Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !

Pogoda i jej składniki.

Data dodania: 2004-05-31 10:30:00
Konspekt lekcji z geografii dla klas III.

TEMAT: Pogoda i jej składniki. Poznajemy przyrządy do obserwacji pogody.

Cele:
Uczeń:
wie:
· jakie są składniki pogody
· jakie są przyrządy do ich pomiaru
· poda jednostki pomiaru elementów pogody
· wymieni podstawowe symbole meteorologiczne

rozumie:
· na czym polega zmienność temperatury w czasie
· dlaczego ludzie używają określenia „nie ma pogody”

potrafi:
· odczytać wartość temperatury powietrza
· określić kierunek i siłę wiatru
· rozróżnić podstawowe rodzaje chmur
· nazwać opady i osady atmosferyczne


Metody holenderskie: skrzynka odkryć, kierowanego skojarzenia, kierowanego rozwiązywania problemów.

Środki dydaktyczne: skrzynka odkryć z kopertami (teksty, rysunki lub zdjęcia przyrządów lub modele), podstawowe symbole meteorologiczne, plansze z rodzajami chmur.



TOK LEKCJI
I. FAZA WSTĘPNA

1. Pogadanka wstępna – przypomnienie o porach roku i zmienności pogody.
2. Podanie skojarzeń do pojęcia „pogoda”
· zapis na tablicy pojawiających się skojarzeń , inwentaryzacja pól.
· wyjaśnienie pojęcia „pogoda brzydka, pogoda ładna”
· określenie aktualnego stanu pogody-wyodrębnienie elementów pogody
3. Podział klasy na cztery grupy-wyłonienie lidera grupy.

II. FAZA REALIZACYJNA

· Skrzynka odkryć.
Lider każdej grupy losuje ze skrzynki kopertę, w której znajdują się różne materiały: rysunki przyrządów oraz instrukcje. Na ich podstawie oraz na podstawie treści podręcznika dzieci wykonują poszczególne polecenia.
GRUPA A
· Jak powstają chmury?
· Jakie są rodzaje chmur?
· Jak ocenić zachmurzenie nieba?
· Jakimi znakami przedstawiamy zachmurzenie nieba?

GRUPA B
· Co służy do pomiaru temperatury powietrza?
· W jakich warunkach dokonujemy pomiaru temperatury powietrza?
· Jak zbudowany jest termometr?
· Jak odczytujemy wartość temperatury powietrza i w jakich jednostkach?

GRUPA C
· Co to jest wiatr?
· Jak określamy jego kierunek?
· Jak zbudowany jest wiatromierz?
· Co odczytujemy z wiatromierza?
· W jakich jednostkach określamy siłę wiatru i jego kierunek?

GRUPA D
· Jakie znamy rodzaje opadów?
· Co służy do ich pomiaru?
· Co to są osady?
· Jak zbudowany jest deszczomierz?
· Jak dokonujemy odczytu z deszczomierza i w jakich jednostkach?
· Uczniowie w grupach wykonują poster dotyczący danego elementu pogody...

Dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla zalogowanych!


Literka jest portalem stworzonym specjalnie dla nauczycieli. Znajdziesz u nas artykuły i materiały pomocne w pracy, porady prawne, aktualności ze świata oświaty.


Aby publikować własne materiały oraz otrzymać pełen dostęp do portalu , Zaloguj się.

Nie masz konta ? Zarejestruj się za darmo !