Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 4, 5 - latki
Temat zajęć: Ubranie na jesienne chłody – praca krawcowej
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z zapisem graficznym głoski „i" - literą „i, drukowaną i pisaną, małą i wielką na podstawie wyrazu „ igła",
- wyrabianie właściwej postawy wobec pracy krawcowej,
- wzbogacenie słownika dzieci o wyrażenia związane z pracą krawcowej.
Cele operacyjne: dziecko:
- potrafi nazwać znaki graficzne liter „i”, „I”,
- potrafi nazwać narzędzia i przybory, które krawcowa potrzebuje w swojej pracy,
- potrafi podać rozwiązanie zagadki słuchowej,
- potrafi wymienić różne rodzaje igieł
- potrafi podzielić wyrazy na sylaby
- potrafi wymienić wyrazy rozpoczynające się głoską „i”
- potrafi odszukać w tekście litery „i”, „I”,
Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: atrybuty krawcowej (nitka, igła, nożyczki, centymetr, naparstek, szpilki, tasiemki, materiały, maszyna do szycia), wiersz J. Brzechwy „Tańcowała igła z nitką”, ilustracja krawcowej (pracowni krawieckiej), skakanki, igły sosny, igły do szycia, igły – strzykawki, napis „igła”, ilustracje których nazwy rozpoczynają się głoską „i”, tekst wiersza (Kp), napis „jesień”, ilustracje ubrań, karteczki z imionami dzieci, sznurek.
Przebieg zajęć
- Zabawa w kole integrująca grupę „Wszyscy są, wita was”.
- Odgadywanie zagadki słownej:
„Mam dwie dzielne pomocnice, cienką igłę i nożyce. One kroją, ona zszywa. Powiedz, jak ja się nazywam?” (krawcowa).
- Wysłuchanie wiersza J. Brzechwy „Tańcowała igła z nitką”
Tańcowała igła z nitką, igła – pięknie, nitka – brzydko.
Igła cała jak z igiełki, nitce plączą się supełki.
Igła naprzód – nitka za nią: Ach jak cudnie tańczyć z panią!.
Igła biegnie drobnym ściegiem, a za igłą – nitka biegnie.
Igła...