Tag: scenariusz

Rozpoznajemy i nazywamy uczucia
Uświadomienie dzieciom, że w różnych sytuacjach ludzie przeżywają różne uczucia. Konspekt zajęć dla grupy sześcioletnej.
Are Men from Mars and Women from Venus?
Lekcję, której konspekt prezentuję, przeprowadziłam w bieżącym roku szkolnym, jako lekcję koleżeńską. Przygotowując zajęcia, starałam się tak dobrać tematykę, aby w jak największym stopniu zaangażować młodzież w ich przebieg. Osiągnęłam swój cel.Temat okazał się strzałem w dziesiątkę:) Przedstawiam zatem konspekt mając nadzieję, że komuś z Państwa się spodoba i posłuży, jako pomoc w przygotowaniu zajęć o podobnej tematyce.
W krainie Pani Jesieni
Turniej «W krainie Pani Jesieni» był przeprowadzony w klasach gimnazjum zespołu edukacyjno-terapeutycznego. Celem turnieju było pogłębienie i utrwalenie wiadomości o jesieni oraz integracja uczniów.
Program edukacyjny "Europa bez granic"
Dzień Europejski ma swoje stałe miejsce w kanonie imprez szkolnych, odkąd w 2007 odbyła się jego pierwsza edycja. Początkowo był imprezą ukierunkowaną na kraje anglo- i niemieckojęzyczne lecz z biegiem czasu rozszerzylismy spektrum prezentowanych krajów o inne państwa Unii Europejskiej. Trzecia edycja Dnia Europejskiego powstała w oparciu o program edukacyjny «Europa bez granic», który wraz z efektami realizacji i krótką relacją przedstawiam poniżej.
Wigilie, czyli co Mikołaj z Aniołkiem zobaczyli…
Jest to scenariusz szkolnej imprezy bożonarodzeniowej— trochę na wesoło, ale też nie zabraknie liryzmu i świątecznych wzruszeń…
Nasz wspaniały absolwent
Scenariusz można wykorzystać również na zakończenie roku szkolnego po wprowadzeniu niewielkich zmian. Tekst napisałam zupełnie sama, ponieważ nie mogłam znaleźć nic interesującego. Przedstawienie jest krótkie, wymaga jednak świetnej gry aktorskiej, doskonałej dykcji i poczucia humoru.
Walentynki
Propozycja konkursów, zabaw ruchowych zwiazanych z balem krnawałowym pod hasłem «Walentynki» dla dzieci z klas 0— III.
Andrzejki
Sprawdzony scenariusz— świetna zabawa!!!
Klasowy Festyn Rodzinny
Klasowy Festyn Rodzinny zorganizowany z okazji Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka.
Jak się uczyć matematyki?
Scenka «Jak się uczyć matematyki» przeznaczona jest na Dzień Matematyki. Głównym jej celem jest pokazanie uczniom, że nauka matematyki nie polega na przeglądaniu notatek w zeszycie ale częstego rozwiązywania zadań.
Dzień Ziemi
Edukacja ekologiczna już od najmłodszych lat życia dziecka jest niezbędnym warunkiem do kształtowania właściwych postaw względem środowiska w którym żyjemy. Dzieci bacznie obserwują zachowania dorosłych i je naśladują. Od nas samych zależy więc jak będą troszczyć się o Ziemię w przyszłości. Proponowany scenariusz uroczystości Dnia Ziemi w przedszkolu porusza problematykę segregacji odpadów i wykorzystania surowców wtórnych a zabawowy charakter imprezy jest doskonałym sposobem kształtowania u dzieci pożądanych postaw.
Scenariusz integracyjnych zabaw ruchowych dla dzieci z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną
Scenariusz integracyjnych zabaw ruchowych przeznaczony jest dla dzieci z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną. Konkurencje przeznaczone są nie tylko dla uczestników sprawnych ruchowo, ale także mogą w nich brać udział dzieci poruszające się na wózku. Na naszych imprezach integracyjnych zabawy te cieszą się dużą popularnością. Sądzę, że mogą być przydatne innym podczas organizowania festynów i imprez.
Podróż dookoła świata
Przedstawiamy scenariusz zajęć dla dużej grupy przeznaczony do realizacji z okazji «Dnia Dziecka». Scenariusz został zrealizowany metodą scenariusza fabularyzowanego (przeprowadzony z udziałem uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim oraz umiarkowanym).
Pożegnanie klasy III
Przedstawiam scenariusz do wykorzystania na zakończenie klasy III.
Inscenizacja akademii z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Scenariusz imprezy organizowanej z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja dla klas I– III.
Rozpoczęcie roku szkolnego — program artystyczny
Propozycja krótkiego programu artystycznego osładzającego uczniom i nauczycielom dzień 1 IX (do przygotowania na 2 próbach)— wesoły ale z akcentem patriotycznym.
Jubileusz szkoły
Impreza ta została zrealizowana z okazji 40 lecia SOSW w Domu Kultury. Udział w scenkach brały dzieci z umiarkowaanym niedorozwojem umysłowym w wieku 10-25 lat.
Komedia sceniczna pt. «Kopciuszek light»
Jest to przedstawienie sceniczne, które zrealizowałam pracując w internacie z młodzieżą ze szkoły średniej przygotowane w oparciu o znaną bajkę pt. «Kopciuszek» ale w nowej nieco unowocześnionej i żartobliwej formie.
Żegnaj szkoło
Publikacja zawiera scenariusz uroczystości pożegnania szkoły podstawowej przez szóstoklasistów. Teksty dla uczniów są krótkie i łatwe do przyswojenia.
Żeby Polska była Polską
Scenariusz uroczystości poświęconej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ukazuje tragiczne dzieje Polaków od I rozbioru przez powstania i ich konsekwencje. Mówi o radości, kiedy to Polska powróciła na mapę Europy.
Welcome to Great Britain
Scenariusz imprezy szkolnej związanej z Dniem Europy. W zabawny sposób prezentuje jeden z krajów Unii Europejskiej— Wielką Brytanię. Ukazuje ciekawe miejsca, postacie, zabytki kraju.
Andrzejki klasowe
Scenariusz do wykorzystania na andrzejki klasowe w nauczaniu zintegrowanym.
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej na wesoło.
Pasowanie Pierwszoklasistów
Jednym z najważniejszych wydarzeń jakie przeżywają pierwszoklasiści wkraczający w początkowy etap edukacji to uroczystość pasowania na ucznia. Uroczystość ta należy już do tradycji naszej szkoły. Najmłodsi uczniowie, przy współudziale starszych kolegów i koleżanek, mogą zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności przed rodzicami i zaproszonymi gośćmi. W tym roku uroczystość pasowania nabrała większego znaczenia, gdyż przybyli do nas pierwszoklasiści z innych szkół filialnych.
Jasełka misyjne
Podczas Bożego Narodzenia pamiętamy o największym darze, jaki otrzymaliśmy od Boga— o Jezusie Chrystusie. Szopka, żłóbek, choinka i kolędy przypominają nam o przyjściu Pana Jezusa na ziemię. Dlatego też opracowałyśmy i przedstawiłyśmy z dziećmi JASEŁKA MISYJNE dla klas I-III. Jasełka te zostały wystawione w wielu miejscach, ale szczególną motywacją do podzielenia się z Państwem tym scenariuszem było zajęcie II miejsca w Powiatowym Konkursie Widowisk Świątecznych w kategorii klas I-VI.
Rocznica pontyfikatu Jana Pawła II
Przedstawiam scenariusz z okazji rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II dla uczniów szkoły specjalnej niepełnosprawnych intelektualnie.
Rocznica odzyskania niepodległości
Przedstawiam scenariusz akademii z okazji rocznicy odzyskania niepodległości dla uczniów szkół specjalnych z niepełnosprawnością intelektualną.
Bawmy się przez cały rok – święta, obyczaje i tradycje w kulturze anglosaskiej
Scenariusz ten powstał na potrzeby lekcji otwartej, podczas której omawiane były przykładowe święta, obyczaje i tradycje w kulturze Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Irlandii. Przedstawienie zostało wystawione przez uczniów klas szóstych i zostało opracowane tak, aby mogły w nim wziąć osoby o różnym poziomie zaawansowania językowego.
Dni Godności Niepełnosprawnych
Scenariusz występu dzieci przedszkolnych w sali teatralnej MCKiS w Jaworznie z udziałem premiera J. Buzka w maju 2009 r.
Wiosenno-wielkanocne świętowanie
Scenariusz występu dzieci przedszkolnych w sali teatralnej MCKiS w Jaworznie— wiosna 2009.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
W listopadzie 2008 r. z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, w Miejskim Przedszkolu nr 57, im. Krasnala Hałabały w Katowicach odbyła się «Paradę misiów». Z tej okazji w naszym przedszkolu zaroiło się od pluszowych misiów. Były te zupełnie malutkie misie, którego nosimy na szczęście w kieszeni czy też te wielkie, które trudno było nam objąć. Czy wreszcie te sławne misie o których mówi się wszędzie, niemal w każdej części świata jak: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek czy Miś Haribo. Podczas «parady misiów» w rytmie muzyki, dzieci kolejno prezentowały swoje misie przyniesione z domu. W zabawie udział wzięły przedszkolaki z czterech grup: Jeżyków, Jagódek, Jaskółek, Jarzębinek oraz gość specjalny aktor Jacenty Jędrusik z Teatru Rozrywki. Gość specjalny przybliżył przedszkolakom postać Misia Uszatka czytając bajkę Cz. Janczarskiego «Miś Uszatek i jego przyjaciele» w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom. Literatura oraz pluszowe misie na pewno pozwoliły w znacznym stopniu zrozumieć dzieciom wartość przyjaźni. A podążając w dalszym ciągu tropem Misia Haribo, dzieci nie tylko poznały słodki smak żelków, miodu, ale również życie i środowisko niedźwiedzi brunatnych. Na zakończenie spotkania uczestnikom zabawy wręczono «misiowy» Dyplom.Ten dzień był dla wszystkich naprawdę wyjątkowy i«misiowo» udany.
Dzień Mamy w pieśni i poezji
Co roku w maju dziękujemy swoim mamom za ich gorace serca. W mojej klasy najczęściej są to przedstawienia lub wieczorki słowno— muzyczne. W tym roku pozbieraliśmy wiersze i piosenki, dzieci nauczyły się ich na pamięć i zaprosiliśmy mamy na«Dzień Mamy w pieśniach i poezji». Scenariusz, który przedstawiam to zbiór wierszy i piosenek najbardziej znanych, trochę wesołych i trochę tkliwych. Mam nadzieję, że zebrany materiał poetycki posłuży innym do przygotowania własnego klasowego święta
Dzień Szkocki
Dzień Szkocki zorganizowany został w naszym gimnazjum z okazji zbliżających się Andrzejek, a jak wiadomo (anglistom) Święty Andrzej to patron Szkocji. Scenariusz zawiera tekst przedstawienia na temat perypetii pewnej rodziny polskiej, która wybrała się w podróż do Szkocji.
Sceny z życia Związku Zbieraczy Kitu
Przedstawiam konspekt zajęć dla klasy V opracowany na podstawie fragmentu powieści F. Molnara «Chłopcy z Placu Broni».
Cechy podzielności liczb
Dzieci mają duże trudności w zapamiętaniu cech podzielności liczb, które są bardzo ważne w wykonywaniu sprawnego rachunku pamięciowego. Podczas obchodów Dni Matematyki przedstawiłam scenkę związaną z cechami podzielności liczb.
Pasowanie uczniów klasy pierwszej na Czytelnika
Przedstawiam Państwu scenariusz imprezy— Pasowanie uczniów klasy I na czytelnika, którą zorganizowałam wspólnie z Kołem Przyjaciół Biblioteki Szkolnej przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zbójnej.
A szlachta wspomina…
Scenariusz uroczystości szkolnej związanej z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja, do wykorzystania w gimnazjum. Oparty jest na rozmowie matki z synem. Pojawiają się postacie, które odegrały ważną rolę w uchwaleniu Konstytucji.
Prosto do nieba czwórkami szli…
Scenariusz uroczystości poświęconej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pokazuje tragizm wojny, a zwłaszcza młodego pokolenia, któremu przyszło dorastać i walczyć oraz ich rodzin.
Wigilia
Scenariusz uroczystości zawiera teksty wierszy i inscenizacja dla młodszych dzieci«Jasełka». Przedstawienie jest bardzo ciekawe obok tradycyjnych postaci są również ptak, wiewiórka, jeż, zając, dzik i inne zwierzęta. Zaangażowana jest cała grupa.
Dzień Matki
Scenariusz uroczystości Dnia Matki zawiera przebieg uroczystości innej niż zwykle to znaczy, mamy zaangażowane są do wspólnej zabawy, wykonywanie zadań z pedagogiki zabawy KLANZA. Scenariusz zawiera teksty piosenek łatwe do nauki dla 4— latków.
Andrzejki
Scenariusz ten zawiera zabawy, wiersze, wróżby oraz przebieg spotkania z udziałem rodziców dla dzieci 4— letnich. Wszystkie sprawdzone przeze mnie propozycje są sprawdzone. Gorąco polecam.
Nauczycielu, jesteś mi naprawdę bliski...
Dnia 13 października 2008r. w Szkole Podstawowej w Dzierzgowie odbyła się uroczystość zorganizowana z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej pod hasłem: «Nauczycielu jesteś mi naprawdę bliski», która przygotowały: mgr Elżbieta Dec, oraz mgr Marzena Budna.
Uroczystość zakończenia Zerówki
Chcę przedstawić scenariusz uroczystości zakończenia «zerówki». Jestem wychowawcą grupy sześciolatków co drugi rok. Zawsze staram się, żeby zakończenie przedszkola było czymś co na długo zapadnie w pamięci dzieci, ich rodziców i nas nauczycieli. W tym roku była to podróż od początku przygody z przedszkolem aż do wkroczenia w kolejny etap edukacji jakim jest szkoła. (Zachęcam do nauki poloneza, warto, zawsze robi na zebranych niesamowite wrażenie).
Psie smutki
Scenariusz przedstawienia ułożony był na potrzeby akcji: «Pies najlepszym przyjacielem człowieka» czyli zbiórki pożywienia dla psów i kotów z pobliskich schronisk. Przedszkole Miejskie Nr 23 w Bytomiu było koordynatorem takiego właśnie przedsięwzięcia, w którym udział wzięły bytomskie przedszkola. We wrześniu 2008 roku na spotkaniu z metodykiem podzielono, które placówki w jakim miesiącu będą wspomagały schronisko, dzięki czemu pomoc dla zwierząt napływała sukcesywnie. Przedstawiony scenariusz «Psie smutki» uświetnił finał konkursu plastycznego zorganizowanego również ze względu na prowadzoną akcję pomocy zwierzętom w schroniskach.
Wigilia na ludowo
Scenariusz może być wykorzystany na szkolnej imprezie przed świętami Bożego Narodzenia. Inspiracją do napisania były fragmenty «Chłopów» Reymonta. Wykorzystałam również swoją wiedzę etnograficzną. Pragnęłam, aby dzieci ze szkoły podstawowej poznały dawne zwyczaje ludowe, język stylizowany na gwarę oraz zrozumiały, jak ważne jest posiadanie własnej tradycji kulturowej. Scenografia, rekwizyty, stroje również nawiązywały do dawnej kultury chłopskiej. Od 2003 r. przedstawienie obejrzeli uczniowie SP6 w Śremie oraz ZSPiG w Zbrudzewie, mieszkańcy Zbrudzewa, wychowankowie Domu Dziecka w Bninie i emeryci w Klubie Relax w Śremie.
Europa na wesoło czyli podróż balonem nad Europą
Tekst «Europa na wesoło» jest scenariuszem przedstawiającym Europę widzianą z perspektywy kilku uczniów.
Happening z okazji Sprzątania świata - "Nie tylko dzieci segregują śmieci"
Postępująca pod wpływem działalności człowieka degradacja przyrody wymaga działań mających na celu ochronę środowiska. Dlatego bardzo ważne jest budzenie świadomości ekologicznej i kształtowanie pozytywnych postaw służących poprawie stanu środowiska naturalnego. Dobrze przygotowana i przeprowadzona edukacja ekologiczna powinna podnosić poziom wiedzy uczniów, rozbudzać ich świadomość i dać konkretne efekty działań związanych z troską o środowisko naturalne. Ważne jest nie tylko przekazanie odpowiednich treści, ale i sposób w jaki zostaną one zaprezentowane.
Scenariusz spotkania opłatkowego
Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do integracji zespołów klasowych na wigiliach w gronie klasy, są też dobrą okazją do spotkania całego grona uczniów i nauczycieli. Ponieżej zamieszczam scenariusz jednego z takich spotkań, którym można się posłużyć przy organizacji spotkania z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Zabawa Andrzejkowa — Wieczór wróżb i czarów
Scenariusz wieczoru andrzejkowego.
Scenariusz wieczornicy z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II
Przedstawiam scenariusz akademii z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II, który, w zależności od inspiracji, pomysłowości i zaangażowania organizatorów, może przybrać formę wieczornicy lub też zwykłej akademii dla uczniów gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej.
Scenariusz uroczystości pożegnania dyrektora
Opracowałam scenariusz doniosłego wydarzenia, jakim jest pożegnanie dyrektora szkoły. Zależało mi, aby uroczystość dostarczyła wielku wruszeń i emocji, a także by we właściwy sposób podsumowała trud pani durektor. Były łzy, nie zabrakło też śmiechu i zabawy oraz gromkich owacji.
Scenariusz uroczystości z okazji pożegnania 6-latków
Przedstawiam scenariusz uroczystości dotyczący zakończenia przedszkola przez 6-latków. Mam nadzieję, że moja propozycja wykorzystania znanej literatury i piosenek przyda się innym nauczycielom w ich pracy.
Dzień Ziemi
Scenariusz przedstawia skutki niszczenia naszej planety przez człowieka. Może być on zrealizowany na krótkim apelu z okazji Święta Ziemi, jak też może być inspiracją do napisania szerszego scenariusza na większą akademię z tej okazji.
Psałterz Grudniowy
Psałterz grudniowy jest formą kultywowania tradycji muzycznych i świątecznych.
Przy żłobku - jasełka bożonarodzeniowe
Okres Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas klasowych spotkań opłatkowych i wspólnego kolędowania oraz składania sobie życzeń. Z takiej właśnie okazji przygotowałam ze swoimi sześciolatkami jasełka. Przedstawienie było wyjątkowe. Obejrzeli je rodzice, dziadkowie oraz dzieci i nauczyciele z mojej szkoły. Chciałam podzielić się swoim doświadczeniem z innymi nauczycielami.
Trzej Królowie w drodze do Betlejem
Publikujemy scenariusz przedstawienia pt.«Trzej Królowie w drodze do Betlejem», który może być wykorzystany na integracyjne spotkania z rodzicami w okresie bożonarodzeniowym. Widowisko teatralne kultywuje tradycje świąteczne, zachęca do wspólnego śpiewania polskich kolęd.
Koncert Życzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Audycja radiowa z życzeniami dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Do każdych życzeń dodano propozycję utworu muzycznego.
Scenariusz Festynu Integracyjnego
Po raz pierwszy postanowiliśmy zorganizować festyn integracyjny w naszej szkole, aby pokazać ją w środowisku lokalnym. Zarówno dorosłym jak i dzieciom potrzebny jest miły zabawny nastrój, dużo swobody, okazji do wspólnej zabawy integracyjnej, wyzwalającej emocje i pobudzającej wyobraźnię.
Misiolandia
Scenariusz spotkania edukacyjnego adresowany jest do dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Przygotowany został z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Czas trwania: 60 minut.