrazowe, dopasowanie wyrazów, kreowanie labiryntów, chmur wyrazów - to najciekawsze dostępne możliwości.

Zasada działania każdej części jest prosta. Po wyszukaniu odpowiedniej kategorii wystarczy wpisać tytuł, który pojawi się na karcie pracy. Następnie można wpisać instrukcję dla uczniów, która pojawi się na arkuszu. Ostatnim elementem jest wpisanie potrzebnych słów, fraz oraz wybranie opcji dotyczących wizualizacji kart pracy, np. ułożenie tekstu, kolejność wyrazów, ilość rzędów itp. Po kliknięciu „Generate word search” w nowej zakładce otworzy się strona z kartą pracy. Pojawi się też automatycznie instrukcja w języku angielskim. Można wybrać opcję zapisu pliku jako PDF lub obraz.

Dla osób korzystających z oprogramowania blokującego reklamy istnieje możliwość kreowania kart pracy na 20 linijek tekstu. Dla użytkowników bez blokowania treści - 30 linijek tekstu. To w zupełności wystarczy do przygotowywania materiałów do zajęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chmury wyrazów

Genialnym narzędziem służącym do tworzenia takich chmur jest Word Art. Pozwala on bezpłatnie i bez logowania utworzyć wiele rodzajów grup wyrazów. By stworzyć chmurę wystarczy wpisać w odpowiednie pola interesujące wyrazy, ustawić parametry obrazka tj. czcionkę, kolor, wielkość, położenie wyrazów względem siebie, odstępy między nimi, ich zagęszczenie oraz kształt chmury. Strona oferuje wiele różnorodnych opcji - od standardowych chmurek do bardziej złożonych, np. zwierzęta, figury geometryczne, sporty, emotki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Po ustawieniu wszystkiego wystarczy kliknąć na „visualize” i można cieszyć się wygenerowanym obrazkiem. Po kliknięciu w „download” do wyboru pojawią się różne opcje zapisu np. JPG, PNG, SVG, EPS. Po wybraniu opcji plik zostaje zapisany w miejscu wybranym przez użytkownika.

Banki zdjęć

W pracy nauczyciela pomocne są obrazki oraz grafiki. Jeszcze kilka lat temu wiele osób nie było świadomych tego, że kopiowanie grafik i obrazków znalezionych w grafikach wyszukiwania Google nie jest zgodne z prawem. Obecnie, w świetle rosnącej świadomości użytkowników o zasadach dotyczących korzystania z grafik z powodzeniem można korzystać z baz zdjęć. Należy wziąć pod uwagę to, że grafiki i zdjęcia powinny być na licencji CC (Licencje Creative Commons), co oznacza, że można je pobierać bez przypisywania autora oraz źródła. Przykładem takich baz zdjęć jest serwis Pixaby, który pozwala na pobieranie zdjęć czy grafik wektorowych po uprzednim przeszukaniu bazy zdjęć. Przy większych rozdzielczościach pobieranych plików użytkownik jest poproszony o udowodnienie, że nie jest robotem i wybranie odpowiednich obrazków. Serwis oferuje ponad 1,3 miliona zdjęć dobrej jakości i obecnie nie trzeba się rejestrować, aby z niego w pełni korzystać. Wyszukiwać zdjęcia można przy pomocy wyszukiwarki fraz i słów. Można wpisywać je w języku polskim lub angielskim.

Pismo lustrzane
Dla nieco starszych uczniów dobrym pomysłem pobudzającym kreatywność jest przygotowanie materiałów zaszyfrowanych jako pismo lustrzane. Przy pomocy strony internetowej Mirror Your Text ze strony LingoJam - można bardzo szybko stworzyć taki tekst lub listę wyrazów. Warto wcześniej utworzyć sobie roboczą listę w Notatniku i przekleić ją do okienka na tej stronie www, aby uniknąć przy szybkim pisaniu błędów i literówek. Strona jest łatwa w obsłudze. Wystarczy po lewej stronie wpisać lub wkleić dany tekst, a po prawej stronie pojawi się jego lustrzana wersja. Po skopiowaniu tekstu z tego okienka można już z nim dalej pracować.

 

Learning Apps

To strona internetowa, z pomocą której każdy nauczyciel przygotuje swoje własne gry interaktywne dla uczniów. Można wybrać m.in. między osia liczbową, grupowaniem, układaniem w kolejności, pasującymi parami, zadaniem z lukami, testem jednokrotnego wyboru, wykreślaną czy krzyżówką. Wszystkie polecenia są w języku polskim. Aby zapisać utworzoną aplikację, należy się zalogować. Potem taki link można udostępniać, a uczniowie mogą z niego korzystać wiele razy. W aplikacji dostępne są też zadania stworzone przez inne osoby, które możemy wykorzystać.

Gotowe karty pracy i blogi

W poszukiwaniu przygotowanych wcześniej kart pracy na określone tematy można skorzystać ze stron: Dla Belfra lub Wczesnoszkolni. Obie oferują...

Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !