Ruszyła kolejna odsłona programu „Dzwonek na obiad”21 lipiec 2016

Ministerstwo Edukacji Narodowej wspiera akcję dożywania dzieci w polskich szkołach. Temu właśnie służy program Fundacji «Być Bardziej», która do 20 września br. czeka na zgłoszenia na rok szkolny 2016/2017.
 

Czytaj dalej

Fałszywa utopia. Młodzież a sekty i grupy psychomanipulacyjne

Sekty i inne grupy psychomanipulacyjne nieustannie poszukują nowych członków. Szczególne niebezpieczeństwo stanowią dla zagubionej młodzieży.
 


Zobacz wszystkie w archiwum » Czytaj dalej


Dzień Języka Ojczystego, a dokładnie: „Światowy Dzień Języka Ojczystego”  przypada 21 lutego, tak? Pytam, bo znalazłem też w kalendarzu dla nauczyciela 11 lutego. Ja sprawdzałem w Internecie i zorganizowałem w naszej szkole, ale 21 lutego. A drugie pytanie: kiedy przypada „Tydzień Języka Polskiego” i czy to jest jakiś tydzień dla całej Polski? Pytam bo np. w województwie świętokrzyskim obchodzono chyba 3-7 marca. Trzecie pytanie: czy można te dwa dni łączyć, czy jednak mają inne cele, bo ja zorganizowałem ten „Dzień języka ojczystego” po raz  pierwszy, ale teraz nie wiem, czy nie zrobić cały tydzień, czyli na szerszą skalę.  A czy tydzień kultury języka polskiego to to samo co tydzień języka polskiego? Proszę o dokładne odpowiedzi, bo ja to chce robić do awansu zawodowego i nie chcę zrobić pomyłki co do dat organizacji tych imprez. Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na dokładne informacje i byłbym również wdzięczny za jakieś pomoce (np. scenariusze) do organizacji takiego tygodnia języka polskiego i tego dnia języka ojczystego. Co prawda ja sam  wymyśliłem już część konkursów, ale uczę w szkole podstawowej a nie w gimnazjum i wyższych, więc mam problem, bo jako tako nie mogę jakiś wielkich konkursów językowych zrobić. Zrobiłem konkurs „Znawca frazeologizmów”, „Mistrz zabaw językowych”, gdzie uczniowie rozwiązywali test, który tylko wymagał logiki np. z wyrazu panczenistka utwórz jak najwięcej wyrazów i tego typu zadania. Ale miałem już problem wielki jak zaangażować dzieci z klas 1-3, więc proszę o pomoc.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Celem tego święta jest ochrona dziedzictwa językowego, w szczególności dotyczy to języków, którym grozi zniknięcie.

Tydzień Języka Polskiego (Tydzień Kultury Języka Polskiego) są to akcje (projekty), których celem jest dbałość o kulturę i piękno języka polskiego. Z mojej wiedzy nie ma „sztywnego terminu” obchodów tego święta. Wiele szkół podejmuje różne inicjatywy promujące akcje związane powyższymi celami. Wiele zależy od kreatywności uczniów i nauczycieli.

Oczywistym jest, że imprezy muszą być dostosowane do możliwości uczniów.

Jestem pewien, że eksperci w komisji kwalifikacyjnej nie będą zwracać uwagi na terminy – mogą one być dostosowane do rytmu pracy szkoły. Istotniejszą kwestią są cele, które Pan sobie postawi i efekty podjętych działań. To stanowi osnowę awansu zawodowego.

Nasz zespół ekspertów:

Małgorzata Łoskot Zenon Decyk