Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !

Program komputerowy - Czwórbój LA w pracy nauczyciela wychowania fizycznego.

Data dodania: 2005-02-18 08:29:51
Wszystkie zawody sportowe, jakie odbywają się na poziomie krajowym, europejskim i światowym, są organizowane przy dużym udziale najnowszej techniki komputerowej. Jeżeli informacja przekazywana jest do zawodnika i kibica szybko, to emocje znacznie się podnoszą, co wpływa na uatrakcyjnienie imprezy. Jestem sympatykiem zawodów lekkoatletycznych, gdyż sam kiedyś trenowałem biegi.

Daniel Piasecki

Przemęt

WYKORZYSTANIE PROGRAMU CZWÓRBÓJ LEKKOATLETYCZNY 1.78 W PRACY NAUCZYCIELA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Wszystkie zawody sportowe, jakie odbywają się na poziomie krajowym, europejskim i światowym, są organizowane przy dużym udziale najnowszej techniki komputerowej. Jeżeli informacja przekazywana jest do zawodnika i kibica szybko, to emocje znacznie się podnoszą, co wpływa na uatrakcyjnienie imprezy. Jestem sympatykiem zawodów lekkoatletycznych, gdyż sam kiedyś trenowałem biegi. Z "Królowej Sportu" najbardziej wspominam sztafety, gdyż - tworząc drużynę - nie biega się tylko dla siebie ale przede wszystkim dla kolegów czy przyjaciół. Mimo, że jestem młodym nauczycielem wychowania fizycznego (wrzesień to początek 4 roku pracy), to jednak zauważyłem, że można wiele zmienić na naszym "podwórku". Kiedy pierwszy raz pojechałem na zawody w czwórboju la byłem rozczarowany. Praktycznie dzieci wykonują te cztery konkurencje i długo nie wiedzą (zresztą tak jak i my) na którym są miejscu. Dopiero po zawodach zaczyna się przeliczanie uzyskanych wyników na punkty wg tabel. Trwa to często ponad godzinę, a i nieraz po zawodach dochodzi do niepotrzebnych uwag w kierunku sędziów. Postanowiłem to zmienić. Pracując przez ponad pół roku stworzyłem program komputerowy, który pozwala takiej sytuacji zaradzić.

Program ten można uzyskać pisząc do mnie na adres dpiasecki@poczta.fm . Instalacja tej aplikacji odbywa się w sposób tradycyjny, tak jak większość programów opartych na systemie Windows. Aby program działał prawidłowo, należy mieć przynajmniej rozdzielczość monitora 1024/768, w przeciwnym razie nie będzie funkcjonował. Teraz spokojnie możemy otworzyć program. Posiada ona dwie zakładki CHŁOPCY i DZIEWCZĘTA. Na każdej z nich znajdują się pola do wypełnienia. Program zrobiłem w ten sposób, aby przypominał tradycyjny protokół zawodów. Wykorzystywałem go na mistrzostwach gminy, powiatu i rejonu. Testy przeszedł bardzo pomyślnie.

Podam teraz uwagi z jakich należy korzystać. Za napisem:

NAZWA IMPREZY - wpisujemy nazwę imprezy (mistrzostwa gminy itp.),

DATA - wpisujemy aktualną datę,

SZKOŁA PODSTAWOWA - wpisujemy nazwę szkoły,

MIEJSCE - wpisujemy miejsce (to na końcu),

Zwracam uwagę, że przy przechodzeniu między komórkami dobrze jest używać tabulatora, gdyż znacznie ułatwia to pracę. W następnej kolejności wpisujemy imiona i nazwiska oraz rok urodzenia. Jeżeli spojrzymy na program, zauważymy że niektóre napisy są na czerwono. Proszę spojrzeć przede wszystkim na dwa prostokąty z napisami 60 m i Skok. Jeżeli pomiar biegu na 60 metrów będzie w formie elektronicznej to należy kliknąć na napis elektr., jeżeli ręczny to zostawiamy. Podobna sytuacja jest w skoku. Jeżeli wybieramy skok wzwyż, to klikamy na ten właśnie napis. Jeżeli w dal to zostawiamy. Tutaj uwaga: po dokonaniu odpowiedniego wyboru nie należy przechodzić do drugiej opcji, gdyż nie następuje automatyczne przeliczanie punktów. Przy wpisywaniu wyników w biegu na 60 metrów należy zachować pewną zależność. Jeżeli będzie to pomiar ręczny, to wynik jest do jednego miejsca po kropce np. 9.9 lub 10.0. W przypadku wyboru pomiaru elektronicznego należy wpisać do dwóch miejsc po kropce np. 9.90 lub 10.00. Przejdźmy teraz do skoku w dal lub wzwyż. Uzyskane wyniki podaje się w centymetrach np. skok w dal wpisujemy 444 ,a w skoku wzwyż np. 099. W rzucie piłeczką palantową przy wpisywaniu wyników należy używać kropki np. 45.5 lub 100.0. Najdłużej wpisuje się wyniki w biegach długich (600 m – dziewczęta i 1000 m – chłopcy), tu należy używać dwukropka i kropki. np. 3:00.0 lub 2:26.6. Niestety program ten nie ma możliwości obliczeń co do 0,01 sekundy, ale obiecuję, że jeżeli będzie ze strony wuefistów oddźwięk, to tej zmiany dokonam. Przy zwiększaniu bądź zmniejszaniu wyników przydatne są strzałki góra – dół, które w znaczny sposób tak jak i wspomniany wyżej tabulator przyspieszają wpisywanie. Jeżeli będziemy stosować się do tych zaleceń, to zauważymy, że zaraz obok pokazuje się wynik. Poza tym punkty te zostają dodane do punktów uzyskanych w trzech pozostałych konkurencjach. Jako, że z 6 zawodników najsłabszy rezultat się odrzuca, to i tutaj jest to zastosowane automatycznie. Najmniejszy wynik zaznacza się na kolor czerwony, a suma 5 wyników znajduje się w prawym dolnym rogu programu.

Każdy program również i ten posiada menu. Jest to jedna z wielu zalet tej aplikacji. Wybierając z menu plik możemy wybrać 3 spośród 4 bardzo ważnych funkcje (Otwórz, Zapisz jako i Drukuj). Jeżeli mamy wpisane dane możemy je zapisać na dowolnym dysku – zapis tradycyjny. Gdy chcemy zapisane dane otworzyć, po prostu wybieramy Otwórz i wyszukujemy wcześniej zapisane dane. I jedna z ciekawszych czynności, a mianowicie drukowanie. Aby wydruk był prawidłowy należy w opcjach wydruku ustawić kartkę poziomo. W przeciwnym razie wydruk będzie nieczytelny. Jeżeli ktoś chce powiesić na gazetce szkolnej informacje z zawodów, to proponuję dokonać właśnie...

Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !