Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IV-V-VI Szkoły Podstawowej Specjalnej
Temat : W warzywnym koszyku-warzywnik. Utrwalenie pisowni wyrazów z „ó”, „u”, „rz” i „ż”.
Czas realizacji: 45 minut
Cele:
Ogólny:
- Utrwalenie zasad pisowni z trudnością ortograficzną.
- Nazywanie warzyw.
Operacyjny:
Uczeń zna:
- zasady pisowni wyrazów z „u”, „ó”, „rz” i „ż”
- nazwy warzyw i przypraw;
Uczeń umie:
- wykorzystać informację z usłyszanego tekstu;
- dobrać nazwy do eksponowanych rekwizytów;
- nazwać części mowy i odpowiedzieć na jakie pytanie odpowiada ;
- wyjaśnić zasadę pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną;
- prawidłowo zapisać wyraz z trudnością ortograficzną;
- korzystać ze słownika,
- zredagować krótki przepis na kanapkę;
- uzupełniać diagramy, krzyżówkę itp.;
- korzystać z wiadomości zdobytych na lekcji przyrody.
Uczeń rozumie:
- konieczność stosowania zasad ortograficznych podczas pisania;
- konieczność dbania o poprawność ortograficzną i językową wypowiedzi pisemnej;
- konieczność współpracy z rówieśnikami – praca w grupach.
Forma nauczania: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Metody: słowna, oglądowa, poszukująca.
Środki dydaktyczne:
- elementy gotowe: biały brystol z krzyżówką,
- rekwizyty: warzywa, kosz, przyprawy,
- karteczki z zadaniami dydaktycznymi;
- tekst wiersza pt. „Na straganie”
- kolorowa kreda;
- słownik języka polskiego,
- przepis kulinarny
Tok lekcji
I. Część wstępna.
- Powitanie uczniów.
- Sprawdzenie listy obecności.
II. Wprowadzenie do tematu.
N. głośno odczytuje wiersz pt. „Na straganie” J.Brzechwy.
N. inicjuje rozmowę nt. wiersza. Mówi uczniom, że przeczytany wiersz będzie im pomocny również przy wykonywaniu zadania, w dalszej części lekcji.
N. prosi chętnych uczniów, aby podeszli do biurka.
U. z zakrytymi oczami wyciąga z koszyka dowolną rzecz, kierując się zmysłami próbują odgadnąć –co to jest?
U. kolejno zapisują na tablicy słowa – nazwy rzeczy wylosowanych, próbują formułować zasady ortograficzne do zapisanych wyrazów –części mowy.
N. prosi uczniów o małych możliwościach o przesylabizowanie wyrazów, przeliczenie sylab i liter w wyrazach, a następnie odczytanie całościowe.
N. sygnalizuje, że nazwy wylosowanych eksponatów pomogą...