Scenariusz lekcji w klasie czwartej. Uczniom bardzo się spodobała gra dydaktyczna
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 w Radomiu
Aneta Podlaska
Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV szkoły podstawowej
Temat: Mnożenie pisemne przez liczby z zerami na końcu
Cele lekcji:
• mnożyć pisemnie przez liczby zakończone zerami
• rozwiązywać zadania tekstowe z zastosowaniem mnożenia pisemnego
- rozwijanie umiejętności pracy samodzielnej i w grupie
Metody:
- ćwiczeniowa,
- pogadanka.
- gra dydaktyczna „Domino”
Formy pracy:
- praca indywidualna,
- praca grupowa,
- praca zbiorowa,
Środki dydaktyczne:
- podręcznik (załącznik nr 1)
- karty do gry w „Domino” (załącznik nr 2)
- zeszyt ćwiczeń (załącznik nr 3)
Przebieg lekcji
- 1. Omówienie pracy domowej
Praca domowa polegała na przypomnieniu sobie przez uczniów, w jaki sposób wykonujemy mnożenie liczb z zerami na końcu. W tym celu rozwiązali ćwiczenie ze strony 87 (podręcznik).
Nauczyciel przy tablicy omawia z pomocą uczniów zasadę mnożenia.
- 2. Zapisanie tematu lekcji: „Mnożenie pisemne przez liczby z zerami na końcu”
- 3. Praca z podręcznikiem str. 87 (załącznik nr 1). Uczniowie czytają tekst o mnożeniu pisemnym przez liczby z zerami na końcu. Następnie wyjaśniają zasadę – czytanie ze zrozumieniem.
- 4. Zadanie 1 str. 87 (d,e,f podręcznik) – wykorzystanie wiedzy w praktyce
Uczniowie kolejno rozwiązują wybrane przykłady na tablicy
- 5. Praca w grupach (każda grupa o podobnym poziomie umiejętności) –
Gra w „DOMINO”(załącznik nr 2)
Klasa podzielona została na czteroosobowe grupy. Każda otrzymuje karty do gry w domino, na każdej połówce jest działanie, bądź zadanie tekstowe do rozwiązania. Zadaniem uczniów jest rozwiązanie działań i zadań, zapisanie ich na odwrotnych stronach kartek. W ten sposób powstaną karty o podobnych połówkach. Następnie uczniowie układają domino, czyli przykładają do siebie połówki z tymi samymi...