Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !

Konlikty w rodzinie

Data dodania: 2009-06-30 14:29:59
Autor: Tomasz Bednarczuk

Różnica zdań między osobami może przerodzić się w konflikt. Konflikt wymaga rozwiązania i to w zależności od tego jakie to rozwiązanie będzie można mówić, że konflikt może osoby do siebie zbliżać albo oddalać. Ponizęj publikuję propozycję katechezy dla uczniów szkoły ponadgimnazjalnej dotyczącą sposobów rozwiązywania konfliktów w rodzinie.

CEL OGÓLNY: 

  • uświadomienie uczniom konieczności doskonalenia umiejętności rozwiązywania konfliktów

CELE OPERACYJNE: 

  • zachęta do stosowania w komunikacji aktywnego słuchania oraz komunikatów ja oraz nabywanie wiadomości na ich temat

METODY:

  • rozmowa kierowana, scenka rodzajowa, wykład

POMOCE:

  • karteczki z treścią scenki, dla uczniów, którzy będą ją przedstawiać
  • kartki z notatką, które uczniowie mają wkleić do zeszytu
  • Biblia

PRZEBIEG LEKCJI:

1. MODLITWA NA ROZPOCZĘCIE – Jeden z uczniów odczytuje fragment Rdz 4, 1-16 – Kain i Abel

2. WPROWADZENIE DO TEMATU KATECHEZY I ZAPIS TEMATU NA TABLICY
Dziś będziemy mówić na bardzo wam bliski temat konfliktów w rodzinie. Często macie własne zdanie na jakiś temat, ktoś inny, np. wasz rodzic może zupełnie inaczej na jakąś rzecz patrzyć. Powstaje konflikt. Czym są konflikty? Może ktoś ma jakieś propozycje? One są nieodłączne od naszego życia. Dotyczą one wszystkich sytuacji naszego życia zachodzą pomiędzy wami a nauczycielami, pomiędzy chłopakiem a dziewczyną, pomiędzy nauczycielem a uczniem, pomiędzy wami a już za kilka, czy kilkanaście lat a waszymi dziećmi. Czy konflikty są czymś dobrym? Rozmowa
Tak, są dobre, gdyż są wyzwaniem dla naszego rozwoju. Jednak konflikty nierozwiązane mogą mieć poważne konsekwencje, mogą przeradzać się w zazdrość, zawiść (która np. popchała Kaina do zamordowania swego brata Abla)... Dlatego musimy się uczyć, jak je rozwiązywać. Chyba że nie chcemy się uczyć i wolimy pozostawić bieg wypadków własnemu losowi, jednak może to mieć tragiczne konsekwencje w życiu.
Skąd się biorą konflikty w rodzinie? Pytania i propozycje uczniów. Jakie są najczęstsze sytuacje, gdy one powstają, czego dotyczą? pytania do uczniów.

3. UCZNIOWIE ODGRYWAJĄ SCENKĘ
Aby lepiej sobie uzmysłowić konflikt poprosiłem dwóch waszych kolegów, żeby odegrali nam scenkę. Podzielimy się teraz na dwie grupy: lewa strona będzie w późniejszej dyskusji bronić ojca, prawa będzie mówić na korzyść syna. Ciekawe jakie będziemy mieli argumenty na to, co zobaczymy. Proszę Was o poważne potraktowanie sprawy: konflikty będą nam towarzyszyć od naszej NABYTEJ umiejętności ich rozwiązywania może zależeć wiele w naszym życiu.
Sytuacja towarzysząca danemu konfliktowi wygląda mniej więcej tak.
Do syna dzwoni dziewczyna informując, że spotykają się na dyskotece. Syn ma jednak szlaban. Ojciec zgadza się ostatecznie, by syn poszedł, jednak ma wrócić najpóźniej do 22.00. Syn wraca około 3.00 w nocy, lekko podpity. Czeka matka. Rozmowa z matką. O której godzinie wraca się z dyskoteki? Ojciec już śpi. Czeka go rozmowa z ojcem rano. 
Odgrywacie rozmowę ojca z synem. Tak, jakby to było naprawdę. Zobaczmy.

4. ROZMOWA NA TEMAT SCENKI 
Przykładowe pytania do uczniów: Jak kończy się rozmowa z ojcem? Po jakim czasie ojciec i syn mogą ze sobą zacząć znów normalnie rozmawiać? Co czułeś jako syn, jako ojciec? Co na to klasa? Jak wyglądał przebieg samej rozmowy? Co było nie na miejscu, co nie podobało się w zachowaniu ojca i syna? Jak przebiega podobny konflikt w waszych domach? Kto ten konflikt łagodzi? Np. matka robi dobry obiad, stara się przejednać ojca. Jak może to inaczej wyglądać? 
Wspólna dyskusja o wzajemnych odczuciach. Pytanie, dlaczego rodzice wyznaczają swoim dzieciom godziny powrotu do domu, dlaczego się o nich troszczą? Za kilka lat i wy założycie własne rodziny, będziecie się borykać z różnymi problemami, gdy wasze dzieci wejdą w okres młodości.

5. PRZEDSTAWIENIE SCHEMATU KOMUNIKACJI
Za psychologiem Thomasem Gordonem przedstawię Wam jak wygląda schemat komunikacji między osobami. Posłuchajcie!
Pierwsza osoba przeżywając jakiś stan emocjonalny (np. spowodowany głodem) koduje tą informację i zakodowaną przesyła do odbiorcy (np. małe dziecko do mamy: kiedy będzie obiad?) Odbiorca musi tę informację rozszyfrować. Cały problem tkwi w tym, że odbiorca może źle odszyfrować to, co zostało mu przez nadawcę nadane. Podałem Wam błahy powód, ale może chodzić o sprawę o wiele bardziej skomplikowaną. Np. Kumpel zagrożony samobójstwem zaszyfruje jakiś komunikat, a Wy go źle odbierzecie. 
Sprawdzeniu poprawnego rozkodowania służą komunikaty zwrotne.
Skąd się biorą konflikty?
Rysuję duży prostokąt, podzielony na trzy obszary. Środkowy, największy oznacza obszar komunikacji między dwoma osobami, w którym nie dochodzi do żadnych konfliktów. Dolny prostokąt oznacza sytuacje, w których osoba pierwsza ma problem, a górny prostokąt gdy druga ma problem. Ten największy obszar w środku to obszar obopólnej akceptacji zachowania drugiej strony. Te granice są jednak chwiejne i się zmieniają. Np. Rodzice akceptują, że oglądasz głośno telewizor. Gdy jednak są zmęczeni, wówczas chcą żebyś ściszył, wkraczamy do drugiego obszaru gdy to oni mają problem. Jak Ci to powiedzą? jak Ty powiesz to za kilka lat żonie, czy dziecku? Ścisz bachorze!!! Co rozkoduje dziecko? Jestem niegrzeczne, źle wychowane. Gdybyś natomiast powiedział to przy użyciu komunikatów „ja” dzieciak, żona, czy kto by to nie był odbierze to najprawdopodobniej pozytywniej. Posłuchajcie:
Jestem zmęczony i boli mnie głowa - Tato jest zmęczony, chyba powinienem ściszyć. W pierwszej sytuacji wywołasz u dziecka...

Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !