Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !

Scenariusz zajęć europejskich

Data dodania: 2017-10-21 13:20:40
Autor: Monika Tomowiak-Stańczak

Scenariusz zajęć europejskich pt. «Sławni ludzie i ich ojczyzny».

Scenariusz zajęć europejskich

Opracowany przez M. Tomowiak - Stańczak

 

Projekt pt.: „Sławni ludzie i ich ojczyzny”. 

Temat do realizacji: „Włochy ojczyzna Antoniego Vivaldiego”.

Termin realizacji: 17- 21 marca 2014r.

Zajęcia przeznaczone są dla klas I-III i oddziałów przedszkolnych.

Opracowała: M.Tomowiak- Stańczak

 

Struktura zajęć:

1.Wprowadzenie do tematu zajęć.

2. Ustalenie położenia Włoch  na mapie:

- z kim graniczy ww. kraj,

- wskazanie stolicy państwa, zaznaczenie jej na mapie,

- malowanie flagi Włoch według wzoru.

(Karta pracy nr 1, zad. 1, 2)

 

3. Krótki rys historyczny.

( Przygotowany materiał)

 

4. Sławni ludzie Włoch – A. Vivaldi:

- ciekawostki z życia Vivaldiego,

- prezentacja wybranych utworów kompozytora,

- wykonanie plakatu konkursowego na temat: „Portret artysty”.

- wykonanie pracy plastycznej inspirowanej utworami kompozytora pt.: „Cztery pory roku malowane”.

 (Załącznik nr 1- Przygotowany materiał biograficzny, Karta pracy nr 1, zad.  3, 7)

 

5. Ustalenie, z czego słyną  Włosi i ich ojczyzna.

- zabytki, kuchnia,

- miasta włoskie, waluta

- zwyczaje i tradycje.

(Przygotowany materiał, Karta pracy nr 1 zad. nr. 4, 5, 6)

 

6. Podsumowanie zajęć i ocena pracy na lekcji.

Wykonanie w grupach krzyżówki sprawdzającej zdobytą wiedzę.

(Karta pracy nr 2 zad.1)

1. Ciekawostki o Włochach i A. Vivaldim

 

Włochy leżą na półwyspie Apenińskim. Graniczą z Austrią, Francją, Słowenią i Szwajcarią. Stolicą Włoch jest wieczne miasto -  Rzym. Głównymi miastami tego atrakcyjnego pod względem turystycznym państwa  są: Wenecja, Bolonia, Rawenna, Padwa, Mediolan, Verona. Prawie 20% ludności Włoch ma ponad 65 lat. Średnia długość życia w tym kraju  jest najdłuższa na świecie. Większość „chłopców”- mężczyzn mieszka z rodzicami do 40 roku życia.  Młodzi mężczyźni niechętnie opuszczają domowe pielesze, być może dlatego, że włoskie matki słyną z bardzo dobrej kuchni. A może dlatego, że wyręczają swoich synów ze wszystkich domowych obowiązków. Typowy włoski facet nie robi nic w domu. Nie pomaga żonie w sprzątaniu po obiedzie, nie opiekuje się dziećmi. Prowadzi bardzo wygodne życie. Najpopularniejszym daniem na stołach  Włochów jest pasta, czyli makaron oraz pizza, którą wynaleziono w XIX wieku w Neapolu. Włosi jedzą bardzo skąpe śniadania: rogaliki albo ciasteczka, popijane kawą espresso. Siesta - przerwa w pracy  trwa mniej więcej od godziny 12 do ok. 16. O tej porze większość sklepów i lokali jest zamknięta. Do obiadu mieszkańcy Włoch piją czerwone wino lub wodę. Na kolację jadają  mięso. Lubią też słodkie desery, a jednym z najpopularniejszych jest tiramisu i panna cotta. W sierpniu cały kraj wyjeżdża na wakacje. Nawet duże firmy nie działają. We Włoszech nie ma przedszkoli. Małymi dziećmi zazwyczaj zajmuje się niepracująca matka. Włosi starają się żyć ekologicznie. Trochę pod przymusem wysokich kar segregują śmieci. W ten sposób odzyskują 80% surowców wtórnych, w Polsce tylko ok. 5%.

Włochy to także wspaniałe zabytki i piękne krajobrazy: krystalicznie czysta woda, zatoki i góry: Alpy i Apeniny. Do Włoch należą dwie enklawy- Watykan i San Marino, liczne wyspy, wśród nich najbardziej popularne pod względem turystycznym, położone na południu kraju: Sycylia i Sardynia.  Najciekawsze zabytki Włoch mieszczą się w ich stolicy, a mianowicie w Rzymie: Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Bazylika św. Jana, Plac Wenecki, Hiszpańskie Schody itd. – (materiały na temat zabytków zawiera prezentacja komputerowa pt.: „Poznajemy Włochy”).

Włochy to nie tylko zabytki, ale i ciekawe tradycje. Z Włoch wywodzi się tradycja obchodzenia Święta Zakochanych, czyli Walentynek. Już w starożytności świętowano ten dzień jako święto Luparkalia. Pechowym dniem dla Włochów nie jest piątek 13, ale wtorek 17 dnia miesiąca. Podczas Bożego Narodzenia wszyscy Włosi oczekują na Pasterkę. Wielu Rzymian spędza ten wieczór na placu św. Piotra, gdzie około godziny 19 odsłaniana jest ogromna szopka. We Włoszech obchodzi się także święto Trzech Króli, w tym dniu czarownica Befana przylatując na miotle przynosi dzieciom prezenty.

Włochy uważane są za ojczyznę europejskiej muzyki artystycznej i przez wiele stuleci pełniły rolę centrum życia muzycznego w Europie. Jednym z powszechnie znanych kompozytorów urodzonych w Wenecji jest Antonio Vivaldi.  Urodził się 04.03.1678 roku. Podobno w dniu jego narodzin i chrztu miało miejsce trzęsienie ziemi. Od narodzin był bardzo chorowitym dzieckiem. Został ochrzczony „in casa pericoli di mort”, czyli w obliczu zagrożenia śmiercią. Nie jest znany charakter choroby, która stała się przyczyną chrztu w niebezpieczeństwie śmierci. Być może była nią astma, która przez całe życie doskwierała kompozytorowi. Z powodu astmy Vivaldi niemal całe dzieciństwo przebywał w domu, opuszczał go jedynie płynąc w gondoli lub jadąc karetą. Pierwszym nauczycielem chłopca był jego ojciec, uczył go gry na skrzypcach. Antonio był synem cyrulika i skrzypka. Jako najstarszy syn został przeznaczony do stanu duchownego. W wieku 25 lat przyjął  święcenia kapłańskie. Przez jakiś czas odprawiał w kościele msze święte, wkrótce jednak zwolniono młodego Vivaldiego z tego obowiązku. Istnieje anegdota mówiąca, że przyczyną zwolnienia  było dziwaczne zachowanie Antoniego. W trakcie mszy młody ksiądz zostawiał na chwilę wiernych, wybiegał do zakrystii, aby zapisać fragmenty nowo powstałych utworów muzycznych. Takie zachowanie zaowocowało odebraniem genialnemu kompozytorowi prawa do prowadzenia nabożeństw. Vivaldi był nie tylko księdzem, kompozytorem, ale i nauczycielem. W młodości uczył dziewczynki z włoskiego sierocińca gry na skrzypcach. Dla swojego ulubionego sierocińca komponował utwory do końca życia. Sława Vivaldiego sięgała daleko poza granice Wenecji. Jego dzieła cieszyły się powodzeniem w całych Włoszech, we Francji i Holandii. Mimo to po śmierci został pochowany w strasznych warunkach, spoczął na cmentarzu dla najuboższych, a na jego pogrzebie nie było „żywej duszy”. Twórczość kompozytora niemal natychmiast została zapomniana przez ludzi. Jego nazwisko pojawiało się tylko w charakterze anegdoty: „o rudym księdzu biegającym w trakcie mszy do zakrystii, by zapisać temat muzyczny, który właśnie wpadł mu do głowy”. Zazwyczaj tworzył koncerty na  skrzypce i instrumenty smyczkowe. W swoich utworach wykorzystywał oprócz skrzypiec:  fagot, wiolonczelę, obój, flet, trąbki kotły  i mandoliny. Skomponował około 500 koncertów instrumentalnych. Wiele dzieł Vivaldiego zostało odkrytych dopiero w pierwszej połowie XX wieku.  Do dzisiaj są one odnajdywane. Najbardziej znanymi utworami, które za chwilę wam przedstawię są koncerty pt.: „Cztery pory roku”(nagrane na płycie utwory).

 

 

Karta pracy nr 1

1. Pokoloruj flagę Włoch odpowiednimi kolorami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stolicą Włoch jest ……………………………………..

 

 

2. Ustal i zapisz na podstawie dołączonej mapy z kim graniczą...

Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !