Poznawanie podstawowych zasad konstruowania rysunku technicznego poprzez tworzenie formatów arkuszy rysunkowych.
Nauczycielka Zespołu Szkół w Dębach Szlacheckich
Scenariusz zajęć techniki
Klasa: IV, ilość uczniów: 15, grup ćwiczeniowych: 4-5, data: ...........................
Temat zajęć:
Arkusze rysunkowe – tworzenie formatów.
Przedmiot zajęć:
Dostrzeganie znaczenia normalizacji w technice i w życiu człowieka.
Poznawanie podstawowych zasad konstruowania rysunku technicznego poprzez tworzenie formatów arkuszy rysunkowych.
Intryga zajęć:
Pokazanie uczniom wytworów użytkowych solidnych i „super-bubli”, np.: długopis bez wkładu lub zbyt dużym otworem na wkład; grzebień, który ma zbyt ostre zęby i nie ma zębów w ogóle; radio, które ma zbyt krótki przewód i radio, z którego nie wydobywa się dźwięk, itp.
Cel ogólny: Dostrzeżenie znaczenia normalizacji w technice i w życiu człowieka.
Uczeń powinien uświadomić sobie, że jedną z przyczyn produkowania przedmiotów i urządzeń niesolidnych jest brak właściwego projektowania danego wytworu oraz brak właściwej komunikacji za pomocą rysunku technicznego (norm), np.: między projektantem, a producentem.
Uczeń powinien uświadomić sobie, że w kontaktach międzyludzkich również powinny obowiązywać pewne normy, aby proces porozumiewania się był właściwy.
Cele operacyjne: uczeń po zajęciach powinien:
- wymienić sposoby komunikowania się ludzi w sposób werbalny i niewerbalny;
- ocenić wartość wytworu (przedmiotu, urządzenia);
- wyjaśnić dlaczego przekaz informacji przy pomocy rysunku technicznego musi być znormalizowany (ujednolicony);
- wskazać, gdzie należy szukać zasad dotyczących sporządzania rysunku technicznego (PN);
- wymienić rodzaje formatów arkuszy rysunkowych;
- tworzyć arkusze rysunkowe;
- mieć świadomość norm (zachowań) obowiązujących w pracy grupowej;
Główne czynności uczniów:
- dyskutowanie i prezentowanie (sposoby komunikowania się ludzi);
- oglądanie przedmiotów i urządzeń;
- grupowanie przedmiotów i urządzeń;
- uzasadnianie dokonanego podziału;
- opisywanie przyczyn niewłaściwej konstrukcji przedmiotów i urządzeń;
- rozwiązywanie problemów konstrukcyjnych;
- czytanie ze zrozumieniem tekstu;
- cięcie brystolu;
- klejenie taśmą klejącą;
- rysowanie z użyciem przyborów;
- wskazywanie przedmiotów o określonych formatach;
Przygotowanie zajęć:
- opracowanie instrukcji, zgromadzenie i przygotowanie sprzętu oraz materiałów i przyborów;
- ustawienie na stołach wytworów użytkowych (przedmiotów i urządzeń) przeznaczonych do oceny ich konstrukcji;
- przygotowanie potrzebnych materiałów i przyborów na stolikach będących stanowiskami pracy poszczególnych grup;
Przebieg zajęć:
- pogadanka i prezentacja scenek na temat sposobów komunikowania się ludzi (ze zwróceniem uwagi na przekaz informacji za pomocą rysunku);
- intryga zajęć
• oglądanie wytworów użytkowych solidnych i „super – bubli”
• podział (z uzasadnieniem) wytworów na solidne i niesolidne
• podanie rozwiązań eliminujących wady przedmiotów i urządzeń niesolidnych
• opisywanie przyczyn niesolidności;
- nawiązanie rozmowy o normach w rysunku technicznym; dostępność do bazy norm;
- podzielenie uczniów na grupy 3-4 osobowe, rozmowa na temat norm obowiązujących w pracy grupowej;
- omówienie przebiegu ćwiczeń, rozdanie...