Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !

Stretching jako forma kształtowania gibkości i elastyczności mięśni.

Data dodania: 2004-04-26 08:00:00
Stretching to prosty, a skuteczny sposób poprawiania i utrzymania sprawności ruchowej przez całe życie. Nowoczesna, oparta na nauce i praktyce metoda obrony organizmu przed urazami oraz odzyskania sił po treningu.Wspaniały system redukowania stresów i napięć psychicznych i mięśniowych.mgr Katarzyna Komorowska
Zespół Szkół Ekonomiczno- Administracyjnych
we Wrocławiu
ul. Worcella 3

STRETCHING JAKO FORMA KSZTAŁTOWANIA GIBKOŚCI I ELASTYCZNOŚCI MIĘŚNI ZAPOBIEGAJĄCA URAZOM CIAŁA. STRETCHING W DYSCYPLINACH SPORTOWYCH.

CO TO JEST STRETCHING?

     Stretching to prosty, a skuteczny sposób poprawiania i utrzymania sprawności ruchowej przez całe życie.
Nowoczesna, oparta na nauce i praktyce metoda obrony organizmu przed urazami oraz odzyskania sił po treningu.
Wspaniały system redukowania stresów i napięć psychicznych i mięśniowych.
      Stretching jest treningiem ruchomości i bezsprzecznie najlepszym z dotychczasowych poznanych sposobów uelastyczniania mięśni i zwiększania ruchomości stawów. Pod pojęciem „stretchingu” rozumiemy pewną szczególną metodę gimnastyki rozciągającej. W języku angielskim „stretch” znaczy – rozciągać, a wyraz „stretchy” – elastyczny. Odmianą stretchingu jest metoda „napiąć – rozluźnić – rozciągnąć”.

GŁÓWNE ZASADY STRETCHINGU
 • Statycznie, bez sprężynowania napiąć mięsień na 10 - 30 sekund.
 • Na 2-3 sekundy go rozluźnić.
 • Łagodnie rozciągnąć (nie doprowadzając do uczucia bólu) i pozostać w tej pozycji 10 - 30 sekund.

JAK PRAWIDŁOWO WYKONYWAĆ STRETCHING ?

     W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów należy przestrzegać następujących zasad:
 1. Trzeba zapewnić możliwie największy komfort ćwiczeń.
 2. Ruchy wykonywać bardzo wolno.
 3. Obszerność ruchów dostosować do aktualnych możliwości.
 4. Nie sprężynować.
 5. Nie współzawodniczyć w osiąganych zakresach ruchu. Należy poprawiać wyniki tylko w ramach swoich aktualnych możliwości psychofizycznych.
 6. Ćwiczyć do momentu, gdy ból jeszcze nie występuje; należy odszukać taki zakres, szybkość i kierunek ruchu, przy którym ból się nie pojawia.
 7. Oddychać swobodnie, płynnie i głęboko.
 8. Należy ćwiczyć w możliwie największym odprężeniu, skupieniu i odizolowaniu od hałasu.
 9. Należy unikać nadmiernej lordozy lędźwiowej przez wciąganie brzucha i napinanie pośladków.
 10. Ćwiczenia asymetryczne wykonywać w obie strony.
 11. W pozycjach ćwiczeń kompleksowych dążyć do rozciągania we wszystkich możliwych płaszczyznach.
 12. Skręty i skłony boczne tułowia, a także ćwiczenia przy których wywierany jest ucisk na jamę brzuszną, należy zaczynać od prawej strony, zgodnie z perystaltyką jelit.

CO ZYSKUJEMY DZIĘKI STRETCHINGOWI?

Uprawiając stretching osiąga się:
 1. Poprawę wyników sportowych, ponieważ zmniejsza się urazowość. Jest to efekt osiągnięcia większej elastyczności mięśni i ścięgien oraz optymalizacji funkcjonowania stawów. Ruchy są lepiej amortyzowane, dzięki czemu maleje obciążenie przyczepów mięśni i ścięgien.
 2. Równoważenie jednostronnych, specjalistycznych przeciążeń aparatu ruchu.
 3. Niwelację zmęczenia i szybszą regenerację na skutek zachodzących w mięśniach zmian metabolicznych, które sprzyjają eliminowaniu toksyn.
 4. Kompensację niedostatków sprawności ruchowej wynikających z życia codziennego.
 5. Relaksację, która zachodzi dzięki zmniejszeniu napięcia mięśniowego.
 6. Osiągnięcie wartości optymalnych funkcji fizjologicznych ciała.
 7. Obszerność, płynność i skoordynowanie ruchów oraz poprawę kondycji ogólnej.
     Wyjątkowość stretchingu polega na tym, że okazał się on, jak już wcześniej pisałam, dobrym środkiem zapobiegania urazom. Istnieje bowiem związek między przykurczonymi mięśniami, a powstawaniem urazów. Stosując stretching znacznie zmniejsza się niebezpieczeństwo doznania takich urazów, jak np. naciągnięcie lub zapalenie mięśni, ścięgien czy przyczepów mięśniowych. Poza tym ten rodzaj ćwiczeń zapobiega różnym formom zaniku mięśni, które często są następstwem siedzącego trybu życia lub nałożenia opatrunku gipsowego.

STRETCHING, A DYSCYPLINY SPORTOWE

     Każda gałąź sportu ma swoją specyfikę i wymaga opracowania programu ćwiczeń specjalnych dla danej dyscypliny. O wyborze ćwiczeń odpowiednich dla poszczególnych konkurencji sportowych decyduje przede wszystkim właściwe przygotowanie organizmu do wysiłku oraz możliwość zapobiegania kontuzjom.
     Zwiększone ryzyko urazu istnieje na początku treningu (z powodu niedostatecznej rozgrzewki) i na końcu – wskutek stopniowo postępującej w miarę upływu zajęć redukcji elastyczności mięśni.
     Stretching podczas treningu powinno się stosować przede wszystkim w rozgrzewce (ćwiczenia rozciągające w zestawieniu z ćwiczeniami napinającymi) w celu doskonałego przygotowania mięśni i stawów do wzmożonej aktywności oraz po zakończeniu wysiłku (tylko ćwiczenia rozciągające), aby nastąpiło rozprężenie i usunięcie zbędnych napięć przyśpieszające regenerację całego organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystywanie na stretching nawet krótkich przerw międzywysiłkowych w treningach i zawodach na tzw....

Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !