Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie V-VI Szkoły Podstawowej Specjalnej
Temat : Marcowe przysłowia. Poznajemy przysłowia o marcowej pogodzie.
Czas realizacji: 1 lub 2 godziny lekcyjne
Tematyka programowa: Zmiany i piękno przyrody związane z porami roku.
Cele:
Ogólny:
- Odczytywanie informacji z tekstu polecenia dla poszczególnych grup.
- Wyróżnianie przysłów spomiędzy innych zdań.
- Nazywanie zjawisk atmosferycznych.
Operacyjny:
Uczeń zna:
- znaczenie pojęcia „przysłowie”,
- nazwy miesięcy i potrafi je wymienić we właściwej kolejności,
- nazwy pór roku oraz kolejność.
Uczeń umie:
- czytać cicho ze zrozumieniem;
- dobrać przysłowia do eksponowanych rekwizytów;
- zapamiętać kilka popularnych przysłów związanych ze zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie;
- nazwę części mowy i odpowiedzieć na jakie pytanie odpowiada ( przymiotnik);
- wyjaśnić zasadę pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną (rz wymienne, rz po spółgłoskach);
- dostrzegać zmiany w przyrodzie związane z porami roku;
- korzystać z wiadomości zdobytych na lekcji przyrody.
Uczeń rozumie:
- znaczenie istnienia przysłów w tradycji ludowej;
- rolę, jaką pełnią przysłowia w życiu człowieka;
- konieczność współpracy z rówieśnikami – praca w grupach.
Forma nauczania: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Metody: słowna oglądowa, poszukująca.
Środki dydaktyczne:
- elementy gotowe: biały lub szary papier, kolorowe mazaki lub kredki;
- rekwizyty: mydło, ręcznik, zeszyt, woda, łopatka, garnek, kalendarz, czarny duży worek;
- karteczki z zadaniami dydaktycznymi;
- kartoniki z numeracją grup;
- książka z przysłowiami;
- etykiety z treścią przysłów;
- płyta CD z muzyką A.Vivaldiego „Cztery pory roku”.
Tok lekcji
I. Część wstępna.
- Powitanie uczniów.
- Sprawdzenie listy obecności.
II. Wprowadzenie do tematu.
N. prosi uczniów, aby na chwilę odwrócili się w stronę okna i poobserwowali co się za nim dzieje, jaka jest pogoda itd.
N. inicjuje rozmowę na temat pogody panującej za oknem i zjawisk atmosferycznych.
U. opisują pogodę.
N. zadaje pytanie uczniom jakiej części mowy użyli do opisania zjawisk atmosferycznych.
U. przypominają nazwę i pytania na które odpowiada.
N. dokonuje podziału uczniów na trzy grupy i ustala ich numerację.
N. rozdaje poszczególnym grupom treść poleceń, duże kartki papieru, mazaki i wyjaśnia zasady pracy .
N. sygnalizuje, że wykonanie tego zadania będzie pomocne przy ustaleniu tematu lekcji.
Treść poleceń z oddzielnej kartki dla poszczególnych grup - utrwalenie stosunków przestrzennych.
U. cicho czytają treść poleceń.
U. wykonują polecenia i przez podniesienie ręki sygnalizują jego wykonanie.
N. i U. sprawdzają poprawność wykonania prac.
U. obserwują wykonane prace i opowiadają to, co one przedstawiają (deszcz, śnieg, słońce).
U. uczniowie...