KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI W KLASIE VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ
OPRACOWAŁ: JERZY BIENIAS
TEMAT : Badanie właściwości prądu – montaż obwodów elektrycznych
CELE: UCZEŃ ZNA :
- Rodzaje obwodów elektrycznych
- Podstawowe elementy obwodu elektrycznego
- Zasady montowania obwodów elektrycznych
- Zbudować obwód elektryczny
- Odpowiednio podłączyć źródło zasilania
- Rozpoznać elementy obwodu elektrycznego
- Odczytywać schematy elektryczne
- Umiejętność pracy w zespole
- Przestrzeganie przepisów bhp na stanowisku pracy przy korzystaniu narzędzi do montażu obwodów elektrycznych
FORMA PRACY : praca zespołowa
MATERIAŁY I NARZĘDZIA :
- Zestaw elementów do montażu w zakresie elektroniki
- Ołówek
PRZEBIEG ZAJĘĆ :
Lp. | Faza | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia | Czas | Uwagi |
1. | Cel i potrzeba wykonania zadania | Nauczyciel pyta uczniów, z czym kojarzy im się prąd elektryczny? Ponowne pytanie zadane przez nauczyciela: do czego energia elektryczna jest używana? W tym momencie nauczyciel zapytuje, w jaki sposób prąd elektryczny jest przesyłany? Teraz nauczyciel stawia pytanie uczniom, czy potrafią sobie wyobrazić, w jaki sposób prąd „płynie” poprzez przewody? W takim razie nauczyciel pyta się uczniów, czy jest zasadne zademonstrowanie na przykładzie prostych obwodów elektrycznych, jak zachowuje się prąd? Następnie nauczyciel podaje temat zajęć na tablicy. | Uczniowie odpowiadają, że jest to rodzaj energii. Uczniowie odpowiadają, że do napędzania różnych urządzeń. Uczniowie odpowiadają, że poprzez przewody elektryczne. Uczniowie stwierdzają, że nie mają takiego wyobrażenia. . Uczniowie dochodzą do wniosku, że tylko w ten sposób będzie im łatwiej zrozumieć i zobrazować sobie właściwości prądu. Uczniowie zapisują temat do zeszytów. | 5 min. | |
2. | Analiza wykonania zadania | Nauczyciel pisze na tablicy pytanie : W jaki sposób najłatwiej przeprowadzić badanie właściwości prądu? Nauczyciel stawia pytanie, co jest potrzebne do budowy zestawu elektrycznego? W następnej kolejności nauczyciel zapytuje się, na podstawie czego można zbudować obwód elektryczny? W związku z odpowiedzią uczniów nauczyciel stawia pytanie:, co jest niezbędne do | Uczniowie odpowiadają, że najlepiej tego typu badania przeprowadzi się na modelach montowanych samodzielnie. Uczniowie odpowiadają, że potrzebne do tego są przewody, źródło prądu, odbiorniki prądu Uczniowie odpowiadają, że do tego potrzebne są schematy obwodów elektrycznych. Uczniowie udzielają odpowiedzi, że niezbędna do tego jest umiejętność | 5 min. | |
odczytania schematu elektrycznego? Następnie prowadzący zajęcia rysuje na tablicy symbole podstawowych elementów zestawu montażowego. | odczytywania symboli elektrycznych Uczniowie przerysowują symbole podane na tablicy do zeszytów (załącznik 1.). | ||||
3. | Planowanie i wykonanie zadania | Następnie nauczyciel proponuje podział klasy klasę na sześć zespołów. Następnym krokiem nauczyciela jest narysowanie na tablicy schematów elektrycznych, które poszczególne grupy będą wykonywać (załącznik 2.). Następnym krokiem nauczyciela jest podanie kolejności działań
|