Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy III szkoły podstawowej mający na celu pogłębianie wiedzy z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, muzycznej.
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie IIIB
Prowadząca: Beata Barcikowska-Kmieć
Klasa IIIB
Temat: Czym dla dziecka jest rodzina?
Zakresy edukacji: edukacja polonistyczna, matematyczna, muzyczna.
Środki dydaktyczne: odtwarzacz CD, nagrania piosenek „Familijny blues”, „Kiedy byłam maleńka”, podręcznik, kartoniki z działaniami i wynikiem, karta pracy z matematyki.
Formy: zbiorowa, indywidualna, zespołowa.
Metody: pogadanka, praca z tekstem, metody problemowe, gry dydaktyczne.
Cele zajęć:
Uczeń:
- śpiewa piosenkę „Familijny blues”
- uważnie słucha czytanego przez nauczyciela tekstu
- udziela odpowiedzi na zadane pytania
- odnajduje w tekście odpowiednie fragmenty tekstu
- czyta z podziałem na role
- wypowiada się pisemnie w kilku zdaniach na zadany temat
- poprawnie określa osobę, liczbę i czas czasowników
- sprawnie mnoży i dzieli liczby w zakresie 70
- stosuje w praktyce pojęcia matematyczne: iloczyn, iloraz
- stosuje w obliczeniach rozdzielność dzielenia względem dodawania
Przebieg zajęć:
1. Zaśpiewanie przez uczniów piosenki „Familijny blues”.
2. Pogadanka z dziećmi na temat rodzeństwa.
3. Słuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu „Z pamiętnika Agatki – 5 grudnia”.
4. Szukanie w tekście odpowiedzi na pytania.
- Kto wieczorem przyszedł do Agatki?
- Dlaczego nie przyszła mama?
- Jak na początku Agatka odnosiła się do brata?
- Jakie rozwiązanie problemu znalazła mama?
- Jakie pytanie zadała Agatka tacie?
5. Rozmowa na temat znaczenia rodziny w życiu ludzi (zwrócenie uwagi na wartości przekazywane dzieciom przez rodziców, na los dzieci, których rodzice nie spełniają stawianych przed nimi zadań).
6. Czytanie...