Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !

Scenariusz zajęć w klasie I

Data dodania: 2008-05-29 07:39:07
Scenariusz ten napisałam i zrealizowałam w celu zachęcenia dzieci do czynnego wypoczynku. Do scenariusza dołączyłam kartę pracy ucznia.Udanych zajęć.

Temat zajęć: Ruch jest dobry dla zdrowia

Planowany czas: 1h

Cele:
uczeń:

wiadomości:
  • wie, że ruch jest konieczny dla zdrowia,
  • wie jak ubierać się stosownie do pogody,
  • rozumie pojęcie wypoczynku czynnego i dostrzega jego zalety,
  • zna zasady bezpieczeństwa podczas organizowania gier i zabaw sportowych,
umiejętności:
  • potrafi wyjaśnić wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka, ,
  • umie wymieniać dobre dla zdrowia sposoby spędzania wolnego czasu,
  • rozpoznaje czasownik jako część mowy.
postawy:
  • dostrzega związek między określonym zachowaniem człowieka, a jego zdrowiem fizycznym.
Metody:
  • metoda aktywizująca: rozmowa dydaktyczna
  • metoda aktywizująca: drama
  • metoda aktywizująca: "Sygnalizacja świetlna"
  • metoda aktywizująca: "Dywanik pomysłów"
  • pokaz
  • praktycznej działalności
Formy:
  • zbiorowa
  • grupowa zróżnicowana
  • indywidualna zróżnicowana
Pomoce dydaktyczne:

Zróżnicowane karty pracy dostosowane do wieku dziecka oraz jego możliwości, test, ilustracje, magnetofon, karteczki samoprzylepne, pióra do pisania, czerwone, żółte, zielone koła, różne części garderoby, medale-nagrody.

Przebieg zajęć:

I .
  1. Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć, jako wprowadzenie do tematu:
    • Co trzeba robić, żeby być zdrowym?
      (Na podstawie wypowiedzi dzieci uzupełnianie rozpoczętych zdań)
      Myje ręce przed .............. i po wyjściu z ................ .
      Myję zęby po .............. .
      Je dużo .................. i ................... .
  2. Podanie tematów, celów, przedstawienie przebiegu zajęć oraz kryteriów oceniania.
    (Ułożenie hasła) Dba o swoją sprawność fizyczną.
II.
  1. Rozmowa dydaktyczna:

    (Wyjaśnienie przez dzieci pojęcia "sprawność fizyczna" oraz sformułowanie
    odpowiedzi na pytania
    "Jaki jest wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka ?"
    "Jak uczeń może dbać o swoją sprawność fizyczną ?"
    Gimnastykuje się. Bawi się w zabawy ruchowe. Uprawia sport.
  2. Odpowiedź na pytanie:

    Jak nazywamy te wyrazy (tą część mowy)?
  3. Wypowiedzi dzieci nt. przedstawionych ilustracji.

    Czym zajmują się dzieci na ilustracjach na tej planszy?
    Jak nazywamy ten rodzaj wypoczynku?
    Jak sądzicie, skąd wzięła się nazwa "wypoczynek czynny"?
    Co robią dzieci ten rodzaj wypoczynku?
    Dlaczego?
    Wybór ilustracji przedstawiających wypoczynek czynny.
    Który rodzaj wypoczynku jest korzystniejszy dla naszego zdrowia?
    Dlaczego?
    Dlaczego należy uprawiać sport, ćwiczyć na świeżym powietrzu?
    Co dzieje się z naszym ciałem, gdy częściej wypoczywamy biernie, jak na tej ilustracji?

    (Nasze mięśnie podtrzymujące są słabe, nie utrzymują kręgosłupa w prawidłowej pozycji następuje skrzywienie kręgosłupa.
    Oprócz tego, że brzydko wyglądamy, to później zaczyna on nas boleć.
    Praca przy stoliku w prawidłowej pozycji ciała jest bardzo ważna).
    Pokaz prawidłowej pozycji podczas pracy przy stoliku.
    (Jeśli jesteśmy zmuszeni dłużej pracować przy stoliku warto zrobić sobie przerwę, wstać i trochę poćwiczyć, pobawić się w jakąś zabawę ruchową,...

Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !