Konspekt lekcji z techniki dla klasy IV o budowie i historii roweru. Uczniowie rozwiązują krzyżówki i opisują za pomocą schematu budowę roweru. Z lekcji dowiadują się o historii roweru.
KONSPEKT LEKCJI Z TECHNIKI
Nauczyciel prowadzący: Beata Nowakowska – nauczyciel techniki
Klasa: IV
Data : 01.02.2010r
Zagadnienia programowe: Edukacja komunikacyjna
Czas: 45 minut
TEMAT LEKCJI: Rower - przyjazny ludziom środek lokomocji.
Cele:
ü Zapoznanie z historią roweru.
ü Poznanie budowy roweru i jego obowiązkowego wyposażenia.
ü Zaznajomienie z obowiązkami użytkownika roweru.
ü Zrozumienie celowości dbania o stan techniczny pojazdu.
Umiejętności:
ü Rozumienie definicji rower.
ü Wyróżnianie elementów składowych roweru.
ü Rozróżnianie elementów składowych roweru stanowiących jego obowiązkowe wyposażenie, mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy.
ü Umiejętność dokonywania kontroli roweru przed rozpoczęciem jazdy.
Planowane formy organizacyjne pracy uczniów:
ü indywidualna, zespołowa, praca w grupie 2-3 osobowej
Planowane metody pracy:
ü metoda słowna- pogadanka, objaśnienia,
ü metoda eksponująca - pokaz,
ü metoda aktywizująca - burza mózgów.
Środki, materiały, dydaktyczne:
ü Krótka informacja na temat historii rowerów,
ü Plansza przedstawiająca budowę roweru,
ü Kartki z wydrukowanym rowerem,
ü Kartki z wydrukowanymi krzyżówkami
Planowany przebieg lekcji:
1. Nauczyciel wita uczniów i rozdaje kartki z wydrukowaną krzyżówką, prosi uczniów o rozwiązanie krzyżówki czytając pytania.
1 |
P |
A |
R |
K |
I |
N |
G |
|
2 |
S |
Z |
O |
S |
A |
|
||
3 |
R |
Ó |
W |
|
||||
|
4 |
J |
E |
Z |
D |
N |
I |
A |
|
5 |
D |
R |
O |
G |
A |
|
- Element drogi, na którym kierowca parkuje samochód.
- Popularnie: droga poza miastem.
- Jeden z elementów drogi.
- Część drogi przeznaczona dla pojazdów.
- W jej skład wchodzą: jezdnia, chodnik, pobocze, parking, rów.
Hasło: ROWER
Wypełnioną krzyżówkę uczniowie wklejają do zeszytu.
2. Nauczyciel prosi o zapisanie tematu lekcji i przedstawia cel lekcji.
Następnie wprowadza uczniów w historię roweru i definicję roweru.
Rower jest to pojazd jednośladowy lub wielośladowy poruszany siłą mięśni nóg lub rąk. Jednośladowy, kiedy dwa koła pojazdu umieszczone są jedno za drugim i pozostawiają na jezdni jeden ślad. Wielośladowy, jeżeli pojazd posiada koła umieszczone obok siebie
(np. w wózku inwalidzkim) i pozostawia na jezdni dwa i więcej śladów.
Historia roweru
Pierwszym urządzeniem przypominającym rower był wynaleziony w XIX wieku wózek biegowy. Poruszał się na zasadzie odpychania nogami od podłoża. W roku 1861 bracia Michaux jako pierwsi zastosowali pedały. Zamontowane one były na osi przedniej koła, które zostało powiększone. W ten sposób wydłużono odległość, jaką pokonywał rower przy jednym pełnym obrocie pedałów. Rower ten zwany był bicyklem. W roku 1869 zastosowano
w rowerze łańcuch drabinkowy, co pozwoliło na przeniesienie napędu na tylne koło.
Na początku XX w zastosowano w rowerze "wolne koło" i wprowadzono pierwsze rozwiązania hamulca nożnego. Od tego czasu podstawowa zasada działania roweru nie zmieniła się do tej pory.
3. Nauczyciel prosi o uzupełnienie krzyżówki i rozwiązanie hasła oraz opisanie jego znaczenia.
- Koło roweru, na którym założony jest łańcuch.( zębate)
- W mieści jeżdżą po niej samochody, autobusy i tramwaje.(ulica)
- Mechanizm do zwalniania prędkości jazdy lub zatrzymywania roweru.(hamulec)
- Jadący rowerem.(rowerzysta)
- Rower nie zatruwa środowiska i dlatego jest to pojazd…(ekologiczny)
- Zawodnik jednego ze sportów rowerowych.(kolarz)
|
|
|
|
|
|
1 |
Z |
Ę |
B |
A |
T |
E |
|
||||||||
|
|
|
|
|