Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !

POMAGAMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ. TEMAT DNIA: PTAKI I DZIECI.

Data dodania: 2012-02-03 15:46:33
Autor: BEATA KURZAWA

SCENARIUSZ ZAJĘĆ JEST PRZEZNACZONY DLA DZIECI W WIEKU 3LAT. ZAWIERA CIEKAWE POMOCE DYDAKTYCZNE, DZIĘKI KTÓRYM ZAJĘCIE JEST BARDZIEJ CIEKAWE DLA DZIECI.

 

Krąg tematyczny: Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę.

Temat: Ptaki i dzieci.


Cel główny:

  • uwrażliwienie dzieci na trudne warunki życia zwierząt zimą.

 

Cele operacyjne (dziecko):

  • wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu;
  • wypowiada się na temat: dlaczego należy dokarmiać zwierzęta zimą;
  • wymienia nazwy ptaków zostających w Polsce na zimę i zna ich ulubione smakołyki;
  • segreguje ptaki zostające na zimę i odlatujące do ciepłych krajów;
  •  rozumie potrzebę dokarmiania ptaków podczas zimy;
  • różnicuje dźwięki: głośno – cicho;
  • śpiewa piosenkę;
  •  chętnie uczestniczy w zabawach;
  • jest sprawne manualnie.

 

Środki dydaktyczne:

  • tekst wiersza W. Domeradzkiego „Ptaki i dzieci”;
  • sylwety ptaków: sikorki, wróbla, wrony, gila, bociana;
  • zabawa „Ptaszki w karmniku”;
  • zabawa „Widzę coś, widzę coś”;
  • ptaki odlatujące na zimę do ciepłych krajów;
  • płyta CD, plakietki ptaków występujących w piosence;
  • obręcze;
  • chusta animacyjna;
  • arkusz szarego papieru z narysowanym karmnikiem;
  • papier kolorowy w kolorze brązowym;
  • obrazki ptaszków – wróbelki, wrony, gile, sikorki;
  • klej.

 

Metody:

  • percepcyjne: obserwacji i pokazu;
  • słowne: rozmowy, objaśnienia;
  • czynne: zadań stawianych dziecku.

 

Formy:

  • indywidualna;
  • zbiorowa;
  • grupowa.


Przebieg zajęcia:

 

1. Powitanie dzieci w kole przez nauczycielkę.

 

Nauczycielka mówi np.:

Witam dzieci, które mają długie włosy – dzieci machają w stronę pani

itd…
Witam dzieci, które mają krótkie włosy
Witam dzieci, które lubią jabłka
Witam dzieci, które są dzisiaj w spodniach
Witam dzieci, które mają wesołą minkę
Witam wszystkie dzieci itd.

 

2. Słuchanie wiersza W. Domeradzkiego „Ptaki i dzieci”.


Śnieg zasypał pola, lasy.
Dokąd lecą głodne ptaki?
Kto je karmi po zamieci?
Kto?
Wiadomo, małe dzieci.
O, już biegną dwie dziewczynki.
Rozsypały okruszynki.
Zjadły ptaszki chlebek biały.
Ćwir, ćwir – pięknie dziękowały.

W trakcie słuchania wiersza, dzieci obserwują ilustrację...

Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !