Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !

Metoda sześciu myślących kapeluszy Edwarda De Bono

Data dodania: 2008-04-16 07:30:37
Jedną z najbardziej znanych metod twórczych Edwarda de Bono jest metoda"myślących kapeluszy". Autor zauwazył, ze człowiek rozwiązując problemy siega po rózne narzędzia myslenia. wyciagając z tego wnioski autor przypisał sześciu róznym sposobom myslenia sześć kolorowych, myslowych kapeluszy. W kazdym kapeluszu, w zalezności od koloru mysli się nieco inaczej. Metoda ta polega na kierowaniu mysleniem utrzymującym uwage na konkretnych aspektach zagadnienia i na pewnych typach myslenia.

     Metoda sześciu myślowych kapeluszy jest przykładem metody aktywizującej, czyli takim sposobem nauczania, w którym nauczyciel nie przekazuje dzieciom gotowej wiedzy, lecz stwarza warunki do samodzielnego uczenia się. Metoda ta jest również sposobem zachęcenia dzieci do swobodnego wypowiadania się oraz współpracy w grupie.

     Ważnym czynnikiem tej metody, zachęcającym do wypowiedzi jest tutaj symbol kapelusza, który daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Nakrycie głowy często jest związane z rolą, jaką ktoś odgrywa w danym momencie, jest to taka część garderoby, którą można najłatwiej włożyć i zdjąć. Uczniowie, którzy sie wypowiadają mogą zawsze powiedzieć, ze nie chodzi tu o nich, lecz o rolę jaką pełnią w danym momencie, co pomaga w przezwyciężeniu oporów związanych z przemawianiem na forum grupy.

     Pierwszą faza pracy z tą metodą jest przygotowanie 6 kolorowych kapeluszy: białego, czerwonego, czarnego, zóltego, zielonego, niebieskiego. Symbolizują one sześć róznych sposobów myślenia, analizy problemu oraz argumentacji.
  • kapelusz biały- jest to informacja neutralna, nie ma w nim argumentów czy propozycja. Są fakty, liczby, zestawienia, statystyka. Kapelusz ten określa, co wiemy? jakie dane musimy zdobyć? Zakładając ten kapelusz działamy jak komputer- nie wydajemy zadnych opinii.
  • kapelusz czerwony- oznacza emocje, odczucia, przeczucia i intuicję. W pewien sposób jest przeciwieństwem białego, nie interesuja nas fakty, tylko ludzkie uczucia. kapelusz ten wyraża przypuszczenia i kieruje sie intuicją. nie musi być obiektywny, nieobce są mu strach, złość, nadzieja i miłość.
  • kapelusz czarny- zajmuje się prawdziwością i realnością, ocenia prawdziwość twierdzeń lub założeń. Kolor ten podkreśla trudności, wydaje negatywne sądy. Kapelusz ten charakteryzuje przesada w osądach, uwypukla słabe punkty zapobiegając tym samym pomyłkom i błędom.
  • kapelusz żółty- stara się znaleźć korzyści dla danego rozwiązania, jest optymistą, wszystko jest dla niego pozytywne. koncentruje sie na korzyściach i zyskach.
  • kapelusz zielony- wychodzi z propozycjami i pomysłami, jest kapeluszem myślącym aktywnie. może proponować i wysuwać sugestie każdego rodzaju. opiera sie na poszukiwaniu, dociekaniu, proponowaniu alternatywy.
  • kapelusz niebieski- kieruje wszystkimi kapeluszami, spogląda z góry na wszystko co sie dzieje, może formułować uwagi, komentować to co widzi.
     Charakteryzuje się chłodnym dystansem, pilnuje innych kapeluszy. Kapelusz ten wyznacza kolejność, w jakiej maja przemawiać poszczególne kapelusze- nie ma przyjętej zasady, co do kolejności, to , jaki kapelusz, po jakim włożymy na głowę zależy od okoliczności. Istnieją jednak pewne zasady, którymi warto sie kierować- każdego kapelusza można używać tyle razy ile sie chce, żółty kapelusz powinien być używany przed czarnym, gdyż...

Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !